ភ្នំពេញ​ – ក្នុងពិធីសំណេះសំណាល​ព្រមទាំងផ្តល់រង្វាន់លើកទឹកចិត្តដល់សិស្សប្រលងជាប់និទ្ទេស A នាព្រឹកថ្ងៃអង្គារ៍នេះ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ម្តាយឪពុក ឬអាណាព្យាបាល កុំវាយតម្លៃ បន្តុះបង្អាប់ និងប្រៀបធៀបកូនខ្លួនឯងជាមួយអ្នកដទៃ អាចនាំឱ្យកូនបំបាក់ទឹកចិត្ត ប៉ុន្តែគួរជំរុញទឹកចិត្ត ឬជួយបង្ហាត់បង្រៀនកូនបន្ថែម។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ៖
“បទពិសោធរបស់ខ្ញុំនៅក្នុងការគ្រប់គ្រងកូន បណ្តុះបណ្តាលកូនចាត់ទុកថា ខ្ញុំទទួលបានជោគជ័យហើយ តែខ្ញុំនៅតែមានកាតព្វកិច្ចរួមចំណែកជាមួយកូនខ្ញុំ ដើម្បីបណ្តុះបណ្តាលចៅរបស់ខ្ញុំ ! តំណមដែលខ្ញុំឱ្យកូនរបស់ខ្ញុំតម គឺដាច់ខាតកុំនិយាយថា ឯងមួយថ្ងៃមួយថ្ងៃគិតតែលេងហ្គេម ឯងមើលកូនគេនោះគេរៀនពូកែ កុំឱ្យសោះ (កុំប្រើពាក្យទាំងនេះ) …”
នាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជា បានបន្តថា ទោះបីជាកូនខ្លួនឯងពេលនេះ រៀនមិនសូវពូកែនិងមិនបាននិទ្ទេសល្អដូចជាកូនអ្នកដទៃក៏ដោយ ក្នុងនាមជាមាតាបិតា និងអាណាព្យាបាលសិស្សទាំងអស់ សូមកុំវាយតម្លៃ បន្តុះបង្អាប់ និងប្រៀបប្រដូចខ្លួនជាមួយកូនអ្នកដទៃ ដែលនេះជាការវាយបំបាក់ទឹកចិត្តខ្លាំងណាស់ចំពោះកូនៗរបស់ខ្លួនឯង ដូចនេះត្រូវតែលើកទឹកចិត្តឱ្យខិតខំប្រឹងប្រែងសិក្សាបន្តទៀត ដើម្បីទទួលបាននិទ្ទេសល្អ។
សម្ដេចតេជោបញ្ជាក់បន្ថែមថា បើសិនជាអាណាព្យាបាលកំពុងតែមើលឃើញពីចំណុចមួយចំនួនដែលអាចដឹងអំពីបញ្ហានៃការរៀនខ្សោយរបស់កូនៗ ឪពុកម្ដាយគួររិះរកវិធីក្នុងជួយបង្ហាត់បង្រៀនបន្ថែមនៅផ្ទះ ដើម្បីការជួយបន្ថែមបន្ទាប់ពីរៀនជាមួយគ្រូនៅសាលារៀន។
គួរជម្រាបជូនថា សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានផ្តល់រង្វាន់លើកទឹកចិត្តដល់សិស្សនិទ្ទេស A ដោយម្នាក់ទទួលបានថវិកាម្នាក់២លានរៀល, សៀវភៅអប់រំទូន្មានរបស់ព្រះភិរម្យ អ៊ូ (ក្រម ង៉ុយ) និងបណ្ឌិត អ៊ូ ចុង​ ។ ក្នុងនោះ Ipad ម្នាក់មួយគ្រឿង ព្រមទាំងប្រាក់កាក់ស្លឹងខ្មែរ ចំនួន១ និងប្រាក់កាក់មាសក្នុងម្នាក់ទទួលបានចំនួន ១​ ។
ចំពោះលោកគ្រូ អ្នកគ្រូដែលជានាយកសាលាបានអញ្ជើញចូលរួម ម្នាក់ៗទទួលបានថវិកាចំនួន ១លានរៀលជាមួយសៀវភៅអប់រំទូន្មាន ២ក្បាល របស់ភិរម្យ អ៊ូ (ក្រម ង៉ុយ) និងបណ្ឌិត អ៊ូ ចុង ព្រមទាំងប្រាក់កាក់ស្លឹងខ្មែរ១ គ្រឿងនិងប្រាក់កាក់មាសដែលជាព្រះរាជអំណោយរបស់ ព្រះករុណាសម្តេចព្រះបរមនាថ នរោត្តម សីហមុនី ម្នាក់១ ហើយសាលានីមួយៗដែលមានសិស្សជាប់និទ្ទេស​ (A) ក្នុងមួយសាលាទទួលបានថវិការ៣លានរៀល​ ៕