នូវែលសេឡង់ ដាក់គោលដៅបង្កើនចំនួននិស្សិតអន្តរជាតិលើសបច្ចុប្បន្នទ្វេដង នៅឆ្នាំ ២០៣៤
រដ្ឋាភិបាល​នូវែលសេឡង់ បាន​ប្រកាស​កាល​ពីសប្ដាហ៍​មុន​ថា ប្រទេស​នូវែលសេឡង់ គ្រោង​បង្កើន​ទីផ្សារ​អប់រំ​សម្រាប់​និស្សិត​អន្តរជាតិ លើស​ចំនួន​បច្ចុប្បន្ន​ទ្វេដង នៅឆ្នាំ​២០៣៤ ។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​អប់រំ​លោកស្រី Erica Stanford បាន​និយាយ​នៅ​ក្នុង​សេចក្ដីថ្លែងការណ៍​មួយថា ជាមួយ​នឹងការ​កើនឡើង​ចំនួន នៃការចុះឈ្មោះ​របស់​និស្សិត​អន្តរជាតិ​ដែល​កើន​ឡើងជា​លំដាប់​ចាប់តាំង​ពីឆ្នាំ​២០២៣មក រដ្ឋាភិបាល​ចង់​បង្កើន​ចំណូល​ពី​ការ​កើនឡើង​នេះ ដើម្បី​អាចទទួល​បាន​ប្រាក់​ចំណូល ៤,៣២ពាន់​លានដុល្លារ នៅ​ឆ្នាំ២០៣៤។
ការប្រកាស​នេះ ធ្វើឡើង​នៅពេល​ដែល​ប្រទេស​អូស្ត្រាលី និង​អាមេរិក ដែលជា​គោលដៅ​ដ៏ពេញនិយម​សម្រាប់​ការ​បន្តការ​សិក្សា​របស់​និស្សិត​អន្តរជាតិ មានបំណង​កាត់បន្ថយ​ចំនួន​និស្សិត​បរទេស ដែល​សិក្សាក្នុង​ប្រទេសខ្លួន។ ខណៈ​សាកលវិទ្យាល័យ​ក្នុង​ប្រទេស​ជាច្រើន កំពុង​ប្រកួតប្រជែង​គ្នា ក្នុងការ​ធ្វើទីផ្សារ ដើម្បី​ទាញ​ប្រយោជន៍​ពីការ​រឹតបន្តឹង​នេះ។
លោកស្រី Stanford បាន​បន្ថែម​ថា ក្នុង​រយៈពេល​ដ៏ខ្លី​ខាងមុខ ការអប់រំ​នូវែលសេឡង់​នឹងផ្ដោត​លើកិច្ចខិតខំប្រឹង​ប្រែង​ផ្សព្វផ្សាយ​ពីទីផ្សារ ដ៏មាន​សក្តានុពល​របស់​ខ្លួន ដើម្បី​បង្កើន​ចំនួន​និស្សិត។
ទីផ្សារ​អប់រំអន្តរជាតិ​របស់​ប្រទេស​នូវែលសេឡង់​បច្ចុប្បន្ន មានតម្លៃ ៣,៦ពាន់លានដុល្លារ នូវែលសេឡង់ ដែលនេះ​ជាចំណូល​សំខាន់មួយ សម្រាប់​សេដ្ឋកិច្ចជាតិ។ រដ្ឋាភិបាល​ចង់ឃើញ​ការចុះឈ្មោះ​និស្សិត​អន្តរជាតិ កើន​ឡើងពី ៨៣,៧០០នាក់​នៅ​ឆ្នាំ​២០២៤ ដល់ ១០៥,០០០នាក់ នៅឆ្នាំ២០២៧ និង ១១៩,០០០នាក់ នៅឆ្នាំ២០៣៤ ដែល​ចំនួន​នេះ នឹង​បង្កើន​ផលចំណេញ​ទេ្វដង​សម្រាប់​សេដ្ឋកិច្ច​នូវែលសេឡង់។
ដើម្បី​លើកទឹកចិត្ត​ដល់និស្សិត​បរទេស​កាន់តែ​ច្រើន​ឱ្យមក​បន្តការ​សិក្សាក្នុង​ប្រទេស​នូវែលសេឡង់ រដ្ឋាភិបាល គ្រោង​បង្កើន​ម៉ោងធ្វើការ សម្រាប់​និស្សិត​អន្តរជាតិ ដោយ​បង្កើន​ម៉ោង​ធ្វើការ​ពី ២០ ទៅ ២៥ម៉ោង។ លើស​ពីនេះ រដ្ឋាភិបាល ក៏បាន​គិតគូរ​អំពី​ការ​ពង្រីក​សិទ្ធិ ទទួលបាន​ការងារ​ធ្វើ​សម្រាប់​និស្សិត​ថ្នាក់​ឧត្តមសិក្សា​ផងដែរ ក្នុងនោះ​ទាំង​និស្សិត​ផ្លាស់ប្ដូរ​ការ​សិក្សា និង​និសិ្សត​បន្តការ​សិក្សា គឺសុទ្ធតែ​មាន​សិទ្ធិ​ទទួល​បាន​ការងារ។
រដ្ឋបាល​ប្រធានាធិបតី​អាមេរិក លោក ដូណាល់ ត្រាំ បានទប់ស្កាត់​ទិដ្ឋាការ​សម្រាប់​និស្សិត​បរទេស ជាពិសេស​អ្នកដែល​មកពី​ប្រទេសចិន។ កាលពី​ខែឧសភា សេតវិមាន​បានដក​ហូតលទ្ធភាព​របស់​សាកលវិទ្យាល័យ Harvard ក្នុងការ​ចុះឈ្មោះ​និស្សិត​បរទេស ដែលនេះ​ជាវិធានការ​មួយ ត្រូវបាន​រារាំង​ដោយ​ចៅក្រម​សហព័ន្ធ។
រដ្ឋាភិបាល​អូស្ត្រាលី​បានកំណត់​ចំនួន​និស្សិត​អន្តរជាតិ​ថ្មីចូល​រៀន​ដល់ ២៧០,០០០នាក់ សម្រាប់​ឆ្នាំ​២០២៥ ក្នុង​កិច្ចខិតខំ​ប្រឹងប្រែង ដើម្បី​រក្សា​កំណត់ត្រា​នៃការ​ចំណាក​ស្រុក ដែលបាន​រួមចំណែក​ដល់ការ​កើនឡើង​នៃ​តម្លៃ​ផ្ទះជួល។
សម្រាប់​ប្រទេស​នូវែលសេឡង់ ដែល​បាន​ប្រឈម​ជាមួយ​នឹង​កំណើន​ដ៏​យឺតយ៉ាវ​ផ្នែក​សេដ្ឋកិច្ច ការ​ផ្លាស់ប្ដូរ​នេះ គឺជា​វិធានការ​ចុង​ក្រោយ​បំផុត ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​ផ្នែក​សេដ្ឋកិច្ច ដែល​មាន​បញ្ហា។ បន្ទាប់ពី​ការ​ធ្វើកំណែ​ទម្រង់​ការ​កំណត់​ទិដ្ឋាការ ដើម្បី​លើកទឹកចិត្ត​អ្នកជំនាញ​ឌីជីថល និង​ទាក់ទាញ​វិនិយោគ​បរទេស៕