ចាប់តាំងពីព្រឹកព្រលឹមថ្ងៃសុក្រនេះ (២៥ កក្កដា) យុវជន ក៏ដូចជាប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់ស្រទាប់វណ្ណៈ បានធ្វើដំណើរមកកាន់មជ្ឈមណ្ឌលពិព័រណ៌ និងសន្និបាតកោះពេជ្រ ក្នុងចំនួនរាប់ពាន់នាក់ ដើម្បីចូលរួមបរិច្ចាគឈាមដោយស្ម័គ្រចិត្ត ក្នុងបុព្វហេតុមនុស្សធម៌ និងទឹកចិត្តស្នេហាជាតិមាតុភូមិ រួមទាំងការគាំទ្រដល់យុទ្ធជនកម្ពុជាដែលកំពុងការពារបូរណភាពទឹកដី។
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ានី តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់លោកជំទាវបណ្ឌិត ពេជ ចន្ទមុន្នី ហ៊ុនម៉ាណែត អនុប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល សមាគមគ្រូពេទ្យស្ម័គ្រចិត្តយុវជនសម្ដេចតេជោ ( TYDA ) មានប្រសាសន៍ថា ការបរិច្ចាគឈាមមនុស្សធម៌នេះ គឺក្នុងគោលបំណងសំខាន់ចំនួន២ គឺ ៖ ទី១.បម្រេីដល់សេចក្តីត្រូវការជាប្រចាំក្នុងការសង្គ្រោះជីវិតដែលទទួលគ្រោះថ្នាក់ ឬអ្នកជំងឺដែលកំពុងសម្រាកព្យាបាល ហេីយមានតម្រូវការឈាមជាបន្ទាន់ និង ទី២ ត្រៀមបម្រុងសម្រាប់វីរកងទ័ពជួរមុខ ឬប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងករណីដែលទទួលរងរបួស ឬគ្រោះថ្នាក់ដោយសារសង្គ្រាមឈ្លានពានទឹកដីនៅទិសខេត្តឧត្តរមានជ័យ និងខេត្តព្រះវិហារ។
ឯកឧត្តមបន្តថា ឈរលេីគោលបំណងសំខាន់ ២ខាងលេី ពិធីបរិច្ចាគឈាមមនុស្សធម៌ពេលនេះ គឺធ្វេីឡេីងដេីម្បីត្រៀមបង្ការផង និងយោងលេីសេចក្តីត្រូវការផងសម្រាប់តម្រូវការឈាមជាទូទៅ និងចំពោះសភាពការណ៍វិវត្តជាក់ស្តែង ដែលអាចនឹងមានតម្រូវការសង្គ្រោះជីវិត ចំពោះបងប្អូនវីរកងទ័ពជួរមុខ និងបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋនៃតំបន់ប្រឈមនឹងសង្គ្រាមឈ្លានពាន ហេីយអាចនឹងបង្កគ្រោះថ្នាក់ផ្សេងៗ ទាមទារឱ្យមានតម្រូវការឈាមជាចាំបាច់ក្នុងការសង្គ្រោះ ឬអាចនឹងសម្រាប់បំពេញតាមសេចក្តីត្រូវការឈាមជាបន្ទាន់ណាមួយរបស់គ្រូពេទ្យ ព្រោះ “ឈាមជាជីវិត”។
លោក ស៊ូលី ផេង តារាចម្រៀងកំពុងពេញនិយមរបស់យុវជន ក៏មានវត្តមានក្នុងពិធីបរិច្ចាគឈាមនៅព្រឹកមិញដែរ លោកនិយាយថា ការមកបរិច្ចាគឈាមរបស់លោកនេះ គឺក្នុងន័យលើកទឹកចិត្តទៅដល់បងៗវីរៈកងទ័ពនៅជួរមុខការពារទឹកដី។ ជាមួយគ្នា លោកក៏បានសម្តែងអារម្មណ៍រំភើបនៅពេលដែលបានឃើញបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋជាច្រើន បានមកចូលរួមបរិច្ចាគឈាមនៅថ្ងៃនេះដែរ ដោយវាបានបង្ហាញពីកម្លាំងសាមគ្គី ក្នុងការផ្តល់កម្លាំងចិត្ត ទៅដល់កងទ័ពដែលកំពុងការពារទឹកដីនៅជួរមុខ។
លោក ព្រីន ដែលជាតារាចម្រៀង និងសម្តែង លើកឡើងថា បច្ចុប្បន្នបងប្អូនវីរៈកងទ័ពកំពុងប្រឈមមុខជាមួយគ្រោះថ្នាក់ ក្នុងនាមសមរភូមិក្រោយ អ្វីដែលលោកអាចជួយបាន គឺការចូលរួមក្នុងការបរិច្ចាគឈាមត្រៀមសម្រាប់ជួយដល់បងប្អូនវីរៈកងទ័ព ក៏ដូចជាប្រជាជនដែលត្រូវការឈាមជាចាំបាច់។ ជាមួយគ្នាលោកក៏បានអំពាវនាវទៅដល់សិល្បៈករផ្សេងៗទៀត ក៏ដូចជាយុវជន សូមមកចូលរួមបរិច្ចាគឈាម ក៏ដូចជាបន្តធ្វើការផ្សព្វផ្សាយទៅដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋដទៃទៀតបានដឹង។
សូមជំរាបជូនថា ការបរិច្ចាគឈាមក្នុងបុព្វហេតុមនុស្សធម៌ និងទឹកចិត្តស្នេហាជាតិមាតុភូមិ រួមទាំងគាំទ្រដល់យុទ្ធជនកម្ពុជាដែលកំពុងការពារបូរណភាពទឹកដី នឹងប្រព្រឹត្តធ្វើឡើងចាប់ពីថ្ងៃទី២៥ ខែកក្កដា នេះទៅ នៅមជ្ឈមណ្ឌលកោះពេជ្រ អគារ J K L ចាប់ពីវេលាម៉ោង៩ព្រឹក រហូតដល់ម៉ោង៥ល្ងាច៕