ភ្នំពេញ – កីឡាស៊ីហ្គេម ( SEA Games) បានបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ១៩៥៩ និងប្រារព្ធឡើងរៀងរាល់ពីរឆ្នាំម្ដង ។ ការបង្កើតកីឡានេះមានគោលបំណងបង្កើនកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើកស្ទួយព្រឹត្តិការណ៍កីឡាក្នុងតំបន់ និងរឹតចំណងមិត្តភាព ព្រមទាំងការយល់ដឹងពីគ្នារវាងបណ្ដាប្រទេសនៅតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ។
ឆ្នាំ២០២៣ ខាងមុខនេះ ជាឆ្នាំដែលប្រទេសកម្ពុជាមានមោទនភាពមានសមត្ថភាពបង្ហាញឱ្យឃើញពីភាពរីកចម្រើន សុខសន្ដិភាពក្នុងប្រទេស និងជាប្រវត្តិសាស្ដ្រដែលកម្ពុជាទទួលបានទង់បន្តវេនធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួតកីឡាស៊ីហ្គេមលើកទី៣២ ឆ្នាំ២០២៣ ដែលកម្ពុជាខកខានមិនបានរៀបចំអស់រយៈពេល ៦៣ឆ្នាំ ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត រស់ សុវាចា អគ្គលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការត្រៀមខ្លួនធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះប្រកួតកីឡាស៊ីហ្គេមលើកទី៣២ នៅឆ្នាំ២០២៣ គឺជាអាទិភាពមួយដ៏សំខាន់ក្នុងចំណោមអាទិភាពទាំងប្រាំពីររបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតបានបញ្ជាក់ថា គោលនយោបាយជាតិស្ដីពីការអភិវឌ្ឍវិស័យអប់រំកាយ និងកីឡា មានចក្ខុវិស័យកសាងមនុស្សគ្រប់រូបឱ្យមានសុខភាព និងសុខុមាលភាពល្អ កាយសម្បទាមាំមួន ឆន្ទៈមោះមុត ការអំណត់ព្យាយាម វិន័យ ស្មារតីក្រុម គំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋ និងមានការតស៊ូស្វិតស្វាញ សំដៅដណ្ដើមបានលទ្ធផលល្អប្រសើរក្នុងការប្រកួតកីឡាលើឆាកអន្តរជាតិ និងមានជីវភាពរស់នៅប្រកបដោយសុខដុមរមនា ។
នេះបើតាមប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិត រស់ សុវាចា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា
“គោលនយោបាយអភិវឌ្ឍវិស័យអប់រំកាយ និងកីឡា មានគោលបំណងលើកកម្ពស់សិទ្ធិ ឱកាស និងបណ្ដុះវប្បធម៌អប់រំកាយ និងកីឡាដល់ប្រជាជនគ្រប់រូប និងមានគោលដៅ ដូចជា (១) អភិវឌ្ឍកីឡាសម្រាប់ទាំងអស់គ្នា (២) អភិវឌ្ឍវិស័យអប់រំកាយ និងកីឡានៅគ្រប់គ្រឹះស្ថានសិក្សា និងសហគមន៍ (៣) អភិវឌ្ឍកីឡាកម្រិតខ្ពស់ និង (៤) អភិវឌ្ឍឧស្សាហកម្មកីឡា និង (៥) អភិរក្ស និងអភិវឌ្ឍកីឡា និងល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរ”
ទន្ទឹមគ្នានេះ មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងអប់រំបានបញ្ជាក់ថា ដើម្បីត្រៀមខ្លួនរៀបចំការប្រកួតកីឡាស៊ីហ្គេមលើកទី៣២ នៅឆ្នាំ២០២៣ ខាងមុខ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាបានដាក់ចេញនូវយុទ្ធសាស្ដ្រឆ្ពោះស្របតាមគន្លងប្រក្រតីភាពថ្មី ។
ក្នុងយុទ្ធសាស្ដ្រនេះ បានរំលេចយន្តការអនុវត្តឆ្ពោះទៅឆ្នាំ២០២៣ ដោយកំណត់ប្រភេទកីឡាសក្ដានុពល សម្រាប់ដាក់បញ្ចូលក្នុងកម្មវិធីប្រកួតកីឡាស៊ីហ្គេមលើកទី៣២ យុទ្ធសាស្ដ្រអភិវឌ្ឍន៍ធនធានមនុស្ស ដូចជាការហាត់ហ្វឹកហ្វឺនក្រុមកីឡាជម្រើសជាតិ សម្រាប់ដណ្ដើមមេដាយទាំងក្នុងប្រទេស និងក្រៅប្រទេស ។ ស្របគ្នានេះ ក្រសួងអប់រំ ក៏ជំរុញការហាត់ហ្វឹកហ្វឺនក្រុមកីឡាជនពិការ និងគ្រូបរទេសជាប់កិច្ចសន្យា និងយុទ្ធសាស្ដ្រដណ្ដើមមេដាយឆ្នាំ២០២៣ ។
យុទ្ធសាស្ដ្រឆ្ពោះទៅកីឡាស៊ីហ្គេមលើកទី៣២ ឆ្នាំ២០២៣ តាមគន្លងប្រក្រតីភាពថ្មីបានដាក់ចេញនូវវិធានការមួយចំនួន ដូចជា ការរៀបចំចាក់វ៉ាក់សាំងជូនមន្ដ្រីបច្ចេកទេស គ្រូបង្វឹក កីឡាករ ការជួសជុលកែលម្អទីលានក្នុងពហុកីឡដ្ឋានជាតិ និងសាងសង់ទីលានកីឡា ការរៀបចំបើកវគ្គបំប៉នសមត្ថភាពគ្រូបង្វឹកកម្ពុជា ការបញ្ជូនកីឡាករ កីឡាការិនីទៅហាត់ហ្វឹកហ្វឺននៅក្រៅប្រទេស ។
បន្ថែមលើននេះ ក្រសួងក៏បានជំរុញរៀបចំអាហារូបត្ថម្ភឱ្យសមស្របទៅតាមតម្រូវការថាមពលនៃប្រភេទកីឡានីមួយៗ ជំរុញឱ្យសហព័ន្ធជាតិរៀបចំការប្រកួតជើងឯកថ្នាក់ជាតិ និងស្នើសុំគណៈកម្មាធិការជាតិរៀបចំការប្រកួតកីឡាស៊ីហ្គេមផ្ដល់ឱកាសឱ្យសហព័ន្ធកីឡាជាតិចូលរួមប្រកួតជើងឯកក្នុងតំបន់ទ្វីប និងពិភពលោក ។
ការរៀបចំធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះនៃការប្រកួតកីឡាស៊ីហ្គេមលើកទី៣២ ឆ្នាំ២០២៣ នឹងមាន ៤០ប្រភេទកីឡា និង ៥៤៧វិញ្ញាសា គោលដៅសំខាន់គឺការរៀបចំការប្រកួតឱ្យបានល្អប្រសើរ និងគឺការដណ្ដើមមេដាយមាសឱ្យបានច្រើន ។
ការប្រកួតកីឡាស៊ីហ្គេមលើកទី៣២ ឆ្នាំ ២០២៣ ដែលប្រទេសកម្ពុជាធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះ ក្រោមមូលបទ «កីឡារស់ក្នុងសន្តិភាព» នឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី០៥ ដល់ ថ្ងៃទី ១៧ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៣ ដោយបែងចែកតំបន់ប្រកួតកីឡាស៊ីហ្គេមចំនួន ០៦ តំបន់ ដូចជា (១) តំបន់រាជធានីភ្នំពេញ មាន ០៦ទីតាំង (២) តំបន់ខេត្តសៀមរាប ទីតាំងឧទ្យានជាតិភ្នំគូលែន និងអង្គរវត្ត (៣) តំបន់ខេត្តព្រះសីហនុ ទីតាំងឆ្នេរអូរឈើទាល (៤) តំបន់ខេត្តកែប ទីតាំងឆ្នេរកែប (៥) តំបន់ខេត្តកំពត ទីតាំងមជ្ឈមណ្ឌលកីឡាលើទឹក និង (៦) តំបន់ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ទីតាំងឧទ្យានជាតិ ភ្នំគីរីរម្យ។
តើមានសកម្មភាពអ្វីខ្លះដែលនឹងជួយឱ្យការប្រកួតស៊ីហ្គេមនៅកម្ពុជាសម្រេចលទ្ធផលដូចការរំពឹងទុក? សំណួរនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត រស់ សុវាចា រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា ដើម្បីសម្រេចគោលបំណង និងគោលដៅខាងលើក្រសួងអប់រំបានដាក់ចេញយុទ្ធសាស្ដ្រចំនួន ១១ សំខាន់ៗ ។
យុទ្ធសាស្ដ្រចំនួន ១១ ដែលក្រសួងបានដាក់ចេញ មានដូចជា (១) អភិវឌ្ឍក្របខ័ណ្ឌច្បាប់ និងយន្ដការ, (២) លើកកម្ពស់ការអប់រំ ការបណ្ដុះបណ្ដាល និងការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាព ដល់កីឡាករ មន្ដ្រីកីឡា និងគ្រូកីឡា, (៣) លើកកម្ពស់សមភាពយេនឌ័រ ក្នុងចំណោមកីឡាករ មន្ដ្រីកីឡា និងគ្រូកីឡា, (៤) អភិវឌ្ឍកីឡាជនពិការ, (៥) អភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងសម្ភាររូបវន្ត, (៦) លើកកម្ពស់ការសិក្សាស្រាវជ្រាវទាក់ទងនឹងកីឡា, (៧) លើកកម្ពស់កីឡា និងល្បែងប្រជាប្រិយ ការអប់រំកាយ និងកីឡា តាមប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយនានា, (៨) ពង្រឹងតួនាទីរបស់អង្គការរដ្ឋកីឡា និងអង្គការសង្គមកីឡា, (៩) កែសម្រួល និងពង្រឹងរចនាសម្ព័ន្ធនៃការប្រកួត, (១០) ពង្រឹងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ, និង (១១) លើកកម្ពស់ឧស្សាហកម្មកីឡា ។
គួររំលឹកថា ការប្រកួតកីឡាស៊ីហ្គេមលើកទី៣០ នៅហ្វីលីពីន កម្ពុជាទទួលបានមេដាយមាស ០៤គ្រឿង ប្រាក់ ០៦គ្រឿង និងសំរឹទ្ធ ៣៦គ្រឿង ចំណែកឯការប្រកួតកីឡាស៊ីហ្គេមលើកទី៣១ នៅប្រទេសវៀតណាម កម្ពុជាទទួលបានមេដាយសរុបចំនួន ៦៣គ្រឿង ដោយក្នុងនោះមេដាយមាសចំនួន ០៩ មេដាយប្រាក់ចំនួន ១៣ និងមេដាយសំរឹទ្ធចំនួន ៤១ ដោយឈរលើចំណាត់ថ្នាក់លេខ ៨ ក្នុងចំណោម ១១ ប្រទេស។ ការអប់រំកាយ និងកីឡារបស់កម្ពុជាមានមហិច្ឆតាចង់បានចំណាត់ថ្នាក់លេខ ៥ ក្នុងចំណោម ១១ ប្រទេស សម្រាប់ការប្រកួតកីឡាស៊ីហ្គេមលើកទី៣២ ឆ្នាំ២០២៣ នៅប្រទេសកម្ពុជា។