សម្តេចតេជោជំរុញ​ឱ្យ​សាកលវិទ្យាល័យ​ទាំងអស់ យកចិត្ត​ទុកដាក់​ពង្រឹងគុណភាព​អប់រំ
ភ្នំពេញ – ក្នុង​ឱកាស​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់សញ្ញាបត្រ ជូននិស្សិត​សាកលវិទ្យាល័យវេស្ទើន នៅព្រឹក​ថ្ងៃព្រហស្បត្តិ៍នេះ (២៦ មករា) សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានធ្វើ​ការ​អំពាវនា​វ​ដល់គ្រប់សាកលវិទ្យាល័យ​ទាំងអស់ ជំរុញ​ការ​យក​ចិត្ត​ទុកដាក់​ទៅ​លើ​ការ​ពង្រឹង​គុណភាព នៃការ​អប់រំ។
សម្តេចតេជោ​មានប្រសាសន៍ថា ការ​អភិវឌ្ឍរបស់​យើង​មិន​បាន​លឿន គឺនៅត្រង់ថា ធនធាន​មនុស្ស​របស់យើង​នៅ​មាន​កម្រិត ខណៈអ្នក​វិនិយោគជាទូទៅគេតែងមើល​ទៅលើធនធានមនុស្ស​ជាមុន។
បើតាម​ប្រសាសន៍​របស់សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី បច្ចុប្បន្ន​ប្រទេស​កម្ពុជា​មាន​យុវជន​ច្រើន ក៏​ប៉ុន្តែ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ធនធាន​មនុស្ស​ដើម្បីតម្រូវ​ការ នៃរោងចក្រ សហគ្រាស និង​បណ្តា​ក្រុមហ៊ុន​នានា​ដែល​មក​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា ពិតជា​នៅ​មានកម្រិតនៅ​ឡើយ។
“…ខ្ញុំសូមអំពាវនាវ​ទាំងគ្រឹះស្ថានរដ្ឋ គ្រឹះស្ថានឯកជន ខិតខំពង្រឹងគុណភាព នៃការ​បណ្តុះបណ្តាល, យើង​មិន​មែន​គ្រាន់តែបណ្តុះបណ្តាលដើម្បីពាក់មួក​មក​ទទួលសញ្ញាបត្រ​ ឬកាន់សញ្ញាបត្រ​ដើរទៅទេ.. យើង​ត្រូវ​ប្រឹងប្រែងធ្វើម៉េចឱ្យ​ចំណេះវិជ្ជាមានពិតប្រាកដស្របជាមួយ​នឹងឯកសណ្ឋានដែល​យើង​ពាក់ “
សម្តេចតេជោលើក​ឡើងថា នៅក្នុង​មួយឆ្នាំៗមាននិស្សិតរាប់ម៉ឺននាក់បាន​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា, សម្តេចបន្តថា សម្រាប់បរិមាណ​គឺយើងមានហើយ ប៉ុន្តែបញ្ហា​គឺគុណភាពដែល​យើង​ត្រូវ​យក​ចិត្ត​ទុកដាក់បន្ថែម។
យ៉ាងណាក៏ដោយ​សម្តេចតេជោ​នៅ​តែធ្វើការ​កោតសរសើរ ពីការ​ខិតខំប្រឹងប្រែង​របស់មាតាបិតា សិស្សានុសិស្សក្នុងការ​សិក្សា រហូត​បាន​បន្ត​មក​កាន់​ឧត្តមសិក្សា​ ។ បើតាមប្រសាសន៍​របស់សម្តេចតេជោ​នាយករដ្ឋមន្រ្តី គ្មានការផ្តល់ជូនមួយណា ល្អជាងការផ្តល់ជូនចំណេះដឹង ចំណេះធ្វើនោះទេ។ «ការវិនិយោគលើវិស័យអប់រំ គឺជារឿងចាំបាច់ ដែលយើងត្រូវតែធ្វើ និងពង្រឹងជាប់ជានិច្ច»៕