យុវជនកម្ពុជា ក្រុម SpecSpark បង្កើតគម្រោងរ៉ូបូតសម្លាប់សត្វល្អិតប្រើប្រាស់ AI ជាប់លេខ១ “Grand Prize Award” នៅប្រទេសម៉ាឡេស៊ី
យុវជនកម្ពុជាចំនួន៣រូប ដែល​បានដាក់ឈ្មោះក្រុមថា SpecSpark បានរួមគ្នាបង្កើតគម្រោងរ៉ូបូតសម្លាប់សត្វល្អិតប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា AI ជាប់ចំណាត់ថ្នាក់លេខ១ ពី “Grand Prize Award” ក្នុងការប្រកួតលំដាប់តំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក លើផ្នែក innovation track AI នៅក្នុងកម្មវិធី Huawei ICT Competition APAC Regional Finals 2024-2025 ក្នុងទីក្រុងកូឡាឡាំពួរ ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី កាលពីពេលកន្លងទៅថ្មីៗនេះ។
យុវជនកម្ពុជា៣រូប រួមគ្នាបង្កើតរ៉ូបូតចាប់សត្វល្អិតប្រើប្រាស់AI ជាប់ចំណាត់ថ្នាក់លេខ១ “Grand Prize Award”
កល្យាណ បន្ថែមថា រ៉ូបូត ដែល​ក្រុម​របស់ខ្លួនបាន​បង្កើត​ឡើងមានឈ្មោះថា Pestibot គឺជារ៉ូបូតធ្វើការនៅក្នុងវិស័យកសិកម្ម ដំណើរការដោយស្វ័យប្រវត្តិក្នុងការកំណត់មុខសញ្ញាសត្វល្អិត និងបាញ់ថ្នាំសម្លាប់សត្វល្អិត។ កញ្ញា ហេង កល្យាណ បន្តថា សម្រាប់ផ្នែក AI គឺសត្វល្អិតម៉ូឌែលនៃសត្វល្អិត (AI Model Insect) ដែលភ្ជាប់ទៅលើរ៉ូបូត។ មានន័យថា ក្រុមបានបង្វឹក AI ឱ្យស្គាល់ប្រភេទសត្វល្អិតចង្រៃរួចជាស្រេចក្នុងការបាញ់ថ្នាំសម្លាប់សត្វល្អិតទាំងនោះ។
ដោយឡែកបើនិយាយពីមូលហេតុ​ដែលធ្វើ​ឱ្យ​ក្រុមរ៉ូបូត Pestibot ជាប់ចំណាត់ថ្នាក់លេខ១ ក្នុងតំបន់ កញ្ញា ហេង កល្យាណ លើកឡើងថា គឺដោយសារការយល់ដឹងទៅលើការជ្រើសយកឧបករណ៍បច្ចេកវិទ្យាមកប្រើប្រាស់ ជាពិសេស ឧបករណ៍ផ្នែកបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) សម្រាប់បង្កើតជាគម្រោងនវានុវត្តមួយ ដែលនាំមកនូវជាអត្ថប្រយោជន៍ជូនដល់សង្គម ដោយអាចចូលរួមដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមនៅក្នុងជីវភាពប្រចាំថ្ងៃរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ បង្កើនប្រសិទ្ធភាពធនធាន និងលើកកម្ពស់ផលិតភាព សំដៅទៅរកនិរន្តរភាពសម្រាប់សង្គម។
ការប្រកួតលំដាប់តំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក លើផ្នែក innovation track AI នៅក្នុងកម្មវិធី Huawei ICT Competition APAC Regional Finals 2024-2025 ក្នុងទីក្រុង កូឡាឡាំពួរ ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី
កញ្ញា ហេង កល្យាណ ក៏​បាន​ឱ្យដឹងដែឬថា នៅក្នុងការប្រកួតប្រជែងនេះ ក្រុមរបស់គេក៏បានជួបនូវបញ្ហាមួយចំនួនដូចជា តម្រូវការក្នុងការធ្វើការស្រាវជ្រាវជាច្រើនអំពីបញ្ហាដែលសង្គមកំពុងជួបប្រទះ ដើម្បីបង្កើតជានវានុវត្តមួយ ដែលអាចក្លាយជាដំណោះស្រាយមួយយ៉ាងមានប្រសិទ្ធភាព។ ចំពោះការបញ្ចូលគ្នារវាងគ្រឿងបង្គុំកុំព្យូទ័រ (Hardware) និងកម្មវិធីកម្មវិធីកុំព្យូទ័រ (Software) ក៏ជាការប្រឈមរបស់ក្រុមដូចគ្នា ព្រោះពួកគេសុទ្ធតែមកពីជំនាញ IT ផ្ដោតតែនៅលើកម្មវិធីកម្មវិធីកុំព្យូទ័រ (Software)។ មួយវិញទៀត ពួកគេត្រូវធ្វើនវានុវត្តនេះឱ្យលេចចេញជារូបរាង និងមានលទ្ធផលច្បាស់លាស់ ជាពិសេសទៅលើទិន្នន័យផ្សេងៗ ដើម្បីត្រៀមខ្លួនក្នុងការឆ្លើយសំណួរឱ្យបានល្អនៅក្នុងវគ្គសំណួរចម្លើយ។
ក្រុមនិស្សិតដេប៉ាតឺម៉ង់ទេពកោសល្យ ព័ត៌មានវិទ្យា និងទំនាក់ទំនង នៃវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា
ជាមួយ​គ្នានេះ កល្យាណ ក៏បានលើកទឹកចិត្ត និងជំរុញនិស្សិតទាំងអស់ ជាពិសេសនិស្សិតនៃវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា និងដេប៉ាតឺម៉ង់ព័ត៌មានវិទ្យា GIC ឱ្យសាកល្បងផ្តល់ឱកាសឱ្យខ្លួនឯងក្នុងការចូលរូមកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងផ្សេងៗ ដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាព ទទួលបានបទពិសោធន៍ល្អៗ និងអភិវឌ្ឍខ្លួនឲ្យកាន់តែប្រសើរជាងមុន។