ភ្នំពេញ- បេក្ខជនដែលលួចចម្លងគ្នាអំឡុងពេលដំណើរការសំណេរប្រឡងបាក់ឌុប ដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី៥ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២២ខាងមុខនេះ នឹងត្រូវធ្លាក់ដោយស្វ័យប្រវត្តិ។ នេះបើតាមប្រសាសន៍លើកឡើងរបស់ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាន ស្ដីពីដំណើរការរៀបចំការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិសម័យ ។
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បញ្ជាក់បន្ថែមថា បេក្ខជនដែលលួចចម្លងពីសំណៅឯកសារ ឬងាកឆ្វេង ងាកស្ដាំ ធ្វើឱ្យដំណើរការប្រឡងមិនដំណើរការបានល្អ ក្រសួងអប់រំមានអនុរក្ស មានគណៈកម្មការអប្បមាទ និងជំនួយការអប្បមាទតាមពិនិត្យមើល និងកោសល្យវិច្ច័យ។ ឯកឧត្តមបន្តថា ប្រសិនក្រសួងទទួលបានរបាយការណ៍ថា បេក្ខជនលួចចម្លងគ្នា នោះក្រសួងនឹងយកសំណៅឯកសារនោះមកវិភាគរកមើលថា តើអត្ថបទបេក្ខជនទាំងពីរដែលអង្គុយជិតគ្នា ពិតជាបានចម្លងគ្នាមែន ឬក៏អត់? បន្ទាប់ពីវិភាគរួច និងធ្វើកោសល្យវិច្ច័យហើយឃើញថាដូចគ្នាមែន គឺបេក្ខជននឹងឱ្យធ្លាក់ដោយស្វ័យប្រវត្តិ ហើយត្រូវរង់ចាំប្រឡងនៅឆ្នាំក្រោយ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងរយៈពេល ៥ទៅ៦ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ មិនមានបេក្ខជនណាដែលរំលោភលើបទបញ្ញត្តិនេះទេ ដោយជារួមឃើញថា បន្ទាប់ពីមានកំណែទម្រង់នៃការប្រឡងបាក់ឌុប គឺបេក្ខជនមិនមាននាំយកសំណៅឯកសារចូលបន្ទប់ប្រឡង បេក្ខជនមិនលួចចម្លងគ្នា និងមិនមានការប្រព្រឹត្តបទល្មើសទៅលើបញ្ញាតិដែលមានចែងនៃការប្រឡងដែរ។
ដោយឡែកចំពោះករណីបេក្ខជនឱ្យអ្នកដទៃមកប្រឡងជំនួស បើតាមការបញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ក៏នឹងត្រូវកំណត់ឱ្យធ្លាក់ដោយស្វ័យប្រវត្តិផងដែរ ហើយកាន់តែធ្ងន់ធ្ងរថែមទៀត គឺមិនអនុញ្ញាតិឱ្យប្រឡងបាក់ឌុបរយៈពេលពីរឆ្នាំ ។
សម្រាប់ករណីបេក្ខជនខកខានមិនមកប្រឡងមុខវិជ្ជាមួយក្នុងចំណោមមុខវិជ្ជាទាំង៧ ឬបានពិន្ទុសូន្យមួយមុខវិជ្ជាវិញ នោះក៏មានន័យថា បេក្ខជននឹងត្រូវធ្លាក់ដោយស្វ័យប្រវត្តិដូចគ្នា។
ជាមួយគ្នានេះដែរ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ក៏បានប្រាប់ទៅដល់បេក្ខជនដែលនឹងត្រូវត្រៀមខ្លួនប្រឡងបាក់ឌុបនាពេលខាងមុខនេះ សូមមកប្រឡងឱ្យបានទាន់ពេលវេលា ជៀសវាងមកប្រឡងយឺតដែលអាចធ្វើឱ្យមិនបានចូលប្រឡង ហើយក៏មិនត្រូវផ្ដល់ជាសញ្ញាសម្គាល់ណាមួយដូចជា លេខទូរស័ព្ទជាដើម ដែលវាអាចធ្វើឱ្យបេក្ខជននឹងធ្លាក់ដោយស្វ័យប្រវត្តិ ។ ជាពិសេសឯកឧត្តមក៏បានអំពាវនាវដល់បេក្ខជនទាំងអស់ត្រូវបន្តខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រ អនុវត្តទៅតាមបទបញ្ញាតិនៃការប្រឡងបាក់ឌុប និងតាមដានបទបញ្ញាតិទាំងនោះនៅលើទំព័រហ៊្វេសប៊ុកផ្លូវការរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា៕