ភ្នំពេញ – នៅថ្ងៃទី២៥ និងថ្ងៃទី២៦ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២ខាងមុខនេះ ក្រុមសិល្បៈយុវជនល្ខោនខោល និងរបាំងបុរាណជំនាន់ថ្មីប្រមាណជាង១រយនាក់ នឹងរៀបចំការសម្តែងល្ខោនខោលខ្នាតធំមិនធ្លាប់មាន ដើម្បីជាការចូលរួមអបអសាទរខួប៤ឆ្នាំ នៃការដាក់បញ្ចូលល្ខោនខោល ជាសម្បត្តិបេតិកភណ្ឌវប្បធម៌អរូបីនៃមនុស្សជាតិរបស់អង្គការយូណេស្កូ។
លោក ហង្ស ភូមិរ៉ា អ្នករៀបចំ និងដឹកនាំការសម្តែងនេះបានមានប្រសាសន៍ថា ក្រុមយុវជនទាំងជាង១រយនាក់នោះ ពួកគេគឺជាអ្នកស្រឡាញ់ល្ខោនខោល និងបានហ្វឹកហាត់រៀនជាមួយលោកអស់រយៈពេលប្រមាណ៣ឆ្នាំមកហើយ ។ ដូច្នេះនៅសប្តាហ៍ក្រោយនេះ ពោលគឺនៅថ្ងៃទី២៥ និងថ្ងៃទី២៦ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២ ពួកគេនឹងបញ្ចេញសមត្ថភាព ក្នុងនាមជាសិល្បករមហាជន។
ការសម្តែងល្ខោនខោលរបស់ក្រុមសិល្បៈយុវជនល្ខោនខោល និងរបាំបុរាណជំនាន់ថ្មី នៅសប្តាហ៍ក្រោយនេះ នឹងដកស្រង់សម្តែងត្រង់ឈុត «ត្រីមេឃ» ដែលជាឈុតឆាកនៃការប្រយុទ្ធរវាងហនុមាន និងយក្ស ក្នុងរឿងរាមកេរ្តិ៍ ។ ការសម្តែងនឹងធ្វើឡើងដោយឥតគិតថ្លៃ នៅទីស្នាក់ការសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជារាជធានីភ្នំពេញ អគារខេមរានី តាមវិថីវិចិត្រសិល្បៈ ក្នុងភូមិព្រែកលៀប ខណ្ឌជ្រោយចង្វា រាជធានីភ្នំពេញ។
បើតាមការបញ្ជាក់របស់ លោក ហង់ ភូមិរ៉ា ការសម្តែងរយៈពេល២ថ្ងៃនេះ នឹងទទួលទស្សនិកជនតែត្រឹមចំនួន ១ពាន់នាក់ប៉ុណ្ណោះ ។ តែយ៉ាងណាក៏ដោយប្រជាពលរដ្ឋដែលស្រឡាញ់គាំទ្រការសម្តែងល្ខោនខោល ក៏អាចទស្សនាការសម្តែងនេះបាន តាមរយៈការផ្សាយផ្ទាល់តាមទំព័រ facebook របស់ក្រុមសិល្បៈយុវជនល្ខោនខោល និងរបាំបុរាណជំនាន់ថ្មី ក៏ដូចជាតាមរយៈទំព័រ facebook របស់ AMS Education ។
សូមបញ្ជាក់ថា ល្ខោនខោលរបស់កម្ពុជា ត្រូវបានអង្គការយូណេស្កូដាក់បញ្ចូលទៅក្នុងបញ្ជីបេតិកភណ្ឌវប្បធម៌អរូបីនៃមនុស្សជាតិ នៅថ្ងៃទី២៨ ខែវិច្ឆិកាឆ្នាំ២០១៨ ក្នុងកិច្ចប្រជុំលើកទី១៣នៃគណៈកម្មការអន្តររដ្ឋាភិបាលសម្រាប់ការការពារបេតិកភណ្ឌវប្បធម៌អរូបីរបស់អង្គការយូណេស្កូ នាទីក្រុងព័រល្វី សាធារណរដ្ឋម៉ូរីស។
«ល្ខោនខោល» ជាប្រភេទល្ខោនដ៏ចំណាស់មួយក្នុងចំណោមទម្រង់សិល្បទស្សនីយភាពនៅកម្ពុជា។ ល្ខោនមួយនេះ អ្នករាំតម្រូវឱ្យពាក់មុខខ្មុកសម្ដែង ហើយរឿងដែលយកមកសម្តែងមានតែរឿងរាមកេរ្តិ៍មួយមុខប៉ុណ្ណោះ៕