ទីក្រុងគែរ – ក្នុងសុន្ទរកថា តំណាងឱ្យប្រទេសប្រចាំតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក ឯសន្និសីទស្តីពីសកលនៃហ្រ្វង់កូហ្វនីវិទ្យាសាស្រ្ត នៅទីក្រុងគែរ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានថ្លែងថា ប្រទេសកម្ពុជាបានធ្វើកំណែទម្រង់អនុវិស័យឧត្តមសិក្សា ដោយផ្តោតធ្វើយ៉ាងណាឱ្យគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាពង្រឹងស្វ័យភាព ដើម្បីក្លាយខ្លួនជាគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាសាធារណៈរដ្ឋបាល។
បើតាមការបញ្ជាក់របស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ កំណែទម្រង់អនុវិស័យឧត្តមសិក្សានៅកម្ពុជា មានអ័ក្សអាទិភាពចំនួន៣ ដោយក្នុងនោះរួមមាន អភិបាលកិច្ច កំណែទម្រង់រដ្ឋបាលសាធារណៈ និងកំណែទម្រង់ហិរញ្ញវត្ថុសធារណៈ ដែលជាចំណុចយុទ្ធសាស្ត្រសម្រាប់ការប្រែក្លាយគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាទៅជាគ្រឹះស្ថានសធារណៈរដ្ឋបាល ឆ្លើយតបបានទៅនឹងចក្ខុវិស័យឆ្នាំ ២០៣០ និង ២០៥០ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ក៏បានប្រាប់ទៅអង្គសន្និសីទដែរថា កំណែទម្រង់អនុវិស័យឧត្តមសិក្សានៅកម្ពុជាមិនត្រឹមតែផ្តោតលើការពង្រឹងអភិបាលកិច្ចប៉ុណ្ណោះទេ តែក៏បានផ្តោតទៅលើការកែលម្អគុណវុឌ្ឍិសាស្ត្រាចារ្យ ការកែលម្អកម្មវិធីសិក្សា និងធនធានសិក្សា ដើម្បីឆ្លើយតបបានទៅនឹងតម្រូវការរបស់ទីផ្សាការងារ និងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា វិធីសាស្ត្របង្រៀន ដោយត្រូវធ្វើយ៉ាងណាផ្សាភ្ជាប់ទ្រឹស្តីជាមួយនឹងទីផ្សាការងារដោយផ្ទាល់។
បើតាមប្រសាសន៍បញ្ជាក់របស់ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ការអប់រំដែលឆ្ឆើយតប គឺជាការអប់រំដែលធ្វើឱ្យអ្នកសិក្សាអាចផ្សាភ្ជាប់ខ្លួនទៅនឹងបរិបទវប្បធម៌ និងតម្រូវការរបស់មូលដ្ឋាន។
សូមបញ្ជាក់ថា សន្និសីទស្តីពីសកលនៃហ្រ្វង់កូហ្វូនីវិទ្យាសាស្រ្ត បានប្រព្រឹត្តទៅចាប់ពីថ្ងៃទី២៦ ដល់ថ្ងៃទី២៨ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២ នៅទីក្រុងគែរ ប្រទេសអេហ្ស៊ីប ដោយមានការចូលរួមពី រដ្ឋមន្ត្រីទទួលបន្ទុកកិច្ចការឧត្តមសិក្សា សាកលវិទ្យាធិការដែលជាសមាជិករបស់ទីភ្នាក់ងារសកលវិទ្យាល័យនៃក្រុមប្រទេសប្រើប្រាស់ភាសាបារាំង និងអ្នកពាក់ព័ន្ធជាច្រើនទៀត៕