លោក គង់ សំនៀង ៖ ការប្រើបច្ចេកវិទ្យាក្នុងវិស័យ​អប់រំ ទាមទារ​ឱ្យ​មានការ​ចូលរួមពីវិស័យ​សាធារណៈ និង​ឯកជន
ភ្នំពេញ – វិបត្តិរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ បានបង្ខំឱ្យគ្រឹះស្ថានអប់រំបណ្ដុះបណ្ដាលនៅស្ទើរទូទាំងពិភពលោកត្រូវបិទទ្វារ ហើយមានតែវត្តមានរបស់បច្ចេកវិទ្យាប៉ុណ្ណោះ បានចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការផ្ដល់ជាដំណោះស្រាយសម្រាប់ធានាបាននូវនិរន្តរភាពក្នុងការបណ្ដុះបណ្ដាលសិស្សានុសិស្ស។ ទន្ទឹមគ្នានេះ បើនិយាយពីក្មេងជំនាន់ថ្មី ច្បាស់ជាចូលចិត្តបច្ចេកវិទ្យា ប៉ុន្តែបើលោកគ្រូ អ្នកគ្រូដែលមានវ័យចំណាស់ គឺមានការលំបាកក្នុងការសម្របខ្លួនចាប់យកបច្ចេកវិទ្យាអប់រំឌីជីថល ។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់ លោក គង់ សំនៀង ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិការ នៃក្រុមហ៊ុន វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប និងជាសមាជិកក្រុមប្រឹក្សាភិបាលប្រព័ន្ធសេវាអប់រំនៅកម្ពុជា ក្នុងសិក្ខាសាលាប្រចាំខែស្ដីពី ការលើកកម្ពស់គុណភាពសិក្សាតាមរយៈការពង្រឹងនវានុវត្តន៍ និងសហគ្រិនភាព កាលពីថ្ងៃទី១៥ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២២កន្លងទៅ។
លោក គង់ សំនៀង ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិការ នៃក្រុមហ៊ុន វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីបញ្ជ្រាបប្រជាពលរដ្ឋ គ្រូបង្រៀន សិស្សានុសិស្ស​ឱ្យទទួលយកការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាអប់រំ គឺទាមទារការចូលរួមពីផ្នែកពាក់ព័ន្ធទាំងវិស័យសាធារណៈ និងវិស័យឯកជន។
លោក គង់ សំនៀង បន្តថា ចំពោះការអនុវត្ត គឺទី១.វិស័យសាធារណៈ និងវិស័យឯកជន ត្រូវលើកទឹកចិត្តប្រជាពលរដ្ឋ ក៏ដូចជាអាណាព្យាបាលសិស្ស តាមរយៈផ្ដល់ការបណ្ដុះបណ្ដាល ផ្ដល់សិក្ខាសាលា លើកគុណតម្លៃអំពីសារៈប្រយោជន៍ នៃការប្រើប្រព័ន្ធឌីជីថល និងគុណវិបត្តិ​របស់នៃការ​ប្រើប្រព័ន្ធឌីជីថលមួយចំនួន​ដែល​មិនបានផលប្រយោជន៍ ធ្វើឱ្យពួកគាត់ខ្ជះខ្ជាយពេលវេលា និងខាតប្រយោជន៍ ហើយទី២. លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ក៏ត្រូវយល់ និងគិតថា ៥ឆ្នាំ ទៅ១០ ឆ្នាំទៅមុខ មានអ្វីប្រែប្រួលខ្លះ? ព្រោះបច្ចេកវិទ្យានឹងវិវត្តទៅមុខជារៀងរហូត ប៉ុន្តែក្នុងសាលារៀនមិនអាចអត់គ្រូបានទេ គឺត្រូវតែមានគ្រូដែលយល់ពីប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា យល់អំពីការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធឌីជីថល និងយល់អំពីការប្រើប្រាស់ នៃការរៀនអនឡាញ ។