ភ្នំពេញ – វិបត្តិរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ បានបង្ខំឱ្យគ្រឹះស្ថានអប់រំបណ្ដុះបណ្ដាលនៅស្ទើរទូទាំងពិភពលោកត្រូវបិទទ្វារ ហើយមានតែវត្តមានរបស់បច្ចេកវិទ្យាប៉ុណ្ណោះ បានចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការផ្ដល់ជាដំណោះស្រាយសម្រាប់ធានាបាននូវនិរន្តរភាពក្នុងការបណ្ដុះបណ្ដាលសិស្សានុសិស្ស។ ទន្ទឹមគ្នានេះ បើនិយាយពីក្មេងជំនាន់ថ្មី ច្បាស់ជាចូលចិត្តបច្ចេកវិទ្យា ប៉ុន្តែបើលោកគ្រូ អ្នកគ្រូដែលមានវ័យចំណាស់ គឺមានការលំបាកក្នុងការសម្របខ្លួនចាប់យកបច្ចេកវិទ្យាអប់រំឌីជីថល ។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់ លោក គង់ សំនៀង ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិការ នៃក្រុមហ៊ុន វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប និងជាសមាជិកក្រុមប្រឹក្សាភិបាលប្រព័ន្ធសេវាអប់រំនៅកម្ពុជា ក្នុងសិក្ខាសាលាប្រចាំខែស្ដីពី ការលើកកម្ពស់គុណភាពសិក្សាតាមរយៈការពង្រឹងនវានុវត្តន៍ និងសហគ្រិនភាព កាលពីថ្ងៃទី១៥ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២២កន្លងទៅ។
លោក គង់ សំនៀង ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិការ នៃក្រុមហ៊ុន វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីបញ្ជ្រាបប្រជាពលរដ្ឋ គ្រូបង្រៀន សិស្សានុសិស្សឱ្យទទួលយកការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាអប់រំ គឺទាមទារការចូលរួមពីផ្នែកពាក់ព័ន្ធទាំងវិស័យសាធារណៈ និងវិស័យឯកជន។
លោក គង់ សំនៀង បន្តថា ចំពោះការអនុវត្ត គឺទី១.វិស័យសាធារណៈ និងវិស័យឯកជន ត្រូវលើកទឹកចិត្តប្រជាពលរដ្ឋ ក៏ដូចជាអាណាព្យាបាលសិស្ស តាមរយៈផ្ដល់ការបណ្ដុះបណ្ដាល ផ្ដល់សិក្ខាសាលា លើកគុណតម្លៃអំពីសារៈប្រយោជន៍ នៃការប្រើប្រព័ន្ធឌីជីថល និងគុណវិបត្តិរបស់នៃការប្រើប្រព័ន្ធឌីជីថលមួយចំនួនដែលមិនបានផលប្រយោជន៍ ធ្វើឱ្យពួកគាត់ខ្ជះខ្ជាយពេលវេលា និងខាតប្រយោជន៍ ហើយទី២. លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ក៏ត្រូវយល់ និងគិតថា ៥ឆ្នាំ ទៅ១០ ឆ្នាំទៅមុខ មានអ្វីប្រែប្រួលខ្លះ? ព្រោះបច្ចេកវិទ្យានឹងវិវត្តទៅមុខជារៀងរហូត ប៉ុន្តែក្នុងសាលារៀនមិនអាចអត់គ្រូបានទេ គឺត្រូវតែមានគ្រូដែលយល់ពីប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា យល់អំពីការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធឌីជីថល និងយល់អំពីការប្រើប្រាស់ នៃការរៀនអនឡាញ ។
-លោក គង់ សំនៀង
“គ្រូបង្រៀនកាលពីមុនមានការរីករាលដាលជំងឺកូវីដ-១៩ គឺមិនមែនជាគ្រូឌីជីថលទេ ប៉ុន្តែដោយសារដំណាក់កាលកូវីដនេះ ចង់មិនចង់ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូត្រូវតែផ្លាស់ប្ដូរខ្លួន ផ្លាស់ប្ដូរវិធីសាស្រ្តនៃការបង្រៀន និងអភិវឌ្ឍខ្លួនឱ្យក្លាយទៅជាគ្រូឌីជីថល”
លោក គង់ សំនៀង បន្ថែមថា ការផ្លាស់ប្ដូរពីគ្រូបង្រៀនធម្មតាទៅជាគ្រូបង្រៀនឌីជីថលមិនមែនជារឿងងាយស្រួលទេ គឺវាត្រូវការពេលវេលា ប៉ុន្តែទោះបីជាយ៉ាងនេះក្ដី លោកសូមកោតសរសើរដល់គ្រូបង្រៀនទាំងអស់ ជាពិសេសលោកគ្រូ អ្នកគ្រូដែលមកពីសាលាសាធារណៈ គណៈគ្រប់គ្រងសាលារៀនមានការខិតខំតខំប្រឹងប្រែងអភិវឌ្ឍខ្លួនក្នុងការផ្ដល់ការអប់រំបែបឌីជីថលទៅដល់សិស្សានុសិស្ស។ លោក គង់ សំនៀង បន្តថា ចំពោះវិស័យសាធារណៈ ក៏កំពុងឆ្ពោះទៅរកបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលផងដែរ ជាពិសេសសាលារៀនមួយចំនួនមានលទ្ធភាពអាចទិញយកប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងសាលារៀនឌីជីថលមកដាក់ប្រើប្រាស់ ចំណែកសាលាដែលគ្មានធនធានគ្រប់គ្រាន់អាចប្រើប្រាស់ថវិការបស់រដ្ឋផងដែរ។
លោក គង់ សំនៀង
“ខ្ញុំគិតថាមិនយូរនោះទេ ការដើរទន្ទឹមគ្នាក្នុងការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងសាលារៀនឌីជីថលនៅក្នុងសាលាសាធារណៈ និងឯកជន ប្រហែលជា ៤ទៅ៥ឆ្នាំ ទៅមុខទៀត តែដើម្បីបង្កើនការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងសាលារៀនឌីជីថលឱ្យដំណើរការបាន លុះត្រាតែមានប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិត”
គួរជម្រាបជូនថា បើតាមការសិក្សារបស់មជ្ឈមណ្ឌលអប់រំ៤.០ ស្ដីពី បច្ចេកវិទ្យា និងការអប់រំឆ្លាតវៃនៅកម្ពុជា បានបញ្ជាក់ថា ដើម្បីឈានទៅរកការអប់រំឆ្លាតវៃ វិស័យអប់រំមានភារកិច្ចពីរគឺ ទី១. ទទួលយកនូវបច្ចេកវិទ្យាថ្មី ដើម្បីកែលម្អប្រសិទ្ធភាពរបស់ខ្លួន និងទី២. បង្កើតធនធានមនុស្ស ដែលអាចប្រើប្រាស់ឧបករណ៍ថ្មីៗដែលមានស្រាប់ និងបង្កើតបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗសម្រាប់ជាប្រយោជន៍ដល់វិស័យអប់រំខ្លួនឯងផ្ទាល់ និងវិស័យដទៃទៀតផងដែរ៕