បញ្ហាកូវីដ-១៩ ជំរុញឱ្យបច្ចេកវិទ្យាក្នុងវិស័យអប់រំកម្ពុជាដើរទៅមុខ ១០ឆ្នាំមុនកាលកំណត់
ភ្នំពេញ -នៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មានស្តីពី សមិទ្ធផលសម្រេចបានរយៈពេលប្រាំឆ្នាំរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កាលពីថ្ងៃអង្គារ៍ ក្រសួងអប់រំ បានវាយតម្លៃថា នៅក្នុងដំណាក់កាលនៃការឆ្លងរីករាលដាល នៃជំងឺផ្លូវដង្ហើមកូវីដ-១៩ ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យានៅក្នុងវិស័យអប់រំបានធ្វើឱ្យកម្ពុជាបានបោះជំហ៊ានទៅមុខ ១០ឆ្នាំ មុនកាលកំណត់របស់ក្រសួងអប់រំ ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត រស់ សុវាចា អ្នកនាំពាក្យក្រសួង យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ក្នុងដំណាក់កាលនៃការឆ្លងរីករាលដាលជំងឺផ្លូវដង្ហើមកូវីដ-១៩ គ្រូបង្រៀននៅកម្ពុជា បានខិតខំរៀនប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីបង្រៀនសិស្សនៅពេលសាលាបានផ្អាកដំណើរការជាបណ្ដោះអាសន្ន។ ការខិតខំប្រឹងប្រែងនេះ បានជួយឱ្យការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាចូលរួមបម្រើដល់វិស័យអប់រំចំទិសដៅ។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត រស់ សុវាចា បានបន្ថែមថា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កំពុងបង្កើនចំនួនសិស្សនិងទាក់ទាញសិស្សនៅមធ្យមសិក្សា និងឧត្តមសិក្សាឱ្យចូលរៀនផ្នែកវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា ដែលជាកត្តាសំខាន់ឆ្លើយតបទៅនឹងបដិវត្តឧស្សាហកម្ម ៤.០ ព្រមទាំងគោលនយោបាយជំរុញឌីជីថលរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល។
លើសពីនេះ អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ ក៏បានបញ្ជាក់ដែរថា ក្រសួងអប់រំនឹងបង្កើតចំនួនសាលារៀនជំនាន់ថ្មី សាលារៀនស្ទែម និងបង្កើនម៉ោងបង្រៀន និងការបង្រៀនផ្ដោតលើមុខវិជ្ជាស្ទែម វិនិយោគបន្ថែម និងបង្កើនគុណភាពបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូមុខវិជ្ជាស្ទែមឱ្យដល់កម្រិតស្ដង់ដារវិជ្ជាជីវៈ កែលម្អវិធីសាស្ត្របង្រៀនតាមមុខវិជ្ជាស្ទែម ដោយផ្ដោតលើវិធីវិទ្យាសាស្ត្រ វិធីរិះរកនិងវិធីផ្សេងទៀតសម្រាប់ការបង្រៀនគណិតវិទ្យា និងវិទ្យាសាស្ត្រ។
គួររំលឹកដែរថា តាមរយៈខ្លឹមសារនៃសន្និសីទសារព័ត៌មាន ក្រសួងអប់រំនឹងបង្កើតវិនិយោគបន្ថែមលើការបំពាក់សម្ភារឧបទេស និងឧបករណ៍ពិសោធន៍នៅតាមវិទ្យាល័យធនធាន និងសាលារៀនជំនាន់ថ្មី បង្កើតប្រព័ន្ធមានភាពប្រទាក់ក្រឡាគ្នា ដូចជា ពិព័ណ៍វិទ្យាសាស្ត្រ ការប្រកួតប្រជែងស្នាដៃ និងការបង្កើតភាពជាដៃគូជាមួយគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា និងក្រុមហ៊ុនឯកជនជាដើម