ភ្នំពេញ – បច្ចុប្បន្នឪពុកម្តាយភាគច្រើនហាក់មិនសូវចាប់អារម្មណ៍ធ្វើការវិនិយោគលើការរៀនសូត្រទៅលើកូនតូចៗរបស់ខ្លួនឡើយ ដោយភាគច្រើនពួកគាត់បែរជាគិត និងសន្សំប្រាក់សម្រាប់ការសិក្សារបស់កូននៅពេលពួកគេរៀននៅឧត្តមសិក្សា ខណៈដែលអ្នកអប់រំមើលឃើញថា ការវិនិយោគទៅលើការសិក្សារបស់កូននៅតូចៗគឺជារឿងដ៏សំខាន់បំផុត។
បើតាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ថា ការអប់រំកុមារតូច គឺពិតជាមានសារៈសំខាន់។ ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា ប្រសិនបើសង់ផ្ទះ មិនផ្តោតទៅលើគ្រឹះ ហើយបើសិនជាការបង្រៀនមិនផ្តោតទៅលើកុមារតូចទេ គឺមិនទទួលបានជោគជ័យឡើយ។
“ការសិក្សាបានរកឃើញថា ក្មេងដែលរៀនពីកុមារតូច គឺគាត់នឹងអាចរៀនចប់បឋមសិក្សា រួចបន្តដល់មធ្យមសិក្សា និងឈានទៅដល់ថ្នាក់ឧត្តមសិក្សាថែមទៀត ដោយសារតែគាត់មានភាពក្លាហាន ដែលយើងហៅថា បំណិនមិនមែនពុទ្ធិ មានន័យថា ចេះទំនាក់ទំនងសង្គម មានភាពក្លាហាន មានភាពតស៊ូ ជាក្មេងមួយដែលមានភាពឯករាជ្យ”
បើតាមប្រសាសន៍លើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ការអប់រំកុមារតូច គឺជាការបណ្តុះបំណិន ដោយមានទាំងបំណិនចំណេះដឹង ហើយនិងបំណិនមិនពាក់ព័ន្ធចំណេះដឹងដូចជា ឱ្យកុមារមានកាយសម្បទាររឹងមាំ បង្រៀនកុមារឱ្យមានភាពក្លាហាន ឱ្យមានភាពឯករាជ្យ ឱ្យចេះទំនាក់ទំនងជាមួយកុមារផ្សេងទៀត ចេះរស់នៅក្នុងសង្គមជាដើម។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបញ្ជាក់ថា ការអប់រំកុមារតូចសំខាន់ណាស់ ហើយការវិនិយោគ១ដុល្លារទៅលើកុមារតូចនេះ យើងនឹងទទួលផលវិញ ៧ដុល្លារ។ ដូច្នេះឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បន្តលើកទឹកចិត្តដល់មាតាបិតាទាំងអស់គួរធ្វើការវិនិយោគទៅលើកូនៗចាប់ពីកុមារតូចទៅ ដើម្បីជាមូលដ្ឋានគ្រឹះសម្រាប់ពួកគេទទួលបានជោគជ័យក្នុងការបន្តការសិក្សានៅថ្នាក់បឋមសិក្សា មធ្យមសិក្សា និងឧត្តមសិក្សា។
បើយោងតាមរបាយការណ៍បូកសរុបលទ្ធផលការងារ របស់ក្រសួងអប់រំយុវជន និងកីឡាឆ្នាំសិក្សា២០២១-២០២២ បានបង្ហាញថា បច្ចុប្បន្នកម្ពុជាមានសាលាមត្តេយ្យសិក្សាគ្រប់រូបភាពចំនួន ៨៣៣៤សាលា ក្នុងនោះមត្តេយ្យសិក្សារដ្ឋមានចំនួន ៤៥៦៣ ខណៈមត្តេយ្យសិក្សាឯកជនមានចំនួន ៦៨៨ និងមត្តេយ្យសហគមន៍ចំនួន ៣០៨៣កន្លែង។ ដោយឡែកកុមារទទួលបានសេវាអប់រំមានចំនួន ៣៣០ ៨០១នាក់ ក្នុងនោះកុមារអាយុ៣ឆ្នាំមានចំនួន ៣៧ ៨៣៩នាក់, កុមារអាយុ៤ឆ្នាំមានចំនួន ៩៤ ១៧៤នាក់ និងកុមារអាយុ ៥ឆ្នាំ មានចំនួន ១៩៨ ៩១៧នាក់៕