កំពត- ថ្លែងក្នុងពិធីដាក់ឱ្យអនុវត្តគម្រោងវិស័យវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា នវានុវត្តន៍ ក្នុងខេត្តកំពត នាព្រឹកថ្ងៃចន្ទនេះ ឯកឧត្តមសាស្ត្រាចារ្យបណ្ឌិត ឆែម គាតរិទ្ធី រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ មានប្រសាសន៍ថា នៅត្រឹមឆ្នាំ២០៣០ ត្រូវមាននិស្សិតសាកលវិទ្យាល័យ ៥០% បញ្ចប់ការសិក្សាក្នុងជំនាញ STEM ក្នុងនោះ ៤០% ជាស្ត្រី។
ឯកឧត្តមសាស្ត្រាចារ្យបណ្ឌិត ឆែម គាតរិទ្ធី បន្ថែមថា គម្រោងនេះ បង្កើតឡើងដោយអគ្គនាយកដ្ឋានវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ នៃក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យានិងនវានុវត្តន៍ ក្រោមកិច្ចសហការជាមួយស្ថានទូតឥណ្ឌា ក្រោមគម្រោង Quick Impact Projects ក្នុងគោលបំណងចំនួន២ គឺទី១. ពង្រឹងវិស័យវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ STI នៅខេត្តកំពត តាមរយៈការណែនាំអប់រំ STI-STEM 1918NU UILS STEM និងទី២. លើកកម្ពស់ការអប់រំ STEM និងឱកាសដល់សិស្សានុសិស្ស។
ឯកឧត្តមសាស្ត្រាចារ្យបណ្ឌិត ឆែម គាតរិទ្ធី បញ្ជាក់បន្ថែមថា ដើម្បីប្រកួតប្រជែងក្នុងតំបន់ និងពិភពលោក ធនធានមនុស្សក្នុងវិស័យវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម និងគណិតវិទ្យា (STEM) គឺមានតម្រូវការយ៉ាងខ្លាំង។ ស្របគ្នានេះ ឯកឧត្តមសាស្ត្រាចារ្យបណ្ឌិត បន្តថា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានដាក់ចេញនូវយុទ្ធសាស្ត្រ ដើម្បីបង្កើនការចុះឈ្មោះចូលរៀន ជារួមក្នុងវិស័យ STEM ទាំងក្នុងគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាសាធារណៈ និងឯកជន។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ក្រសួង ឧ.វ.ប.ន. ក៏បានបង្កើតផែនទីបង្ហាញផ្លូវ វ.ប.ន.កម្ពុជា ២០៣០ ដែលបានកំណត់យ៉ាងច្បាស់អំពីសសរស្ដម្ភប្រាំ ១.អភិបាលកិច្ច ២.ការអប់រំ ៣.ការស្រាវជ្រាវនិងអភិវឌ្ឍន៍ ៤.កិច្ចសហការ និង ៥.ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ី។
ឯកឧត្តមសាស្ត្រាចារ្យបណ្ឌិត ឆែម គាតរិទ្ធី
“សកម្មភាពគន្លឹះដ៏ចម្បងមួយក្នុងចំណោមសកម្មភាពជាច្រើនទៀតក្នុងផែនទីបង្ហាញផ្លូវនេះគឺ នៅត្រឹមឆ្នាំ២០៣០ ត្រូវមាននិស្សិតសកលវិទ្យាល័យ ៥០% បញ្ចប់ការសិក្សាក្នុងជំនាញ STEM ក្នុងនោះ ៤០% ជាស្ត្រី”
ក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តមសាស្ត្រាចារ្យបណ្ឌិត ឆែម គាតរិទ្ធី បានសង្កត់ធ្ងន់ថា គម្រោងពង្រឹងវិស័យវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ ក្នុងខេត្តកំពត ពិតជាមានសារៈសំខាន់ណាស់ ក្នុងការចូលរួមចំណែកដល់ការជំរុញការអភិវឌ្ឍ ដើម្បីសម្រេចបាននូវចក្ខុវិស័យ សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជាក្លាយជាប្រទេសដែលមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់នៅឆ្នាំ ២០៣០ និងចំណូលខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០។
“ខ្ញុំសង្ឃឹមថា ការអនុវត្តគម្រោងមួយនេះនៅខេត្តកំពត ជាគំរូមួយដែលអាចយកទៅអនុវត្តនៅបណ្តាខេត្តផ្សេងៗទៀត ដើម្បីចូលរួមអភិវឌ្ឍសមត្ថភាព និងលើកតម្កើងគុណតម្លៃធនធានមនុស្សក្នុងវិស័យ STEM ក្នុងការប្រកួតប្រជែងថ្នាក់តំបន់ និងពិភពលោក”
គួរជម្រាបជូនថា កម្មវិធីដាក់ឱ្យអនុវត្តគម្រោង ពង្រឹងវិស័យវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ ក្នុងខេត្តកំពត មានការចាប់អារម្មណ៍យ៉ាងខ្លាំងពីសំណាក់សិស្សានុសិស្ស និងភ្ញៀវកិត្តិយសមានការយល់ដឹងយ៉ាងច្បាស់ ពីសារៈសំខាន់នៃការសិក្សា STEM ។ ជាពិសេស អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាននៅខេត្តកំពត មានការគាំទ្រ និងពេញចិត្តសហការ ក្នុងការជំរុញនិងបណ្ដុះគំនិតក៏ដូចជាការទាក់ទាញនូវចំណាប់អារម្មណ៍របស់សិស្សានុសិស្សក្នុងការ ជ្រើសរើសយកការសិក្សា STEM។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា កម្មវិធីដាក់ឱ្យអនុវត្តគម្រោង «ពង្រឹងវិស័យវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ ក្នុងខេត្តកំពត» មានអ្នកចូលរួមសរុបចំនួន ៧០០រូប ដោយក្នុងនោះមានការចូលរួមពីលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ សិស្សានុសិស្សចំនួន ៧វិទ្យាល័យ និងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានដែលស្ថិតនៅក្នុងខេត្តកំពត និងខេត្តកែប៕