ភ្នំពេញ- កម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិឆ្នាំ២០២២ បានរកឃើញបេក្ខជនចំនួន៤ក្រុម ដើម្បីឡើងទៅកាន់វគ្គពាក់កណ្តាលផ្តាច់ព្រ័ត្រ ក្រោយពីឆ្លងកាត់ជជែកដេញដោលដ៏ស្វិតស្វាញ ក្នុងវគ្គជម្រុះជុំទី៣ តាមរយៈប្រព័ន្ធអនឡាញ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
បេក្ខជនទាំង៤ក្រុម ដែលបានឈ្នះក្នុងវគ្គជម្រុះជុំទី៣ និងឈានទៅប្រកួតនៅវគ្គពាក់កណ្ដាលផ្ដាច់ព្រ័ត្រ ដែលគ្រោងធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២២ខាងមុខ រួមមាន ទី១.បេក្ខជនមកពីវិទ្យាល័យសម្ដេចឪ សម្ដេចម៉ែ ខេត្តរតនៈគិរី, ទី២.បេក្ខជនមកពីសាលាប៊ែលធីរាជធានីភ្នំពេញ, ទី៣.បេក្ខជនមកពីសាលារៀនសុវណ្ណភូមិសាខាទី២៥ ខេត្តតាកែវ និង ទី៤.បេក្ខជនមកពីវិទ្យាល័យប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប។
លោកជំទាវ ស្រូយ សុជាតិ អគនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានមានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ក្នុងការប្រកួតផ្តាច់ព្រ័ត្រនាពេលខាងមុខនេះ ក្រសួងបានលើកយកប្រធានបទចំនួន២ សម្រាប់បេក្ខជនធ្វើការសួរដេញដោលគ្នា នោះគឺ ប្រធានបទទី១ ការបង្កើនការលើកទឹកចិត្តគឺជាកត្តាចម្បងក្នុងការបង្កើនប្រសិទ្ធភាព និងគុណភាពរបស់អត្តពលិកឆ្ពោះទៅស៊ីហ្គេមឆ្នាំ២០២៣ ។ ក្នុងនោះ វិទ្យាល័យប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប ជាក្រុមស្រប និងសាលារៀនសុវណ្ណភូមិទី២៥ ខេត្តតាកែវ ជាក្រុមបដិសេធ។
ដោយឡែកប្រធានបទទី២ គឺ ទម្លាប់នៃការស្រាវជ្រាវរបស់សិស្ស គឺជាចំណុចអាទិភាពដើម្បីទទួលបាននិទ្ទេស A ក្នុងការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ។ ដោយក្នុងនោះ វិទ្យាល័យសម្ដេចឪ សម្ដេចម៉ែ ខេត្តរតនៈគិរី ជាក្រុមស្រប និងសាលាប៊ែលធី រាជធានីភ្នំពេញ ជាក្រុមបដិសេធ។
គួរជម្រាបជូនថា កម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិនេះ ត្រូវក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា រៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងបណ្តុះស្មារតីយុវជនឱ្យចេះប្រើប្រាស់វប្បធម៌សន្ទនា បំណិនស្រាវជ្រាវ ការដោះស្រាយបញ្ហា បំណិនត្រិះរិះពិចារណា ការចែករំលែកគំនិត និងការនិយាយជាសាធារណៈដល់យុវសិស្សដែលកំពុងសិក្សានៅកម្រិតថ្នាក់វិទ្យាល័យ។ ហើយសម្រាប់វគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី២ ខែកក្កដា ខាងមុខនេះ ប្រារព្ធឡើងដោយផ្ទាល់នៅមជ្ឈមណ្ឌលម៉ានី (The Many Center) និងផ្សាយបន្តផ្ទាល់លើហ្វេសប៊ុកផេកផ្លូវការរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ផងដែរ៕