ខេត្តសៀមរាប ជាខេត្តដំបូងដែលមានផែនការសកម្មភាព ក្នុងការ​អនុវត្ត​គោល​នយោបាយ​ជាតិស្តីពីមុខរបរ និង​ការងារ
សៀមរាប – ខេត្តសៀមរាប គឺជា​ខេត្ត​ដំបូងដែល​មានផែនការ​សកម្មភាព សម្រាប់អនុវត្ត​គោល​នយោបាយ​ជាតិ ស្តីពីមុខរបរ និង​ការងារ​ឆ្នាំ​២០១៥-២០២៥ ហើយ​ក៏​ត្រូវ​ចាត់ទុកជា​ខេត្ត​គំរូមួយ សម្រាប់​បណ្តា​ខេត្ត​រាជធានីទាំង​២៤​ផ្សេង​ទៀត​យក​គំរូតាម។ នេះ​ជា​ការ​លើក​ឡើង​របស់ ឯកឧត្តម សោម ចំណាន អនុរដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ ក្នុង​ឱកាស​ចូលរួម​កិច្ច​ប្រជុំ និងអនុម័ត​ផែនការ​សកម្មភាពឆ្នាំ​២០២២-២០២៣ នៃគណៈកម្មខេត្តសៀមរាប កាលពី​ពេលថ្មីៗនេះ។
ឯកឧត្តម សោម ចំណាន បានលើក​ឡើងថា ការ​អនុវត្ត​គោល​នយោបាយស្តីពីមុខរបរ និង​ការងារ នឹង​រួម​ចំណែក​លើក​​តម្កើង​ជីវភាព ភាពថ្លៃថ្នូរ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ និង​សុខដុម​រមនាសង្គម តាមរយៈការបង្កើតឱកាសការងារសមរម្យ និងមានផលិតភាពការងារខ្ពស់ជូនប្រជាពលរដ្ឋប្រកបដោយសមធម៌​ សំដៅធ្វើការផ្លាស់ប្តូរ និងលើកស្ទួយរចនាសម្ព័នឧស្សាកម្ម ពីឧស្សាហកម្មអតិពលកម្ម ទៅជាឧស្សាហកម្មពលកម្មផ្អែកលើជំនាញនៅឆ្នាំ២០២៥។
ជាមួយ​គ្នា គោល​នយោបាយនេះ ក៏​លើកកម្ពស់ការប្រកួតប្រជែង និងផលិតភាព សំដៅប្រែក្លាយពីឧស្សាហកម្មមានតម្លៃបន្ថែមទាប ទៅជាឧស្សាហកម្មដែលមានតម្លៃបន្ថែមខ្ពស់ ស្របតាមគោលនយោបាយជាតិអភិវឌ្ឍន៍វិស័យឧស្សាហកម្ម ឆ្នាំ២០១៥-២០២៥ និងចូលរួមក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចជាតិឱ្យមានកំណើនខ្ពស់ ប្រកបដោយចីរភាព និងបរិយាប័ន្ន សម្រាប់ភាពសុខដុមក្នុងសង្គមដោយផ្តល់ជូនប្រជាពលរដ្ឋនូវឱកាសការងារសមរម្យ និងប្រកបដោយផលិតភាពការងារខ្ពស់ ស្របតាមយុទ្ធសាស្រ្តចតុកោណដំណាក់កាលទី៤ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល។
គួរ​បញ្ជាក់ថា គោល​នយោបាយ​ជាតិស្តីពី​មុខរបរ និង​ការងារ ត្រូវ​បាន​រាជរដ្ឋាភិបាល​ដាក់ចេញ​កាលពី​ឆ្នាំ​២០១៥ សំដៅ​បង្កើន​ឱកាស​ការងារ​សមរម្យ​ជូន​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា និង​លើក​កម្ពស់​ផលិតភាព​ការងារ ជំរុញ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ជំនាញ និង​ធនធាន​មនុស្ស ព្រមទាំង​ពង្រឹង​អភិបាល​កិច្ច​ទីផ្សារការងារ ដើម្បីឆ្លើយ​តប​ទៅ​នឹង​តម្រូវ​ការ នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច-សង្គម និង​ការ​ផ្លាស់ប្តូរ នៃនិម្មាបនកម្មសេដ្ឋកិច្ចទាំង​នៅក្នុងប្រទេស តំបន់ និង​សកលោក។ គោលនយោបាយនេះ ក៏​សំដៅ​ជម្នះ​ដោះ​ស្រាយ​បញ្ហា​ប្រឈម​ចម្បងៗ​ដែលទីផ្សារ​ការងារ​កម្ពុជា​កំពុង​ជួប​ប្រទះ ដូចជា កម្លាំង​ពលកម្មភាគច្រើន​នៅ​ខ្វះបទពិសោធន៍ និង​ជំនាញ, យុវជនដែលបោះបង់ចោល​ការ​សិក្សា​នៅ​កម្រិតមូលដ្ឋាន​មិន​ទាន់មានជំនាញ​សមស្រប, កង្វះ​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​កម្លាំង​ពលកម្ម​តាម​រដូវ ក៏​ដូចជា​ទំនាក់ទំនង​វិជ្ជាជីវៈ៕