ព្រះមុនីកោសល្យបណ្ឌិតរដ្ឋ យ៉ន់ សេង យៀត ព្យាយាមសិក្សារហូតទទួលបានសក្ខីបត្រថ្នាក់បណ្ឌិតរដ្ឋ ពីសាកលវិទ្យាល័យ Harvard
ភ្នំពេញ – ក្រោយពីចំណាយពេលសិក្សាអស់រយៈពេល៥ឆ្នាំនៅសាកលវិទ្យាល័យ Harvard ព្រះមុនីកោសល្យ បណ្ឌិតរដ្ឋ យ៉ន សេង យៀត បានបញ្ជប់ការសិក្សាថ្នាក់ក្រោយបណ្ឌិត-Postdoc (Post-Doctoral Research Fellowship) តាមរយៈអាហារូបករណ៍ដែលផ្ដល់ដោយសាកលវិទ្យាល័យ Harvard ក្រោមប្រធានបទ «មាគ៌ាអរិយជន» ដោយព្រះអង្គទទួលបាន«សក្ខីបត្រថ្នាក់បណ្ឌិតរដ្ឋ» កាលពីខែឧសភាកន្លងទៅថ្មីៗ ។
លោកសាស្រ្តាចារ្យ ព្រើន សុវង្ស ព្រឹទ្ធបុរសរងពុទ្ធិកមហាវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្ត្រអប់រំ និងព័ត៌មានវិទ្យា នៃពុទ្ធិកសាកលវិទ្យាល័យព្រះសីហនុរាជ បានមាន​ប្រសាសន៍ថា អ្វីដែលគួរឱ្យកត់សម្គាល់ នេះជាលើកទី១ហើយ ដែលសាកលវិទ្យាល័យ Harvard បានសម្រេចប្រគេនអាហារូបករណ៍កម្រិតខ្ពស់បំផុតប្រភេទនេះ ដល់បញ្ញាវន្តសង្ឃពុទ្ធសាសនាថេរៈវាទ នៅក្នុងប្រវត្តិសាស្រ្តរបស់ខ្លួននារយៈពេល ៣៨៦ឆ្នាំ ចាប់តាំងពីថ្ងៃបង្កើតសាកលវិទ្យាល័យឡើងនៅក្នុងឆ្នាំ១៦៣៦ មក។
ជោគជ័យដែលព្រះមុនីកោសល្យបណ្ឌិត យ៉ន សេង យៀត សម្រេចជាសមិទ្ធិផលយ៉ាងត្រចះត្រចង់នេះ បានបង្ហាញពីការខិតខំរបស់ព្រះអង្គដើម្បីទទួលបានការសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យដែលល្បីជាងគេលំដាប់ពិភពលោក និងជានិស្សិតអាហារូបករណ៍ ដែលមិនងាយនឹងអ្នកណាក៏អាចទទួលបានឱកាសសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យនេះឡើយ ។
ជាមួយគ្នានេះ ដើម្បីទទួលបានអាហារូបរកណ៍សិក្សានៅសាកលវិទ្យា Harvard ព្រះមុនីកោសល្យបណ្ឌិតរដ្ឋ យ៉ន សេង យៀត បានឆ្លងកាត់ការស្នើសុំអាហារូបករណ៍ចំនួន០២លើក ដោយលើកទីមួយត្រូវបានខាងសាកលវិទ្យាល័យបដិសេធក្រោមហេតុផលថាព្រះអង្គមិនមានគ្រប់លក្ខខណ្ឌដែលសាកលវិទ្យាល័យត្រូវការ ។
ដោយរក្សាការព្យាយាម និងមិនបោះបង់ក្ដីស្រមៃ ព្រះមុនីកោសល្យបណ្ឌិតរដ្ឋ បានចាត់ទុកការបដិសេធរបស់សាកលវិទ្យាជាជោគជ័យក្នុងដំណាក់កាលទី១ ហើយព្រះអង្គបានស្នើពាក្យសុំអាហារូបករណ៍ជាលើកទី២ ជាលទ្ធផលទទួលបានជោគជ័យ ដោយសាកលវិទ្យាល័យសម្រេចផ្ដល់អាហារូបករណ៍រយៈពេល៥ឆ្នាំ ពីឆ្នាំ២០១៦ ដល់ឆ្នាំ២០២០ ដោយ​ផ្ដោតសំខាន់ទៅលើតួនាទីព្រះសង្ឃក្នុងការកសាង និងថែរក្សាសន្តិភាព។
ក្រោមបទពិសោធន៍សិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យផ្សេងៗជាច្រើន ព្រះបណ្ឌិត យ៉ន សេង យៀត ធ្លាប់បញ្ចប់ការសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យល្បីៗក្នុងសហរដ្ឋអាមេរិករួមមាន Harvard University, Massachusetts Institute of Technology (MIT), New York University, Columbia University, Yale University, Emory University, Johns Hopkins University, និង Boston University ។
ជាមួយគ្នានេះ ព្រះមុនីកោសល បណ្ឌិតរដ្ឋ យ៉ន សេង យៀត បានថ្លែងអំណរគុណដល់ឧបត្ថម្ភជនជាច្រើនដែលជាព្រះសង្ឃ និងជាគ្រហស្ថទាំងក្នុងនិងក្រៅប្រទេស ដែលបានជួយជ្រោមជ្រែងដល់ព្រះអង្គផងដែរ៕