កន្លងមកគេតែងឃើញកម្លាំងសមត្ថកិច្ចចម្រុះ ចុះឃាត់រថយន្តដែលមានបិទស្ទីកឃ័រពណ៌ខ្មៅនៅលើកញ្ចក់ ដោយបានប្រើវិធានការបកចេញ និងផាកពិន័យថែមទៀត ។ ការណ៍នេះ ក៏ធ្វើឱ្យមានចម្ងល់ពីប្រជាពលរដ្ឋផងដែរថា តើគេត្រូវបិទស្ទីកឃ័រ ឬក៏ UV ការពារកំដៅថ្ងៃកម្រិតណា ទើបមិនខុសច្បាប់?
ឆ្លើយតបនឹងសំណួរនេះ លោក ព្រហ្ម វណ្ណថា ប្រធាននាយកដ្ឋានសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក បានមានប្រសាសន៍ថា បើយោងតាមអនុក្រឹត្យលេខ ៨០.អនក្របក ចុះថ្ងៃទី២៩ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០១០ ស្តីពីការប្រើប្រាស់រថយន្តដែលបិទកញ្ចក់ ឬបាំងកញ្ចក់ ត្រង់មាត្រា៥ កឋាខណ្ឌទី១ បានចែងថា ហាមបិទបន្ទះផ្លាស្ទីកជ័រ ដែលនាំឱ្យមើលពីខាងក្រៅ ទៅក្នុងរថយន្តមិនឃើញទៅលើកញ្ចក់រថយន្តដែលធ្វើចរាចរណ៍នៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ ដូច្នេះ ទាក់ទងនឹងការបិទកញ្ចក់ UV ការពារកំដៅថ្ងៃនេះ លោកផ្តល់ដំបូន្មានថា ម្ចាស់រថយន្តត្រូវបិទកញ្ចក់ UV ក្នុងកម្រិតធ្វើយ៉ាងម៉េច ឱ្យមើលពីខាងក្រៅទៅក្នុងរថយន្តឃើញច្បាស់ នោះគឺមិនខុសច្បាប់នោះទេ។
សូមបញ្ជាក់ថា អនុក្រឹត្យស្តីពីការប្រើប្រាស់រថយន្តដែលបិទ ឬបាំងកញ្ចក់ ធ្វើឡើងដើម្បីង្ការ ទប់ស្កាត់បទល្មើសដែលបង្កឡើងដោយជនល្មើសប្រើប្រាស់រថយន្តបិទកញ្ចក់ពណ៌ ឬដាក់របាំង វាំងនន ដែលមើលពីក្រៅទៅក្នុងមិនឃើញ ដើម្បីថែរក្សាសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព សណ្តាប់ធ្នាប់សាធារណៈ នៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ព្រមទាំងបង្កលក្ខណៈងាយស្រួលដល់ស្ថាប័ន និងមន្រ្តីមានសមត្ថកិច្ចក្នុងការបំពេញភារកិច្ចត្រួតពិនិត្យ។
តាមមាត្រា៧ នៃអនុក្រឹត្យនេះ ជនណាប្រើប្រាស់រថយន្តកញ្ចក់ពណ៌ ឬដាក់របាំង វាំងននបាំងកញ្ចក់ដែលមើលពីក្រៅទៅក្នុងមិនឃើញ ធ្វើចរាចរណ៍លើផ្លូវសាធារណៈ នឹងត្រូវពិន័យអន្តរការណ៍ជាប្រាក់ចំនួន ៥ម៉ឺនរៀល ហើយករណីមិនបានបង់ប្រាក់ពិន័យភ្លាម នឹងត្រូវពិន័យបន្ថែមចំនួន១ម៉ឺនរៀល ក្នុងមួយថ្ងៃលើប្រាក់ពិន័យមូលដ្ឋាន។ ហើយករណីមិនបង់ប្រាក់ពិន័យលើសពី ៣០ថ្ងៃ ត្រូវបញ្ជូនសំណុំរឿងទៅតុលាការ។
ដោយឡែកជនណានាំចូលរថយន្តកញ្ចក់ពណ៌មើលពីក្រៅទៅក្នុងមិនឃើញ ផ្ទុយនឹងបទប្បញ្ញត្តិ នៃអនុក្រឹត្យនេះ ត្រូវពិន័យអន្តរការណ៍ជាប្រាក់ចំនួន ២លានរៀល ហើយត្រូវធ្វើការកែតម្រូវស្របតាមបទប្បញ្ញត្តិនៃអនុក្រឹត្យនេះ។ ក្នុងករណីមិនបានបង់ប្រាក់ពិន័យភ្លាម ត្រូវពិន័យបន្ថែមចំនួន២ម៉ឺនរៀលក្នុងមួយថ្ងៃ លើប្រាក់ពិន័យមូលដ្ឋាន ហើយបើមិនបង់ប្រាក់ពិន័យលើសពី៣០ថ្ងៃ នឹងត្រូវបញ្ជូនសំណុំរឿងទៅតុលាការ៕