ភ្នំពេញ – ឪពុកម្តាយភាគច្រើនតែងបារម្ភអំពីសុខភាពមាត់ធ្មេញរបស់កូនៗ, មានអាណាព្យាបាលមួយចំនួនបានដឹងខ្លះៗហើយអំពីការថែទាំសុខភាពមាត់ធ្មេញនេះ ប៉ុន្តែនៅមិនទាន់បានដឹងស៊ីជម្រៅ ដោយគ្រាន់តែដឹងថា ត្រូវឱ្យពួកគេដុសធ្មេញ ឬហាមកូនមិនឱ្យញាំរបស់ផ្អែមជាដើម ។ តាមពិតទៅនៅមានរឿងជាច្រើនពាក់ព័ន្ធនឹងការថែរក្សាសុខភាពមាត់ធ្មេញចំពោះកុមារ ដែលឪពុកម្តាយ ក៏ដូចជាអាណាព្យាបាលគួរស្វែងយល់ ។
លោកស្រីទន្តបណ្ឌិត ណម ចំណាន ប្រធានផ្នែកគ្លីនិក នៃមន្ទីរព្យាបាលធ្មេញមែលវីន បានលើកឡើងថា ធ្មេញមានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងសរីរាង្គរបស់មនុស្ស ព្រោះមនុស្សត្រូវការធ្មេញដើម្បីទំពាអាហារមួយថ្ងៃ២ទៅ៣ដង មួយវិញទៀតវាបានផ្តល់ស្នាមញញឹមដ៏ស្រស់ស្អាត ផ្តល់ភាពងាយស្រួលក្នុងការបញ្ចេញសំឡេង ថែមទាំងនិយាយបានច្បាស់ល្អទៀតផង ។ ជាពិសេសមាត់ធ្មេញគឺជាច្រកទ្វារដ៏សំខាន់ដែលយើងត្រូវការសម្អាតជានិច្ចដើម្បីកុំឱ្យមេរោគបង្កហានិភ័យ ដូចជាបង្កឱ្យកើតមានជំងឺទូទៅផ្សេងៗទៀត។ ដូច្នេះឪពុកម្តាយ ឬអាណាព្យាបាលមានតួនាទីសំខាន់ខ្លាំងណាស់ក្នុងការនាំកូនៗមកទទួលការពិនិត្យមាត់ធ្មេញឱ្យបានទៀងទាត់ដើម្បីការពារធ្មេញកុំឱ្យខូចច្រើន ។
បើតាមការលើកឡើងរបស់លោកស្រីទន្តបណ្ឌិត តួអង្គសំខាន់ដែលអាចជួយកុមារ ក្នុងការការពារធ្មេញមិនឱ្យខូច គឺឪពុកម្តាយ ឬអាណាព្យាបាលតែម្តង ព្រោះជាទូទៅការឱ្យតម្លៃ និងចំណេះដឹងក្នុងការថែទាំសុខភាពមាត់ធ្មេញរបស់ប្រជាជនខ្មែរយើងនៅមានកម្រិត ដោយនៅមានជំនឿបែបបុរាណច្រើន ។ លោកស្រីថា បើទោះបីជាពេលខ្លះឪពុកម្តាយមានលុយ មានចំណេះដឹងក៏ដោយ តែពួកគាត់នៅតែយល់ថា ធ្មេញទឹកដោះគង់តែត្រូវផ្លាស់ដោយធ្មេញស្រុក ជាហេតុធ្វើឱ្យគាត់ មិននាំកូនមកទទួលការពិនិត្យធ្មេញនោះទេ ដោយទុករហូតទាល់តែមានបញ្ហាឈឺធ្មេញ ទើបបាននាំកូនមកទទួលការព្យាបាល។ ការធ្វើបែបនេះពុំបាននាំផលចំណេញសោះឡើយ ផ្ទុយទៅវិញមានតែធ្វើឱ្យការចំណាយកាន់តែច្រើនឡើងៗដើម្បីព្យាបាលនៅពេលអនាគត ហើយថែមទាំងផ្តល់នូវផលរំខានក្នុងការសិក្សារបស់កូនទៀតផង ។
លោកស្រីទន្តបណ្ឌិត ណម ចំណាន បានផ្តល់ដំបូន្មានដល់ឪពុកម្តាយទាំងឡាយ គួរយកចិត្តទុកដាក់ជួយកុមាររក្សាធ្មេញឱ្យបានល្អប្រសើរ គួរបង្រៀនឱ្យពួកគេចេះដុសធ្មេញនៅអាយុ២ឆ្នាំ ដោយធ្វើការដុសឱ្យត្រឹមត្រូវក្នុង១ថ្ងៃយ៉ាងហោចណាស់២ដង, ឪពុកម្តាយក៏គួរនាំកូនមកពិនិត្យធ្មេញជារៀងរាល់ ៣ ទៅ៤ខែម្តង ឱ្យបានទៀងទាត់។ ជាមួយគ្នាការអប់រំកូនឱ្យកាត់បន្ថយការបរិភោគចំណីអាហារ ឬភេសជ្ជៈដែលមានជាតិផ្អែមខ្លាំង ព្រមទាំងសង្កេតមើលកុមារ ដោយកុំឱ្យពួកគេបង្កើតនូវទម្លាប់មិនល្អមួយចំនួនដែលបង្កឱ្យមានការប្រែប្រួលដល់ឆ្អឹងធ្គាម និងកម្លាំងធ្មេញពេលកំពុងដុះ ដូចជា ការបៀមមេដៃ ខាំបបូរមាត់លេង ដកដង្ហើមតាមមាត់ លេបអាហារមិនប្រើអណ្តាតទប់ដល់ក្រអូមមាត់ជាដើម។
ជាមួយគ្នានេះ លោកស្រីទន្តបណ្ឌិត ក៏បានប្រាប់ដល់ឪពុកម្តាយទាំងអស់ គួរតែសង្កេតមើលកូនអំពីអាការៈដែលពួកគេអាចមានបញ្ហាធ្មេញធ្ងន់ធ្ងរ ដែលចាំបាច់ត្រូវនាំពួកគេទៅកាន់មន្ទីរពេទ្យ ដូចជា នៅពេលដែលកុមារមិនអាចបរិភោគចំណីអាហារបាន ពុំចង់ញាំសាច់ ឬតែងតែត្អូញត្អែរថាឈឺធ្មេញពេលគាត់ញាំសាច់ ។ ចំណុចមួយទៀតដែលបង្ហាញពីស្ថានភាពធ្ងន់ធ្ងរ នៃការឈឺធ្មេញ គឺពេលកុមារញាំរបស់ផ្អែមខ្លាំង ត្រជាក់ខ្លាំង គាត់នឹងមានអាការៈស្រៀវធ្មេញ ហើយយកដៃក្តោបមាត់យំ ។ លោកស្រីថា ទាំងនេះភាគច្រើនជារោគសញ្ញាដង្កូវស៊ីធ្មេញជ្រៅដល់សសៃ ឬមានសាច់ជាប់នៅចន្លោះធ្មេញ ឬមានការបង្ករោគ មានខ្ទុះអាប់សែលើអញ្ចាញធ្មេញ ឬហើមអញ្ចាញធ្មេញជាដើម ហើយពេលខ្លះរោគសញ្ញាទាំងនេះអមមកជាមួយការរង្គើធ្មេញ ឬមានឈាមចេញតាមអញ្ចាញធ្មេញក៏មានដែរ ។
បើយោងតាមគេហទំព័រ KidsHealth កុមារចាប់ផ្តើមលេចចេញនូវធ្មេញដំបូងតាំងតែពីអំឡុងពេលម្តាយកំពុងពរពោះនៅត្រីមាសទី២ម្ល៉េះ ដោយគ្រាន់តែធ្មេញរបស់ពួកគេមិនទាន់ដុះរូបរាងធ្មេញចេញមក ដូច្នេះតម្រូវឱ្យយកចិត្តទុកដាក់តាំងពីនៅតូច ។ ជាធម្មតា គួរនាំពួកគេទៅមន្ទីរថែទាំធ្មេញពេលពួកគេមានអាយុគម្រប់មួយឆ្នាំ ។ ការទៅជួបគ្រូពេទ្យជាលើកដំបូង បើទោះបីជាមិនមានបញ្ហាក៏ដោយ ប៉ុន្តែនៅតែអាចព្យាបាលទាន់ពេលវេលា ហើយនៅពេលដែលកុមារមានទម្លាប់មកមន្ទីរពេទ្យតាំងតែពីក្មេងបែបនេះ គឺជាការបន្សាំខ្លួនដើម្បីកុំឱ្យមានការបារម្ភពេលពួកគេមកពេទ្យតែឯងនៅពេលពួកគេពេញវ័យ ៕