ព័ត៌មានផ្ទាល់ខ្លួនរបស់កុមារលើអ៊ីនធឺណិតអាចបណ្តាលឱ្យកុមារងាយគ្រោះថ្នាក់
ភ្នំពេញ – ជនខិលខូចមួយចំនួនអាចប្រើប្រាស់ព័ត៌មានផ្ទាល់ខ្លួនរបស់កុមារ ដែលពួកគេស្វែងរកបាន និងប្រមូលយកតាមរយៈអ៊ីនធឺណិត ដើម្បីយកទៅធ្វើចេតនាអាក្រក់ណាមួយ។ ជនទាំងនោះក៏អាចស្វែងរកព័ត៌មានផ្ទាល់ខ្លួនរបស់កុមារក្នុងគោលបំណងចាប់ផ្ដើមទាក់ទងជាមួយកុមារ ផ្ញើរូបភាព ឬវីដេអូទៅកុមារ មានលក្ខណៈមិនសមរម្យ ឬអាចស្នើសុំឱ្យកុមារផ្ញើ ឬបញ្ជូននូវរូបភាព និងវីដេអូ ដែលមានលក្ខណៈមិនសមរម្យទៅជនខិលខូចទាំងនោះវិញ ។ នេះបើយោងតាមន័យបញ្ជាក់របស់សៀវភៅណែនាំស្ដីពីការក្សាសុវត្តិភាពតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ដែលផលិតដោយអង្គការសកម្មភាពដើម្បីកុមារ (APLE) ។
ឯកសារនេះ បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ពត៌មានផ្ទាល់ខ្លួនដូចជា ពាក្យសម្ងាត់ និងឈ្មោះប្រើប្រាស់ ទីតាំង ឈ្មោះសាលារៀន កន្លែងកំសាន្តជាទៀងទាត់ ឬរូបថតដែលមានលក្ខណៈ ស្និទ្ធស្នាល និងបង្ហាញហួសហេតុមិនគួរមាននៅលើអ៊ីនធឺណិតនោះឡើយ ។ អាណាព្យាបាលត្រូវកត់ចំណាំជាចាំបាច់គឺ រូបថត និងវីដេអូបែបស្និទ្ធស្នាល ឬមានលក្ខណៈផ្លូវភេទ អាចបង្កហានិភ័យខ្លាំងចំពោះកុមារ ។
ទោះបីជាការកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារពេលខ្លះមិនមានការជួប ឬទាក់ទងផ្ទាល់ជាមួយជនល្មើសក៏ដោយ ប៉ុន្តែវានៅតែអាចបង្កផលប៉ះពាល់ធ្ងន់ធ្ងរដូចការជួបផ្ទាល់ដូច្នោះដែរ ។ ទម្រង់ជាច្រើននៃការរំលោភបំពាន និងការកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារ ជាពិសេសតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ អាចកើតឡើងបានដោយមិនចាំបាច់ទាល់តែមានការជួបផ្ទាល់ ឬការប៉ះពាល់រាងកាយផ្ទាល់រវាងជនល្មើស និងកុមារនោះឡើយ ។ ឧទាហរណ៍ ដូចជា ការថតរូបកុមារបែបផ្លូវភេទ ការចែកចាយរូបភាពទាំងនោះតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ឬការបង្ហាញឱ្យកុមារឃើញនូវរូបភាពបែបផ្លូវភេទជាដើម ។ នេះបើតាមការឱ្យដឹងរបស់អង្គការសកម្មភាពដើម្បីកុមារ ។
អង្គការសកម្មភាពដើម្បីកុមារបានឱ្យដឹងថា កុមារគ្រប់វ័យសុទ្ធតែអាចប្រឈមនឹងហានិភ័យនៃការកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ។ ហេតុដូចនេះ កុមារត្រូវមានភាពឆ្លាតវៃនៅពេលប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណិត ដោយកុមារមិនត្រូវចែករំលែកព័ត៌មានផ្ទាល់ខ្លួន ហើយមិនត្រូវជួបផ្ទាល់ជាមួយមនុស្សដែលស្គាល់តែតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ មិនត្រូវទទួលសារ ឬរូបភាពពីមនុស្សដែលមិនស្គាល់ ។ ម្តាយឪពុកត្រូវពិនិត្យរាល់ព័ត៌មានដើម្បីឱ្យប្រាកដថា អាចជឿទុកចិត្តបាន ជាពិសេសត្រូវមានភាពក្លាហានក្នុងការជជែកពិភាក្សាជាមួយមនុស្សពេញវ័យដែលខ្លួនទុកចិត្តបានក្នុងករណីកើតឡើងចំពោះអ្នកផ្ទាល់ ។
ដើម្បីជៀសវាងពីបញ្ហាទាំងនេះឪពុកម្តាយ ឬអាណាព្យា ត្រូវបង្រៀនកុមារឱ្យចេះបដិសេធដាច់ខាតចំពោះទំនាក់ទំនងមិនច្បាស់លាស់ ឬជនមិនស្គាល់មុខ។ មួយវិញទៀតការយកចិត្តទុកដាក់លើសុខុមាភាពផ្លូវចិត្តរបស់កុមារជារឿងសំខាន់ អាណាព្យាបាលត្រូវផ្តល់ភាពកក់ក្តៅ គឺជាខែលការពារពួកគេជានិច្ច ទោះមានរឿងអ្វីកើតឡើងក៏ដោយ ។ កុមារត្រូវហ៊ានរាយការណ៍រៀងរាល់ពេលចួបបញ្ហា ដែលជាផ្នែកមួយចូលរួមលុបបំបាត់ការកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារ និងចូលរួមធ្វើឱ្យសង្គមកាន់តែមានសុវត្ថិភាពចំពោះកុមារ៕