សៀមរាប – អាជ្ញាធរជាតិអប្សរាបានបើកវគ្គបណ្តុះបណ្តាលស្តីពីការអប់រំបេតិកភណ្ឌដល់សិស្សានុសិស្សចំនួន ២០០នាក់ នៃសាលាបឋមសិក្សាក្របីរៀល ដើម្បីបំផុសគំនិតយុវជនឱ្យចេះស្រឡាញ់ ថែរក្សា ការពារបេតិកភណ្ឌជាតិ ។ វគ្គបណ្តុះបណ្តាលនេះបានរៀបចំកាលពីថ្ងៃព្រហស្បត្តិ៍កន្លងទៅ សម្រាប់សិស្សានុសិស្សចាប់ពីថ្នាក់ទី៥ និងទី៦ នៃសាលាបឋមសិក្សាក្របីរៀល ស្ថិតក្នុងសង្កាត់ក្របីរៀល ក្រុងសៀមរាប ។
លោក អ៊ឹម សុខរិទ្ធី បុរាណវិទូ និងជាប្រធាននាយកដ្ឋានអភិរក្សប្រាសាទ នៃឧទ្យានអង្គរនិងបុរាណវិទ្យាបង្ការ និងជាអនុប្រធានក្រុមការងារអប់រំបេតិកភណ្ឌ នៃអាជ្ញាធរជាតិអប្សរាមានប្រសាសន៍ថា វគ្គបណ្តុះបណ្តាលស្តីពីការអប់រំបេតិកភណ្ឌ សំខាន់សម្រាប់អ្នកដែលរស់នៅក្នុងតំបន់បេតិកភណ្ឌ ជាពិសេសសម្រាប់យុវជនជំនាន់ក្រោយឱ្យបានយល់ដឹងអំពីតម្លៃបេតិកភណ្ឌ និងផ្តល់ឱកាសដល់យុវជនឱ្យបានយល់ដឹងពីតម្លៃមរតកវប្បធម៌ បេតិកភណ្ឌ បណ្តុះគំនិតជាមួយនឹងបេតិកភណ្ឌ ។ លើសពីនេះ ជួយឱ្យយុវជនចេះស្រឡាញ់ និងចូលរួមថែរក្សាការពារ យល់ដឹងពីភារកិច្ច អភិរក្ស និងការងារគ្រប់គ្រងរបស់អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ព្រមទាំងធ្វើជាគំរូដល់សហគមន៍របស់ខ្លួន ។
លោក អ៊ឹម សុខរិទ្ធី បានបញ្ជាក់ថា មេរៀនសំខាន់ៗ ត្រូវចែករំលែកដល់សិស្សានុសិស្សនៅក្នុងតំបន់បេតិកភណ្ឌ មានដូចជា ការយល់ដឹងអំពីប្រវត្តិសាស្រ្តនៃចក្រភពខ្មែរ ការងារជួសជុលថែទាំប្រាង្គប្រាសាទ បរិស្ថាន ធម្មជាតិ វប្បធម៌ ការប្រើប្រាស់ដីធ្លី និងការការពារទេសភាពវប្បធម៌ និងការងារសាងសង់សំណង់នៅក្នុងតំបន់រមណីយដ្ឋានអង្គរជាដើម។
បុរាណវិទូរូបនេះបានបន្តទៀតថា បច្ចុប្បន្នអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា បានផ្តល់វគ្គបណ្តុះបណ្តាលស្តីពីការអប់រំបេតិកភណ្ឌដល់សិស្សានុសិស្សនៅក្នុងតំបន់ចំនួន០៣ មានសង្កាត់នគរធំ ស្រុកប្រាសាទបាគង និងបានបន្តមកដល់សង្កាត់ក្របីរៀល ។ វគ្គបណ្តុះបណ្តាលនេះ មានចំនួនបីកម្រិត ដោយកម្រិតទី១ ធ្វើឡើងសម្រាប់សិស្សនៅថ្នាក់បឋមសិក្សា កម្រិតទី២ សម្រាប់សិស្សថ្នាក់អនុវិទ្យាល័យ និងកម្រិតទី៣ សម្រាប់សិស្សថ្នាក់វិទ្យាល័យ ។ មួយវគ្គបណ្តុះបណ្តាលមានរយៈពេល ០៦ខែ ។
សូមជម្រាបផងដែរថា ដើម្បីបណ្តុះគំនិតយុវជនជំនាន់ក្រោយឱ្យបានយល់ដឹងអំពីការថែរក្សាបេតិកភណ្ឌ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០០៧ អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា បានរៀបចំវគ្គបណ្តុះបណ្តាលជាច្រើនដល់សិស្សានុសិស្សរស់នៅតំបន់បេតិកភណ្ឌ មានក្នុងខេត្តឧត្តរមានជ័យ បន្ទាយមានជ័យ សៀមរាប ព្រះវិហារ និងខេត្តកំពង់ធំ ៕