រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងប្រៃសនីយ៍ លើកទឹកចិត្តអ្នកឈ្នះពាន​បច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍អាស៊ាន បន្តស្រាវជ្រាវ និង​ចែក​រំលែក​បទពិសោធន៍​ដល់យុវជន
ភ្នំពេញ – រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត ក្នុង​ឱកាស​ប្រគល់ពានរង្វាន់បច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ និងព័ត៌មានអាស៊ាន ឆ្នាំ​២០២១ បានសម្តែង​នូវ​មោទនភាពចំពោះសមត្ថភាពកូនខ្មែរ ដែលបានឈ្នះ​ពានរង្វាន់ថ្នាក់អាស៊ាន​មួយ​នេះ និងបានលើកទឹកចិត្ត​ដល់ម្ចាស់ជ័យលាភីទាំងអស់ បន្ត​ប្រឹងប្រែងស្រាវជ្រាវ ព្រមទាំងចែករំលែកបទពិសោធន៍​ជោគជ័យដល់អ្នកជំនាន់ក្រោយ ពិសេស​យុវជន ដើម្បីចូលរួមជំរុញការធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថលនៅកម្ពុជា និងការកសាងសេដ្ឋកិច្ចនិងសង្គមឌីជីថល។
ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ បានមានប្រសាសន៍ថា ការទទួលបានជ័យលាភីនេះ ចូលរួមចំណែកលើកកម្ពស់តម្លៃជាតិនៅក្នុងតំបន់លើសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងផ្នែកបច្ចេកវិទ្យារបស់កម្ពុជា ព្រមទាំងជាគំរូសម្រាប់ ជំរុញសហគ្រិនភាពនិងនវានុវត្តន៍ឌីជីថលនៅកម្ពុជា និងក្នុងតំបន់។
ប្រទេស​កម្ពុជា​បានទទួលមេដាយចំនួន​២ សម្រាប់ពានរង្វាន់បច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍និងព័ត៌មានអាស៊ាន ឆ្នាំ២០២១ (ASEAN ICT Awards 2021) ដោយពាននេះត្រូវ​បានប្រកាស​នៅ​ក្នុង​កិច្ច​ប្រជុំ​រដ្ឋមន្រ្តីឌីជីថល​អាស៊ាន តាមប្រព័ន្ធវីដេអូ នាពេល​កន្លងមក ក្នុងនោះ មេដាយ​មាស បានទៅលើ​ក្រុមហ៊ុន PillTech Solutions Co., Ltd. ដែលបានបង្កើតគេហទំព័រជួបពិគ្រោះយោបល់ជាមួយ​គ្រូពេទ្យ និង​ការ​ទិញ​ថ្នាំ​តាមប្រព័ន្ធអនឡាញ (https://tovpet.com) និងមេដាយសំរិទ្ធ បានទៅលើប្រព័ន្ធ QR Code Stop Covid របស់ក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍។
សូមបញ្ជាក់ថា ពានរង្វាន់បច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍និងព័ត៌មានអាស៊ាន (ASEAN ICT Awards) គឺជាគំនិតផ្តួចផ្តើមកំណត់ក្នុងផែនការមេបច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍និងព័ត៌មានអាស៊ាន ឆ្នាំ២០១៥ (ASEAN ICT Masterplan 2015) និងផែនការមេឌីជីថលអាស៊ាន ឆ្នាំ២០២៥ (ASEAN Digital Masterplan 2025) ដើម្បីទទួលស្គាល់សមិទ្ធិផលលើបច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍និងព័ត៌មានដែលល្អបំផុត ក្នុងចំណោមសហគ្រិន និងស្ថាប័ននានា ក្នុងតំបន់អាស៊ាន។ ពានរង្វាន់នេះ មានគោលបំណងបង្ហាញពីភាពជោគជ័យ ភាពច្នៃប្រឌិត និងនវានុវត្តន៍ លើបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលរបស់តំបន់អាស៊ាន សម្រាប់លើកកម្ពស់ការទទួលស្គាល់ផលិតផលឌីជីថលអាស៊ាន ព្រមទាំងផ្តល់ឱកាស និងបណ្តាញពាណិជ្ជកម្មក្នុងតំបន់និងអន្តរជាតិ៕