ភ្នំពេញ – ក្នុងសារលិខិតអបអរទិវាអន្តរជាតិស្តីពីគ្រួសារ ថ្ងៃទី១៥ ឧសភា ឆ្នាំ២០២២ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃកម្ពុជា បានអំពាវនាវទៅដល់គ្រួសារ និងសហគមន៍នីមួយៗ ត្រូវបន្តពង្រឹងនូវស្មារតីសាមគ្គីភាពល្អ យកចិត្តទុកដាក់អប់រំសីលធម៌ និងប្រពៃណីទំនៀមទម្លាប់ល្អប្រកបដោយមនសិការ និងការទទួលខុសត្រូវខ្ពស់ដល់សមាជិកគ្រួសារ តាមរយៈការផ្តល់ការអប់រំរៀនសូត្រ សីលធម៌ សុជីវធម៌ ចរិយាធម៌ ចំណេះដឹងទូទៅ និងជំនាញវិជ្ជាជីវៈផ្សេងៗ។
ក្នុងនោះ ព្រះសង្ឃ មាតាបិតា លោកគ្រូអ្នកគ្រូ អាណាព្យាបាល គួរចូលរួមចំណែកតាមគ្រប់លទ្ធភាព ក្នុងការជួយផ្តល់ដំបូន្មានល្អៗដល់សមាជិកគ្រួសារ និងសហគមន៍សម្រាប់ក្មេងជំនាន់ក្រោយត្រងត្រាប់រៀនសូត្រ និងគោរពអនុវត្តតាមប្រកបដោយស្មារតីខ្ពស់ ដូចទស្សនៈលើកឡើងថា «មនុស្សចាស់ជាថ្នាលបណ្តុះបណ្តាលសម្រាប់ក្មេងជំនាន់ក្រោយ»។
ជាមួយគ្នានេះ សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តី ក៏សង្ឃឹមថា ទិវាអន្តរជាតិស្តីពីគ្រួសារឆ្នាំនេះ ដែលធ្វើឡើងក្រោមប្រធានបទ «គ្រួសារជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការថែរក្សា និងការពារសន្តិភាព» នឹងចូលរួមបង្កើនឆន្ទៈរបស់ប្រជាជនគ្រប់រូប ឱ្យយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់បន្ថែមទៀតលើសុខមាលភាពគ្រួសារ និងការអភិវឌ្ឍគ្រួសាររបស់ខ្លួន ពិសេសក្នុងបរិបទ ការប្រយុទ្ធទប់ស្កាត់ នៃការរីករាលដាលជំងឺកូវីដ១៩ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ព្រមជាមួយគ្នា បន្តជំរុញឱ្យគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធបន្តរួមចំណែកក្នុងការលើកកម្ពស់វប្បធម៌សន្តិភាព សាមគ្គីភាព និងសុខដុមនីយកម្មគ្រួសារដោយសន្តិសហវិជ្ជមាន ដើម្បីឈានឆ្ពោះទៅរកការលុបបំបាត់ភាពក្រីក្រនៅទូទាំងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា សម្រាប់ទិវាអន្តរជាតិស្តីពីគ្រួសារ ១៥ ឧសភា ត្រូវបានរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ប្រារព្ធធ្វើចំនួន ២៨លើករួចមកហើយ ដោយក្រសួងសង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និងយុវនីតិសម្បទា ដែលជាសេនាធិការរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល តែងរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ជួបជុំ ការផលិតនូវខ្សែភាពយន្តអប់រំខ្លីៗ និងកម្មវិធីផ្សព្វផ្សាយអំពីការអប់រំទូន្មានដល់កូនចៅប្រុសស្រី លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ សិស្ស និស្សិត កម្មករ កម្មការិនី អ្នកធ្វើការងារក្នុងប្រព័ន្ធបណ្តាញផ្សព្វផ្សាយជាច្រើន ដើម្បីអបអរសាទរនៅក្នុងឱកាសប្រារព្ធទិវានេះជារៀងរាល់ឆ្នាំ៕