លោក ឃឿន ចន្ទតូ ចែករំលែកបទពិសោធន៍ការរស់នៅនិងប្រព័ន្ធអប់រំនៅប្រទេសរុស្សី
ភ្នំពេញ – បច្ចុប្បន្ន​មាននិស្សិត​ខ្មែរ​ជាច្រើន​កំពុង​បន្តការសិក្សា​របស់ខ្លួន​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស ដោយ​មានទាំង​នៅ​តំបន់អាស៊ី ក៏​ដូចជា​តំបន់អឺរ៉ុប ​តាម​រយៈអាហារូបករណ៍​នានា ។ តាមពិតទៅការ​សិក្សា​នៅ​ក្រៅប្រទេស និស្សិតទាំងអស់​មិន​មែន​ទទួលបានបទពិសោធន៍​ដូចគ្នានោះទេ អត្ថបទនេះ យើង​នឹង​បង្ហាញ​ពី​បទពិសោធន៍​ នៃការ​សិក្សា និង​ការ​រស់​នៅ​របស់លោក ឃឿន ចន្ទតូ ដែល​ជា​និស្សិត​អាហារូបករណ៍ កំពុង​ស្នាក់នៅ និង​សិក្សា​ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ​នៅ​ប្រទេសរុស្ស៊ី។
លោក ឃឿន ចន្ទតូ មានស្រុក​កំណើត​នៅ​ស្រុក​ក្រគរ ខេត្តពោធិ៍សាត់, បច្ចុប្បន្នលោកជានិស្សិត​អាហារូបករណ៍​កំពុង​សិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ជំនាញទំនាក់ទនងអន្តរជាតិ នៅវិទ្យាស្ថានជាតិទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ(MGIMO) នៃរដ្ឋធានីមូស្គូ សហព័ន្ធរុស្សី ។ ថ្លែងប្រាប់ AMS ពីរដ្ឋធានីមូស្គូ លោក ចន្ទតូ បានសម្តែង​នូវ​មោទនភាពដែលរូបលោក​មាន​ឱកាស​ជាប់​អាហារូបករណ៍មក​សិក្សា​នៅ​ស្ថាប័នអប់រំ​ដ៏ធំមួយក្នុងប្រទេសរុស្សី ដែល​បណ្ដុំទៅដោយបុគ្គលល្បីៗទូទាំងពិភពលោក ហើយ​ជាពិសេសនោះ គឺស្តង់ដារប្រព័ន្ធអប់រំដ៏ល្អ។​ លោកថា អាហារូបករណ៍​នេះ គឺជាចំណែកមួយ​ដ៏​ប្រសើរ​នៅ​ក្នុង​ដំណើរ​ជីវិត​សិក្សា​របស់លោក។
លោក ឃឿន ចន្ទតូ
“ការទទួលបានអាហារូបករណ៍ដើម្បីសិក្សាជាចំណែកមួយដ៏ប្រសើរនៅក្នុងដំណើរជីវិតសិក្សា ប៉ុន្តែប្រសិនបើអ្នកបណ្ដោយឱកាសសិក្សាទៅតាមពេលវេលា ប្រៀបដូចជាយកឱកាសសិក្សាទៅចោលតាមពេលវេលាឱ្យកន្លងផុតដូចគ្នា “
យុវជនវ័យ​១៩ឆ្នាំរូបនេះ ​រៀបរាប់ថា ក្រោយពីលោក​បានដំណឹងថា លោកទទួលបានអាហារូបករណ៍ទៅសិក្សានៅប្រទេសរុស្សី លោកមានអារម្មណ៍រីករាយលាយជាមួយការបារម្ភពីបញ្ហា នៃការហូបចុក និងអាកាសធាតុ ព្រោះវាជាលើកទីមួយដែលលោក​ត្រូវធ្វើដំណើរឆ្ងាយពីផ្ទះបែបនេះ ។ ប៉ុន្តែក្រោយពី​លោក​បានទៅដល់ប្រទេស​រុស្ស៊ី​មួយរយៈ លោកនិងនិស្សិតដទៃទៀតអាចសម្របខ្លួនទៅ​នឹងអាកាសធាតុ និងរបៀបរស់នៅបានប្រសើរ ព្រោះតែលោកជាមនុស្សដែលមានភាពបត់បែន និងអាចទម្លាប់ខ្លួនជាមួយនឹងអាកាសធាតុបានយ៉ាងល្អប្រសើរ ។
បើនិយាយពី​ប្រព័ន្ធអប់រំនៅប្រទេសរុស្ស៊ី​វិញ លោក​សរសើរថា វាពិតជាល្អប្រសើរ និងមានគុណភាពខ្ពស់ ។ លោកថា សាកលវិទ្យាល័យ​នៅ​ប្រទេស​រុស្ស៊ី គេមានវិន័យតឹងរឹង និងហ្មត់ចត់ ចំណែកការសិក្សា គឺគេគិតលំដាប់ពិន្ទុពី១ ដល់ ៥ ហើយ​ប្រសិនបើទទួលបានពិន្ទុ២ គឺមានន័យថាធ្លាក់ តែបើទទួលបានពិន្ទុ៥មានន័យថាល្អណាស់ ។ មិនតែប៉ុណ្ណោះ ការសិក្សាទាំងថ្នាក់វិទ្យាសាស្រ្តពិត និងថ្នាក់វិទ្យាសាស្ត្រសង្គម សុទ្ធតែមានការពិសោធន៍ និងអនុវត្តផ្ទាល់ដែលជាចំនុចសំខាន់ធ្វើឱ្យសិស្សានុសិស្សអាចយល់ និងមានទាំងទ្រឹស្ដី និងបទពិសោធន៍ ។
“នៅក្នុងប្រព័ន្ធអប់រំនៅប្រទេស​រុស្ស៊ី​មានស្តង់ដារល្អហើយថែមទាំងមានលោកគ្រូ អ្នកគ្រូដែលយកចិត្តទុក្ខដាក់ចំពោះសិស្សានុសិស្សបរទេសថែមទៀតផង ពួកគាត់មានតិចនិចក្នុងការពន្យល់ និងក្បោះក្បាយដែលធ្វើឱ្យសិស្សងាយយល់ ឆាប់ចាំ ងាយចេះ… ខ្ញុំសូមប្ដេជ្ញាចិត្តថានឹងយកចំណេះដឹងដែលទទួលបានពីការសិក្សានេះទៅបម្រើប្រទេសជាតិយើងវិញ”
ជាចុងក្រោយ ឃឿន ចន្ទតូ បានផ្ដាំទៅសិស្ស-និស្សិតដែលមានបំណងចង់ដាក់ពាក្យអាហារូបករណ៍មកសិក្សានៅប្រទេសរុស្សី សូមរួសរាន់ធ្វើការដាក់ពាក្យស្នើសុំអាហារូបករណ៍ហើយកុំបារម្ភរឿងមករៀនឆ្ងាយផ្ទះឯកា ព្រោះថាមានសិស្សច្បងនិស្សិតខ្មែរជាច្រើនកំពុងសិក្សានៅទីនេះ និងទទួលបានការយកចិត្តទុកដាក់ ជួយសម្រួលទាំងការស្នាក់នៅ និងការសិក្សា ៕