ក្រោយស្ថានភាពកូវីដ-១៩ នៅកម្ពុជាល្អប្រសើរ តម្រូវ​ការ​បុគ្គលិក​របស់ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន​ចាប់ផ្តើម​កើន​ឡើង
ភ្នំពេញ – ក្រោយ​ពីវិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩​ បានធូរស្រាល ហើយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានប្រកាស​បើកប្រទេសឡើងវិញ​ ​សកម្មភាពពាណិជ្ជកម្ម និង​សេវាកម្ម​នានាក៏បានចាប់ផ្តើមកំរើក​ឡើងវិញដែរ។ ​ជាមួយ​គ្នានេះ ​គេក៏​​សង្កេត​ឃើញថា ក្រុមហ៊ុន​ឯកជនកាន់តែច្រើនកំពុងមានតម្រូវ​ការ​​បុគ្គលិកទៅ​តាមជំនាញផ្សេងៗ។​
មន្រ្តីទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និង​ការងារ (NEA) នៃក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានឱ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្នមានក្រុមហ៊ុន​ រោងចក្រ សហគ្រាសជាច្រើនកំពុងប្រកាស​​ស្វែង​រក​បុគ្គលិកតាម​រយៈទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និង​ការងារ ដោយ​ចំនួន​មានការកើន​ឡើងជាលំដាប់​។ លោកបានបញ្ជាក់ថា ជាក់ស្តែងនៅថ្ងៃទី១២ ខែឧសភា ឆ្នាំ​២០២២ វេទិកា​ការងាររបស់ទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និង​ការងារ ត្រូវ​ការ​បុគ្គលិក​រហូត​ដល់ទៅ ១៦១២កន្លែង សម្រាប់មុខតំណែងជាច្រើន​នៅក្រុមហ៊ុនធំៗ ​ចំនួន​១៣។
មន្រ្តីដដែល​មិនបានបញ្ជាក់ថាទេថា តើមុខតំណែងអ្វី ឬជំនាញអ្វី​ដែល​ក្រុមហ៊ុនទាំងនោះ​ត្រូវ​ការច្រើន​ជាង​គេ ប៉ុន្តែជាការកត់សម្គាល់របស់លោក ក្រុមហ៊ុន​សហគ្រាស​ទាំងនោះ មានតម្រូវ​ការ​បុគ្គលិក​ស្ទើរ​តែ​គ្រប់តំណែង និង​គ្រប់ជំនាញ រាប់ចាប់តាំងពី​កម្មករអនាម័យ រហូត​ដល់ប្រធានសាខាក្រុមហ៊ុន។
យ៉ាងណាក៏ដោយ មន្រ្តីទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និង​ការងារ លើកទឹកចិត្ត​ទៅ​ដល់យុវជន ក៏​ដូចជាអ្នក​ដែល​កំពុង​ស្វែង​រកការងារធ្វើ អាចមកស្វែង​រក​ការងារតាមជំនាញរបស់ខ្លួន​​នៅ​ទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និង​ការងារ ដែលស្ថិត​នៅ​ក្នុង​បរិវេណ​ក្រសួងការងារបាន។
ការស្វែង​រក​ការងារ​នៅទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និង​ការងារ អ្នកស្វែង​រក​ការងារ​អាចដាក់ពាក្យ និង​សម្ភាសន៍​ដោយផ្ទាល់ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន​ ដោយ​មិនចាំបាច់​រង់ចាំ​ Short​ List ដូចការដាក់ពាក្យ​នៅតាមក្រុមហ៊ុន​នោះ​ឡើយ។
បើយោងតាមការបញ្ជាក់របស់មន្រ្តីទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និង​ការងារ បាន​ឱ្យដឹងថា ក្នុងរយៈពេល​ប៉ុន្មានខែចុងក្រោយនេះ តាមរយៈវេទិកាការងារ​ដែលត្រូវ​បានរៀបចំ​ដោយ​តាមមជ្ឈមណ្ឌលការងារទាំង១៤ទីតាំងទូទាំង​ប្រទេស មានសិស្ស និស្សិត ក៏ដូចជាអ្នក​ស្វែង​រកការងារធ្វើ​ប្រមាណជាង ៥ម៉ឺននាក់ ​បានដាក់ពាក្យ ក្នុងនោះមានអ្នកស្វែង​រក​ការងារប្រមាណជាង​ ១ម៉ឺននាក់ទទួលបានការងារធ្វើ។ ​របាយការណ៍​របស់អង្គការអន្តរជាតិខាងការងារ (ILO) បានបញ្ជាក់ថា កំឡុងនៃវិបត្តិកូវីដ១៩ ដែលផ្តើម​កាលពីឆ្នាំ​២០២០ បានធ្វើ​ឱ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​ការងារ​ចំនួន ២៥លានការងារ​នៅទូទាំងពិភពលោក ។ ក្នុងនោះ​នៅ​កម្ពុជា អ្នក​បាត់បង់ការងារ​មានប្រមាណ ១៥ម៉ឺននាក់សម្រាប់វិស័យកាត់ដេរ ខណៈបុគ្គលិកវិស័យ​ទេសចរណ៍​បានបាត់បង់ការងារជិត ២ម៉ឺននាក់ ដោយ​មិនទាន់រាប់បញ្ចូល​វិស័យផ្សេងៗ​ទៀតនៅ​ឡើយទេ៕