ចេះជំនាញវិជ្ជាជីវៈមួយ​ច្បាស់លាស់​ ជាគន្លឹះជួយ​យុវជនឱ្យ​ទទួលបាន​ឱកាស​ការងារល្អប្រសើរ
ភ្នំពេញ – លទ្ធភាពទទួលបាន​​ឱកាស​ការងារល្អ ក៏​ដូចជាក្លាយខ្លួនទៅជាសហគ្រិនដ៏ពូកែម្នាក់​ជា​ក្តីបំណងប៉ងប្រាថ្នា​របស់យុវជន​គ្រប់រូបក្រោយពីបញ្ចប់ការសិក្សា ។ តើធ្វើដូចម្តេច​ដើម្បីអាចទទួលបាន​នូវ​ឱកាស​ការងារល្អ ក៏ដូចជា​ក្លាយខ្លួនទៅជា​សហគ្រិនភាព? ឯកឧត្តម​ ថង សាម៉ុន អគ្គនាយករង នៃ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស ​និង​វិជ្ជាជីវៈ​ នៃ​ក្រសួង​ការងារ និងបណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ បានផ្តល់​​គន្លឹះ​ចំនួន ៥ ដើម្បីជួយ​ឱ្យ​យុវជន​ទទួលបានឱកាស​ការងារល្អប្រសើរ ក៏ដូចជាក្លាយជាសហគ្រិនភាព ។​
ចំណុច​គន្លឹះទាំង​៥​នេះ ​ឯកឧត្តម​ ថង សាម៉ុន បានបញ្ជាក់ឱ្យដឹងថា ​ទី១​ យុវជនត្រូវមានជំនាញវិជ្ជាជីវៈមួយ​ច្បាស់លាស់។ យុវជន​ចាំបាច់ត្រូវ​តែចេះ​​ជំនាញ​អ្វីមួយ​ឱ្យ​ច្បាស់លាស់ ដូចពាក្យចាស់ពោលថា “ចេះឱ្យ​ប្រាកដ ប្រាក់រត់តាមហៅ”។ ទី២ យុវជនកម្ពុជាត្រូវមានជំនាញទន់ ដោយសារជំនាញ​ទន់​ជាជំនាញ​មួយ​ដ៏​សំខាន់បន្ទាប់ពីចេះ​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ហើយជំនាញទន់​មាន​សារៈសំខាន់ណាស់​ក្នុងការទំនាក់ទំនង។
ឯកឧត្តម​ ថង សាម៉ុន អគ្គនាយករង នៃ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​ បានបន្ថែមថា​ ទី៣ យុវជន​គួរចេះភាសាមួយផ្សេងទៀត​ក្រៅពីភាសាជាតិ ដែលអាចធ្វើ​ការ​ទំនាក់ទំនងការងារជាមួយ​គេ។
ឯកឧត្តម​ ថង សាម៉ុន បានបញ្ជាក់​ ៖ “ភាសាអ្វីក៏សំខាន់ដែរ តែគួរចេះភាសាណាមួយដែលអាចប្រើប្រាស់សម្រាប់ការងារ ឬភាសាទំនាក់ទំនងបានល្អ គឺយើងអាចទៅធ្វើការជាមួយ​គេបានហើយ” ចំណុចទី៤​ យុវជនត្រូវថែរក្សាសុខភាពឱ្យបានល្អ ព្រោះ​សុខភាពសំខាន់គ្រប់កិច្ចការទាំងអស់ ។ ចំណែកចំណុចទី៥ យុវជនគួរសាកល្បងចូលរួមហាត់ការ និងការងារសង្គម ។​ ការងារសង្គមធ្វើដើម្បីដឹងពីបរិបទ ដឹងពីមនុស្ស និង​ដឹងពីស្ថានភាពទាំងអស់៕