ច្បាប់​ចរាចរណ៍​ផ្លូវ​គោក ៖ មិនខុសច្បាប់ទេ ទោះចតយានយន្ត​លើផ្លូវខាងមុខផ្ទះដាក់ផ្លាកហាមចត
ភ្នំពេញ – ដោយសារការរីកចម្រើនសង្គមនិង​សេដ្ឋកិច្ច នាពេលបច្ចុប្បន្ន​កំណើន​យានយន្ត​នៅប្រទេសកម្ពុជាមានការកើនឡើងពីមួយថ្ងៃទៅមួយថ្ងៃ ។ ទន្ទឹមនេះ គេ​ក៏​សង្កេតឃើញថា មានបាតុភាពមួយ​ចំនួន​បានកើតឡើងផងដែរ ដោយសារតែម្ចាស់យានយន្ត ក៏​ដូចជា​ប្រជាពលរដ្ឋ​មួយ​ចំនួនតូច​នៅ​មិន​ទាន់យល់ច្បាស់អំពីច្បាប់ចរាចរណ៍ ។ ជាក់ស្តែងការចតយានយន្ត​នៅលើចិញ្ចើមផ្លូវ​ ឬ​ចត​មុខផ្ទះអ្នកដទៃជាចំណោទមួយ​តែងតែកើតមាន ហើយ​ករណីខ្លះ រហូត​ដល់កើតមានជម្លោះថែមទៀតផង។ ដូច្នេះ តើ​ការ​យានយន្តនៅ​ខាងមុខផ្ទះ ខណៈម្ចាស់ផ្ទះ​បានដាក់​ផ្លាកហាមចត ខុសច្បាប់ដែរឬយ៉ាងណា ?
ចំពោះករណីនេះ លោក ព្រហ្ម វណ្ណថា ប្រធាននាយកដ្ឋាន​សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍​ផ្លូវ​គោក បានមានប្រសាសន៍ថា ករណីម្ចាស់ផ្ទះគ្រាន់តែ​សរសេរផ្លាកជាអក្សរហាមចត គឺការចតរបស់យានយន្តនោះ​មិន​ខុស​ច្បាប់ទេ ព្រោះច្បាប់បានកំណត់ហើយថា ត្រង់ណា​ហាមចត ដោយ​មានដាក់គំនូស​សញ្ញាហាមចត ឬក៏ផ្លាកហាមចត។ តែយ៉ាងណា​ម្ចាស់យានយន្ត​គួរ​តែមានការអធ្យាស្រ័យ និង​យោគយល់គ្នាទៅវិញទៅមក។
លោក ព្រហ្ម វណ្ណថា ប្រធាននាយកដ្ឋាន​សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍​ផ្លូវ​គោក មានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ៖
“ប្រសិនបើម្ចាស់ផ្ទះគាត់គ្រាន់តែជាការសរសេរអក្សរហាមចត គឺការចតរបស់យើងមិនខុសច្បាប់ទេ ព្រោះយើងអនុវត្ត​ទៅតាមច្បាប់ ដោយច្បាប់បានកំណត់ហើយត្រង់ចំណុចណា… ប្រសិនបើហាមចត គឺយើងមានគូសជាមួយ​នឹងគំនូសសញ្ញាហាមចត យើងមានផ្លាកសញ្ញាហាមចត”
ជាមួយ​គ្នានេះដែរ លោក ព្រហ្ម វណ្ណថា ក៏​បានស្នើ​ទៅ​ដល់ម្ចាស់យានយន្តទាំងអស់ គួរតែចតយានយន្តរបស់ខ្លួនទៅ​តាមទីតាំង និង​ទីកន្លែងដែលច្បាប់បានកំណត់ឱ្យ ដោយ​មិន​គួរចត​នៅ​លើ​ចិញ្ចើមផ្លូវសម្រាប់អ្នកថ្មើជើងនោះ​ឡើយ ។ លោកថា ការចតមួយចំនួននៅលើចិញ្ចើមផ្លូវពុំមែនជាការចត​ត្រឹមត្រូវនោះទេ ដោយសារ​ចិញ្ចើមផ្លូវមួយចំនួនមានការរៀបចំជាការ៉ូណាសម្រាប់ជនមានពិការភាពធ្វើដំណើរ ។
យោង​តាមមាត្រា២៣ នៃច្បាប់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក ត្រង់ចំណុច៧ បានបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់​ពីការហាមឈប់ ឬចតយានជំនិះនៅ​កន្លែងមួយ​ចំនួន​ ដូចជា នៅលើទ្រូងផ្លូវ ចិញ្ចើមផ្លូវដែលទុកបម្រុង​ឱ្យ​ថ្មើរជើង និង​ក្នុង​ចន្លោះយ៉ាងតិច ៥ម៉ែត្រ ពីមុខ​គំនូសឆ្នូតកាត់ទទឹងទ្រូងផ្លូវ​សម្រាប់ថ្មើរជើង ឬនៅ​លើ​គំនូសនេះ ហាមចតនៅលើផ្លូវសម្រាប់ថ្មើរជើង ហាមចតលើកន្លែងបម្រុងទុកសម្រាប់ការឈប់ ឬចតនៃយានប្រភេទខ្លះ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ហាមចតនៅចន្លោះគែមទ្រូងផ្លូវ និង​ខ្សែ​គំនូសបង្ហូត ប្រសិនបើនៅចន្លោះខ្សែគំនូសបង្ហូត និង​យានចតនេះតិចជាង ៣ម៉ែត្រ ដែលមិនអាចឱ្យ​យានមួយ​ផ្សេង​ទៀត​បរបានដោយ​ឥតឆ្លងកាត់ ឬជាន់លើខ្សែគំនូសបង្ហូត ។
ហាមចតនៅជិតបង្គោលភ្លើងសញ្ញាចរាចរណ៍ ឬផ្លាកសញ្ញាចរាចរណ៍ ដែលធ្វើ​ឱ្យ​បាំងភ្នែក​អ្នក​ប្រើប្រាស់ផ្លូវ​មិន​អាច​មើល​ឃើញសញ្ញាចរាចរណ៍​ទាំងនេះបាន ។ ហាមចតនៅច្រកចេញចូល ការចត ឬការឈប់ នៃយានដទៃ​ទៀត និងមាននៅលើស្ពាន លើផ្លូវក្រោមស្ពាន លើផ្លូវរូង លើផ្លូវប្រសព្វ លើផ្លូវ​កាត់ផ្លូវរថភ្លើង លើផ្លូវក្នុង រង្វង់មូល ផ្លូវកោងខ្លាំង ឬលើផ្លូវចោតខ្លាំង ដែលមិនអាច​មើលយានផ្សេង​ទៀតពីចម្ងាយបានជាដើម ។