សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តីសរសើរប្រជាពលរដ្ឋទុកដាក់សំរាមបានត្រឹមត្រូវក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ
ភ្នំពេញ – សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា មានប្រសាសន៍សរសើរប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជានាឱកាស​ដើរកម្សាន្តតាមតំបន់រមណីដ្ឋានទេសចរណ៍នានា ចេះ​គ្រប់គ្រងសំរាម និងការបោះចោលសំរាមបានត្រឹមត្រូវ ។ ការគ្រប់គ្រងសំរាមបានល្អនេះ បង្ហាញពីការចូលរួមលើកម្ពស់អនាម័យបរិស្ថាន និងទម្លាប់រស់នៅល្អរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា ។ សម្តេចបានថ្លែងនាព្រឹកថ្ងៃអង្គារ៍នេះ នៅក្នុងពិធីសម្ពោធសមិទ្ធផលនានាក្នុងគម្រោងការពារទឹកជំនន់ និងកែលម្អប្រព័ន្ធប្រឡាយ-លូ ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ជំហានទី៤ ។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន មានប្រសាសន៍បញ្ជាក់បន្ថែមថា បញ្ហាសំរាមឆ្នាំនេះខុសប្លែកពីឆ្នាំមុន ​​ដោយសារនៅ​គ្រប់ទី​កន្លែងទាំងអស់ប្រ​ជា​ជនយល់ដឹងពីផលប៉ះពា​ល់​នៃ​សំរាម គ្រប់គ្រងសំរាមបានប្រសើរ និងការបោះចោលសំរាមបានត្រឹមត្រូវ។
តាមការបញ្ជាក់របស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បន្ទាប់ពីសំរាមអ្វីដែលសំខាន់ គឺការបង្កើតឡើងនៅសហគមន៍ទេសចរណ៍នានា តាមរយៈការយកចិត្តទុកដាក់​ពីក្រសួង​បរិស្ថាន និងក្រសួងទេសចរណ៍ ។  ពាក្យថា “ទេសចរណ៍ផ្សារភ្ជាប់ជាមួយទឹកដី” ជាចំណុចដែលគួរពង្រឹង និងពង្រីកគ្រប់ទីកន្លែងទាំងអស់ ធ្វើយ៉ាងណាឱ្យអនាគតប្រជាពលរដ្ឋធ្វើដំណើរទេសចរណ៍ផ្សារភ្ជាប់ជាមួយទឹកដី។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ការស្រឡាញ់បរិស្ថាន និងប្រើប្រាស់បរិស្ថាន ដើម្បីទាក់ទាញយកថវិកាពីភ្ញៀវទេសចរណ៍ជាចំណុចអភិវឌ្ឍន៍ល្អប្រសើរជាងកាប់ឈើ បាញ់សត្វ ដែលធ្វើឱ្យហិនហោចទៅដល់បរិស្ថាន ៕