ក្រសួងទេសចរណ៍បណ្តុះបណ្តាលអ្នកជំនាញសេវាកម្មម្ហូបអាហារ ១៧០រូបសម្រាប់ខេត្តសៀមរាប
សៀមរាប –  ក្រោម​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងគណៈកម្មការគ្រប់គ្រងគម្រោងហូកា ជាមួយអង្គការអន្តរជាតិខាងការងារ (ILO) ក្រសួងទេសចរណ៍​កាលពីពេលថ្មីៗនេះ បានធ្វើ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​អ្នកជំនាញសេវាកម្ម​ម្ហូបអាហារ និង​ភេសជ្ជៈ ចំនួន​១៧០រូបបន្ថែមទៀត នៅខេត្តសៀមរាប ដើម្បីបង្កើនមូលធនមនុស្សក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ ក្នុងដំណាក់កាលស្តាវិស័យទេសចរណ៍ឡើងវិញ។
អ្នកជំនាញសេវាកម្ម​ម្ហូបអាហារ និង​ភេសជ្ជៈ ទាំង១៧០រូបនោះ សុទ្ធសឹងតែជាបុគ្គលិកផ្នែកសេវាកម្មម្ហូបអាហារ និងភេសជ្ជៈ បុគ្គលិក្នុងវិស័យភោជនីយដ្ឋាន មន្ត្រីមន្ទីរទេសចរណ៍ និងតំណាងសមាគមន៍ឧស្សាហកម្មទេសចរណ៍ក្នុងខេត្តសៀមរាប។
ឯកឧត្តម ប៉ាក់ សុខុម រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងទេសចរណ៍ និងជាប្រធានគណៈកម្មការគ្រប់គ្រងគម្រោង ហូកា បានមានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីសម្រេចបាននូវការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ ជាពិសេសការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈទេសចរណ៍ និងបដិសណ្ឋារកិច្ច វាចាំបាច់ត្រូវមានការចូលរួម និងគាំទ្រពីគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងវិស័យរដ្ឋ និងឯកជន ដើម្បីបង្កើនធនធានមនុស្សក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ ស្របពេលប្រទេសជាតិ កំពុងបើកដំណើរការផ្នែកទេសចរណ៍ឡើងវិញ ក្រោយពេលមានវិបត្ដិជំងឺកូវីដ-១៩។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ ឯកឧត្តម​រដ្ឋលេខាធិការ ក៏​បាន​ផ្តល់អនុសាសន៍​ដល់សាលាបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈទេសចរណ៍ទាំងអស់ត្រូវចាប់យកបច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ថ្មីៗ ដើម្បីកែលម្អកម្មវិធីសិក្សាឱ្យ​ស្របទៅបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្ម ៤.០។
តាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តម ប៉ាក់ សុខុម វិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជា បានចូលរួមចំណែកយ៉ាងសកម្មដល់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច-សង្គម និងការការពារបរិស្ថាន ពោលគឺចូលរួមដល់ការកសាងសេដ្ឋកិច្ចបៃតងនៅកម្ពុជា ដែលជាផ្នែកគាំទ្រដល់ការសម្រេចបាននូវគោលដៅអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព ឆ្នាំ២០៣០ របស់អង្គការសហប្រជាជាតិ ។ យ៉ាងណាក៏ដោយ ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ ក៏​បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ផ្តាំផ្ញើ​ដល់សិក្ខា​កាមដែលបញ្ចប់ការសិក្សា​ទាំងអស់ ត្រូវខិតខំ យកចំណេះ និងជំនាញ ដែលទទួលបានពីការ​បណ្តុះបណ្តាលទៅអនុវត្តនៅកន្លែងធ្វើការរបស់ខ្លួនប្រកបដោយសីលធម៌ជំនាញវិជ្ជាជីវៈខ្ពស់ និងត្រូវខិតខំបន្តសិក្សារៀនសូត្របន្ថែម ដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍ខ្លួននៅក្នុងវិថីការងារវិជ្ជាជីវៈទេសចរណ៍ និងការសិក្សាពេញមួយជីវិត៕
វិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេស​ខេត្តកំពង់ធំ បានប្រកាស​ជ្រើសរើស​យុវជន យុវនារី ដែលមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និង​គ្រួសារងាយរងហានិភ័យឱ្យ​ចូល​សិក្សា​ជំនាញបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ឥតបង់ថ្លៃចំនួន ៥៤០កន្លែង។