ខេត្តកែប – រដ្ឋបាលខេត្តកែបបានចំណាយទឹកប្រាក់ជិត ២ម៉ឺនដុល្លារ ដើម្បីសាងសង់បណ្ណាល័យលើកកម្ពស់ការអប់រំ ។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត សោម ពិសិដ្ឋ អភិបាលខេត្តកែប មានប្រសាសន៍ថា អគារបណ្ណាល័យនេះជាប្រយោជន៍សាធារណៈក្នុងការចូលរួមបណ្ដុះវប្បធម៌អាន និងលើកកម្ពស់វិស័យអប់រំនៅក្នុងខេត្តកែប ក៏ដូចជាតាមបណ្តាសាលានានាទូទាំងខេត្ត ។ ការលើកឡើងនេះ ក្នុងឱកាសបញ្ចុះបឋមសិលាសាងសង់អគារបណ្ណាល័យមួយខ្នង ស្ថិតក្នុងបរិវេណសាលាបឋមសិក្សា និងអនុវិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន ក្រុងកែប ស្ថិតក្នុងភូមិកែប សង្កាត់កែប ក្រុងកែប ខេត្តកែប កាលពីព្រឹកថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ម្សិលមិញ ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត សោម ពិសិដ្ឋ អភិបាលខេត្តកែប មានប្រសាសន៍បន្ថែមថា លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងថ្នាក់ដឹកនាំ នៃអនុវិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន ក្រុងកែប បានបំពេញតួនាទីភារកិច្ចរបស់ខ្លួនបានយ៉ាងល្អប្រសើរ។ ស្របគ្នានេះ ឯកឧត្តម បន្តថា ការកសាងបណ្ណាល័យនេះរួចរាល់ នឹងបំពាក់សម្ភារបរិក្ខារ សៀវភៅ និងឯកសារជំនួយស្មារតី សម្រាប់អាន និងធ្វើកិច្ចការស្រាវជ្រាវឯកសារមេរៀនផ្សេងៗ ដើម្បីសម្រួលដល់ការសិក្សារបស់សិស្សានុសិស្ស និងលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ។
“សិស្សនុសិស្សត្រូវខិតខំរៀនសូត្រ កាត់ផ្តាច់នៅអំពើអបាយមុខផ្សេងៗ កាត់ផ្តាច់ពីគ្រឿងញៀន និងគោរពច្បាប់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោកអោយខ្ជាប់ខ្ជួននៅពេលបើកបរ ជាពិសេសត្រូវចូលរួមអនុវត្តវិធានការ ៣កុំ ៣ការពារ ឱ្យបានជាប់ប្រចាំ” ឯកឧត្តមបណ្ឌិត សោម ពិសិដ្ឋ អភិបាលខេត្តកែប ។
បើតាមរដ្ឋបាលខេត្តកែប គម្រោងសាងសង់អគារបណ្ណាល័យនេះ ជាគំនិតផ្ដួចផ្ដើម និងចំណាយថវិកាផ្ទាល់ខ្លួន របស់អភិបាលខេត្តកែប និងគ្រួសារ ព្រមទាំងមានការចូលរួមថវិកាពី ថា្នក់ដឹកនាំខេត្ត មន្ត្រីរាជការ និងសប្បុរសជននានា។ ដោយ អគារបណ្ណាល័យនេះ មានទំហំ ១២ម៉ែត្រគុណ ៦ម៉ែត្រ ចំណាយថវិកាអស់ជិត ២ម៉ឺនដុល្លារ និងគ្រោងសាងសង់អាគារបណ្ណាល័យនេះបញ្ចប់មុនពីបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីខ្មែរ ឆ្នាំ២០២២ ខាងមុខ ។
គួរជម្រាបជូនថា សមិទ្ធផលអគារបណ្ណាល័យនេះ កើតឡើងដោយសារកត្តាសន្តិភាព ស្ថេរភាពនយោបាយ ក្រោមការដឹកនាំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក៏ដូចជាថ្នាក់ដឹកនាំខេត្តកែប ដែលបានខិតខំកៀងគរប្រមូលថវិកាសម្រាប់កសាងសមិទ្ធផលនានា ដើម្បីបម្រើប្រយោជន៍សាធារណៈ ជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជូនប្រជាពលរដ្ឋ និងអភិវឌ្ឍខេត្តកែបឱ្យកាន់តែមានភាពរីកចម្រើនបន្តទៀត ៕