អង្គការ APLE គាំទ្រចំណាត់ការនិយ័តករទូរគមនាគមន៍កម្ពុជាបិទខ្ទប់គេហទំព័រអាសអាភាស
ភ្នំពេញ – កាលពីពាក់កណ្តាលខែធ្នូកន្លងទៅ និយ័តករ​ទូរគមនាគមន៍​កម្ពុជា បានសម្រេច​ធ្វើការ​បិទខ្ទប់គេហទំព័រ និង URL ចំនួនប្រាំបួនដែលបាន​​ផ្សព្វផ្សាយ​​រូបអាសអាភាសរបស់កុមារនៅលើអ៊ីនធឺណេត ។ ចំណាត់ការបិទខ្ទប់គេហទំព័រអាសអាភាសនៅកម្ពុជា ទទួលបានការសាទរយ៉ាងខ្លាំង​ពីសំណាក់​អង្គការមិន​មែនរដ្ឋាភិបាល​​ដែល​ធ្វើការងារពាក់ព័ន្ធជាមួយ​កុមារ និងអ្នកលើកកម្ពស់សិទ្ធិកុមារ ។
លោក សំលៀង សីលា នាយកប្រតិបត្តិ នៃអង្គការ​សកម្មភាព​ដើម្បីកុមារ​ (APLE) បានមានប្រសាសន៍ថា ក្នុងនាមជាអង្គការ​ការពារ​កុមារ លោក​គាំទ្រ​យ៉ាងពេញទំហឹងចំពោះ​ចំណាត់ការ​របស់និយ័តករទូរគមនាគមន៍​កម្ពុជា ​បិទ​ខ្ទប់​គេហទំព័រ និង URL ទាំងប្រាំបួនដែលបានផ្សព្វផ្សាយ​រូបអាសអាភាស បង្កគ្រោះថ្នាក់ដល់សុវត្ថិភាព​របស់កុមារ ។
លើសពី​ចំណាក់ការនៃការ​បិទគេហទំព័រ និង URL ទាំងប្រាំបួននេះ និយ័តករទូរគមនាគមន៍​កម្ពុជា បានបញ្ជាក់ថា និយ័តករទូរគមនាគមន៍​កម្ពុជានឹងបន្តសហការជាមួយ​ក្រុមប្រឹក្សា​ជាតិកម្ពុជា​ដើម្បីកុមារ អាជ្ញាធរ​ពាក់ព័ន្ធ និង​ប្រតិបត្តិករ​ទូរគមនាគមន៍​ទាំងអស់ ដើម្បីលុបបំបាត់រាល់​គេហទំព័រ និង​យូឬអិលដែលបង្ហោះ​រូបភាព និង​វីដេអូអាសអាភាស​កុមារ​តាម​ប្រព័ន្ធ​អនឡាញ ។ និយ័តករទូរគមនាគមន៍​កម្ពុជា ចាត់ទុក​សកម្មភាពនេះ ​បានជំរុញនិងបង្ក​ឱ្យ​កើតមានអាជីកវម្ម​ពេស្យាកម្ម និង​ការ​ជួញដូរមនុស្ស ព្រមទាំង​ប៉ះពាល់យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរដល់សណ្តាប់ធ្នាប់សាធារណៈ និង​សេចក្តីថ្លៃថ្នូររបស់ប្រទេសជាតិ ។
ជាមួយ​គ្នានេះ និយ័តករទូរគមនាគមន៍​កម្ពុជា ក៏​អំពាវនាវដល់សាធារណជនឱ្យចូលរួម​រាយការណ៍ពេលឃើញគេហទំព័រ និង URL ណាមួយ​ដែលបានបង្ហោះ​រូបភាព និង​វីដេអូ​អាសអាភាសកុមារតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ​មក​និយ័តករទូរគមនាគមន៍​កម្ពុជា ។
បើតាមអង្គការ APLE ពលរដ្ឋ​គ្រប់រូបត្រូវតែរាយការណ៍គ្រប់សកម្មភាពនៃការ​បំពានកុមារ ដែលការរាយការណ៍នេះ​អាចជួយលុបចោលរូបភាព សម្ភារៈរំលោភបំពានផ្លូវភេទចេញពីអ៊ីនធឺណិត ។ ការរាយការណ៍ក៏អាចជួយឱ្យកុមារទទួលបានការគាំទ្រ និងជំនួយនានាដើម្បីការពារកុមារ ជំរុញឱ្យមានការផ្តន្តាទោសជនល្មើសតាមច្បាប់ ហើយជនល្មើសកាន់តែខ្លាចរអារប្រព្រឹត្តបទល្មើស ៕