ភ្នំពេញ – សហគមន៍អ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នា កាលពីថ្ងៃទី៩ ធ្នូ បានប្រកាសបើកយុទ្ធនាការ «ខ្ញុំទទួលយក» ដើម្បីលើកកម្ពស់ឱ្យមានការសមភាពច្បាប់សម្រាប់អាពាហ៍ពិពាហ៍ភេទដូចគ្នានៅកម្ពុជា។
លោក សាយ សៀកឡាយ អ្នកសម្របសម្រួលយុទ្ធនាការ បានថ្លែងថា យុទ្ធនាការ “ខ្ញុំទទួលយក” មានគោលបំណងបង្កើនការផ្សព្វផ្សាយការយល់ដឹង និងទទួលយកអ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នាបន្ថែមទៀត ពីសំណាក់សាធារណជន ព្រមទាំងចូលរួមចំណែកលើកកម្ពស់ឱ្យមានកិច្ចការពារផ្លូវច្បាប់ចំពោះសមភាពអាពាហ៍ពិពាហ៍សម្រាប់ដៃគូអ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នា ដែលស្របនឹងការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជានៅក្នុងអនុសាសន៍ នៃយន្តការពិនិត្យជាសកលតាមកាលកំណត់ (យូ.ភី.អ) ជុំទីបី”។
អ្នកសម្របសម្រួលយុទ្ធនាការនេះបានបញ្ជាក់ថា យុទ្ធនាការនេះនឹងលើកយកសំឡេង និងរឿងរ៉ាវរបស់សហគមន៍អ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នានៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា រួមទាំងក្រុមគ្រួសារ ឪពុកម្តាយរបស់ពួកគេ អ្នកគាំទ្រនៅគ្រប់វិស័យ និងសាធារណជននៅទូទាំងប្រទេស ដើម្បីទទួលបានការយល់ដឹង ការទទួលស្គាល់ និងការគាំទ្របន្ថែមទៀត ចំពោះសារៈសំខាន់នៃការទទួលបានសមភាពច្បាប់អាពាហ៍ពិពាហ៍សម្រាប់ដៃគូអ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នា ។
លោកបន្តថា យុទ្ធនាការនេះបង្កើតឡើងដោយសហគមន៍ឥន្ទធនូកម្ពុជា ( រ៉ក់) ជាអង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាលដឹកនាំដោយសហគមន៍អ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នា (LGBT+) ដែលធ្វើការតស៊ូមតិដើម្បីទទួលបានការការពារប្រកបដោយសមភាពសម្រាប់សហគមន៍អ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នាតាំងពីឆ្នាំ២០០៩។
លោក សាយ សៀកឡាយ លើកឡើងថា ការពង្រីកលទ្ធភាព នៃសមភាពច្បាប់អាពាហ៍ពិពាហ៍របស់ដៃគូអ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នា រួមចំណែកកាត់បន្ថយការរើសអើង និងបញ្ចប់ការផាត់ចេញអ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នាពីសង្គម។ ដូចនេះវាក៏បានជួយឱ្យអ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នារស់នៅដោយសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព និងអាចអភិវឌ្ឍខ្លួនដោយស្មើភាពគ្នានិងចូលរួមចែករំលែកនូវចំណេះដឹង សមត្ថភាព ជំនាញ និងទេពកោសល្យ ដែលជាទុននិងមូលធនមនុស្សសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសង្គម។
តាមលោក សៀកឡាយ គិតដល់ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ សមភាពច្បាប់អាពាហ៍ពិពាហ៍សម្រាប់ដៃគូអ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នា ត្រូវបានទទួលស្គាល់ដោយរដ្ឋជាសមាជិកអង្គការសហប្រជាជាតិចំនួន២៩ ក៏ដូចជានៅតៃវ៉ាន់ផងដែរ។ សេចក្តីស្នើសុំច្បាប់អនុញ្ញាតសមភាពច្បាប់អាពាហ៍ពិពាហ៍ក៏កំពុងស្ថិតក្នុងការពិចារណានៅតាមបណ្តាប្រទេសមួយចំនួនក្នុងតំបន់អាស៊ី និងពិភពលោកផងដែរ។
សូមជម្រាបជូនដែរថា ការបើកយុទ្ធនាការ «ខ្ញុំទទួលយក» ដែលធ្វើឡើងស្របគ្នានឹងទិវាសិទ្ធិមនុស្សអន្តរជាតិឆ្នាំ២០២១ នេះ បានធ្វើឡើងនៅសណ្ឋាគារហ៊ីម៉ាវ៉ារី ភ្នំពេញ ដោយមានការសហការរៀបចំដោយសហគមន៍ឥន្ទធនូកម្ពុជា និងបណ្តាញដៃគូ៕