ឯកឧត្តម គិត ច័ន្ទគ្រឹស្នា៖ គម្រោងការកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិកសមុទ្រជំរុញការអនុវត្តន៏វិធានការណ៏ 4Rs
ភ្នំពេញ – ឯកឧត្តម គិត ច័ន្ទគ្រឹស្នា ប្រធាន​គម្រោង​ការកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់​ប្លាស្ទិក និង​ជា​ទីប្រឹក្សា​ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងបរិស្ថាន បានលើក​ឡើងថា គម្រោងកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិកសមុទ្រគឺជាការជំរុញការអនុវត្តន៏វិធានការណ៏4Rs ។ ការ​លើក​ឡើងនេះ បានធ្វើ​ឡើង​នៅ​ក្នុង​ពិធីបើក​ជា​ផ្លូវការ កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងគំនិតច្នៃប្រឌិត «យុទ្ធនាការកាត់បន្ថយប្លាស្ទិក» ដែលបានប្រព្រឹត្ត​ទៅ​កាលពីថ្ងៃទី៩ ធ្នូ ដោយមានការ​ចូលរួមពី ឯកឧត្តម ជួប ប៉ារីស៍ អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានចំណេះដឹង និងព័ត៌មានបរិស្ថាន លោកស្រី Moeko Saito-Jensen  អ្នកជំនាញគោលនយោបាយបរិស្ថាន UNDP និងអស់លោក លោកស្រី មកពីបណ្តាអង្គភាពនានាជាច្រើនរូបទៀត។
បើតាមការ​បញ្ជាក់របស់ឯកឧត្តម គិត ច័ន្ទគ្រឹស្នា គម្រោងការកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិកសមុទ្រ ទទួលថវិកាពីប្រទេសជប៉ុនតាមរយៈអង្គការកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍សហប្រជាជាតិ (UNDP) និងកំពុងអនុវត្តដោយនាយកដ្ឋានសេដ្ឋកិច្ចបៃតង អគ្គលេខាធិការដ្ឋានក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍ដោយចីរភាព សហការជាមួយនឹងអគ្គនាយកដ្ឋានគាំពារបរិស្ថាន អគ្គនាយកដ្ឋានចំណេះដឹង និងព័ត៌មានបរិស្ថាន។
ប្រធានគម្រោងការកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិក មានប្រសាសន៍ថា គោលបំណងនៃគម្រោងការកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិក គឺអនុវត្តគោលយោបាយកាត់បន្ថយ និងគ្រប់គ្រងសំណល់នៅកម្ពុជា ជាពិសេសសំណល់ប្លាស្ទិកនៅលើដី និងក្នុងសមុទ្រ តាមរយៈវិធានគោលការណ៍ ៤ អ៊ែរ (4Rs) រួមមាន ទី១. វិធានការបដិសេដ (Refuse), ទី២. វិធានការកាត់បន្ថយ (Reduce), ទី៣. វិធានការប្រើប្រាស់ឡើងវិញ (Reuse) និងទី៤. វិធានការកែច្នៃ (Recycle) ។
ឯកឧត្តម គិត ច័ន្ទគ្រឹស្នា បានបន្ថែមថា គម្រោងនេះបានចាប់អនុវត្តពីថ្ងៃទី១៥ ខែមករា ឆ្នាំ២០២១ និងមានរយៈពេល២ឆ្នាំ និង៧ខែ ជាមួយនឹងលទ្ធផលរំពឹងទុកចំនួន៥ រួមមាន ទី១. រៀបចំគោលនយោបាយ លិខិតបទដ្ឋានគតិយុទ្ធ និងបទប្បញ្ញត្តិគន្លឺះសំខាន់ៗ ដើម្បីជំរុញការអនុវត្តន៏វិធានការណ៏4Rs។ រៀបចំជាអនុក្រឹត្យថ្មីមួយស្តីពីការគ្រប់គ្រងប្លាស្ទិក និង EPR ដើម្បីបំពេញបន្ថែម និងមានវិសាលភាពធំទូលាយជាងអនុក្រឹត្យ១៦៨ ស្តីពីការគ្រប់គ្រងថង់ប្លាស្ទិក ដែលអនុវត្តចំពោះប្លាស្ទិកមានដៃយួរ ប្រើតែមួយដង (កម្រាស់ធំជាង ០.០៣មីលីម៉ែត្រ និងទទឹងបាត ធំជាង ២៥ សង់ទីម៉ែត្រ) និងអនុវត្តនៅតែតាមផ្សារទំនើប និងមជ្ឈមណ្ឌលពាណិជកម្មធំៗ ។
ទី២.បញ្ជា្របការយល់ដឹងដល់ប្រជាជន សិស្សានុសិស្ស និងវិស័យឯកជនពីបញ្ហាប្លាស្ទិកតាមរយៈការអប់រំបរិស្ថាន និងសកម្មភាពផ្សព្វផ្សាយផ្សេងទៀត។ គម្រោងនឹងធ្វើការផលិតជាឯកសារអប់រំ និងផ្សព្វផ្សាយនៅតាមសាលារៀន ទីសាធារណៈ និងវិស័យឯកជន ដើម្បីបំផុសឱ្យមានការចូលរួម បែងចែក គ្រប់គ្រង និងកែច្នៃសំណល់ប្លាស្ទិក។
ទី៣.សហការណ៍ជាមួយក្រសួងមហាផ្ទៃ រាជធានីភ្នំពេញ ខេត្តព្រះសីហនុ ខេត្តសៀមរាប ខេត្តកែប ខេត្តកំពត និងខេត្តកោះកុង ដើម្បីអនុវត្តសកម្មភាពកាត់បន្ថយសំណល់ប្លាស្ទិក ចូលរួមគាំទ្រដល់ការធ្វើប្រតិភូកម្មមុខងារគ្រប់គ្រងសំណល់រឹងទីប្រជុំជនទៅថ្នាក់ក្រោមជាតិ។
ទី៤.គាំទ្រ និងជំរុញអាជីវកម្មកែច្នៃប្លាស្ទិក និងសម្ភារអាចប្រើជំនួសប្លាស្ទិក និងទី៥. ផ្សព្វផ្សាយ និងចែករំលែកបទពិសោធន៍នានា។
បើតាមការបញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តម គិត ច័ន្ទគ្រឹស្នា កម្មវិធីដែលបានប្រារព្ធឡើងនេះ គឺជាសកម្មភាពមួយនៅក្នុងលទ្ធផលរំពឹងទុកទី២ និងទី៤ របស់គម្រោង ដោយនឹងធ្វើការប្រកួតប្រជែងជ្រើសរើសយកបេក្ខជនប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត ដើម្បីបំផុសគំនិតរៀបចំយុទ្ធនាការកាត់បន្ថយសំណល់ប្លាស្ទិក ដែលនឹងទាក់ទាញសាធារណជន ឱ្យចូលរួមកាន់តែច្រើនឡើង។ ឯកឧត្តម គិត ច័ន្ទគ្រឹស្នា សង្ឃឹមថា តាមរយៈកម្មវិធីនេះ នឹងអាចបង្កើតជាចលនារួមគ្នាតាមគោលនយោបាយរួមរបស់ក្រសួងបរិស្ថាន និងរាជរដ្ឋាភិបាល ដើម្បីកាត់បន្ថយសំណល់ប្លាស្ទិក និងសំណល់រឹងផ្សេងៗ ក្នុងគោលដៅឈានទៅកាន់ការរស់នៅប្រកបដោយផាសុខភាព សុខុមាលភាព និងបរិស្ថានស្អាត ៕