ភ្នំពេញ – ឯកឧត្តម គិត ច័ន្ទគ្រឹស្នា ប្រធានគម្រោងការកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិក និងជាទីប្រឹក្សាឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងបរិស្ថាន បានលើកឡើងថា គម្រោងកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិកសមុទ្រគឺជាការជំរុញការអនុវត្តន៏វិធានការណ៏4Rs ។ ការលើកឡើងនេះ បានធ្វើឡើងនៅក្នុងពិធីបើកជាផ្លូវការ កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងគំនិតច្នៃប្រឌិត «យុទ្ធនាការកាត់បន្ថយប្លាស្ទិក» ដែលបានប្រព្រឹត្តទៅកាលពីថ្ងៃទី៩ ធ្នូ ដោយមានការចូលរួមពី ឯកឧត្តម ជួប ប៉ារីស៍ អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានចំណេះដឹង និងព័ត៌មានបរិស្ថាន លោកស្រី Moeko Saito-Jensen អ្នកជំនាញគោលនយោបាយបរិស្ថាន UNDP និងអស់លោក លោកស្រី មកពីបណ្តាអង្គភាពនានាជាច្រើនរូបទៀត។
បើតាមការបញ្ជាក់របស់ឯកឧត្តម គិត ច័ន្ទគ្រឹស្នា គម្រោងការកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិកសមុទ្រ ទទួលថវិកាពីប្រទេសជប៉ុនតាមរយៈអង្គការកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍សហប្រជាជាតិ (UNDP) និងកំពុងអនុវត្តដោយនាយកដ្ឋានសេដ្ឋកិច្ចបៃតង អគ្គលេខាធិការដ្ឋានក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍ដោយចីរភាព សហការជាមួយនឹងអគ្គនាយកដ្ឋានគាំពារបរិស្ថាន អគ្គនាយកដ្ឋានចំណេះដឹង និងព័ត៌មានបរិស្ថាន។