ភ្នំពេញ – នៅក្នុងរបាយការណ៍របស់ធនាគារពិភពលោកចេញផ្សាយនៅថ្ងៃទី៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ត្រង់ចំណុចមួយបានលើកឡើងថា ការបិទសាលារៀនបាននាំមកនូវការខាតបង់ធំធេងនៅទូទាំងប្រទេស ហើយបើទោះបីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានខិតខំបង្កើតជម្រើសកម្មវិធីច្រើនយ៉ាងសម្រាប់ការរៀនពីចម្ងាយក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែសិស្សមួយចំនួននៅតែមិនអាចប្រើប្រាស់វាបាន ឬ មិនបានប្រើប្រាស់វាសោះតែម្តង។
ឆ្លើយតបនឹងរបាយការណ៍នេះ ឯកឧត្តម រស់ សុវាចា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានលើកឡើងថា បើផ្តោតលើបញ្ហា យើងឃើញបញ្ហា, បើផ្តោតលើឱកាសយើងឃើញឱកាស, ក្នុងជីវិតបុគ្គលក្តី ក្នុងជីវិតការងារក្តី ផ្លូវមួយណាដែលយើងដើរក៏ដោយ គឺមានបញ្ហាប្រឈម និងឱកាសរៀងៗខ្លួន សំខាន់ត្រង់ថា យើងជ្រើសរើសផ្លូវមួយណាសម្រាប់ដើរ ដោយប្រឈមនឹងបញ្ហា រួចដោះស្រាយតាមទិដ្ឋភាពនិងលទ្ធភាពជាក់ស្ដែង ប្រកបដោយការតាំងចិត្តខ្ពស់។ ដោយមានការគាំទ្រពីបុគ្គលិកអប់រំគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ និងគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាបាននិងកំពុងបង្វែផលជះនៃកូវីដ-១៩ ឱ្យក្លាយជាឱកាសពង្រឹងការអប់រំឌីជីថល។
ក្នុងន័យនេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាបង្វែបញ្ហាប្រឈម ឱ្យទៅជាឱកាសពង្រឹងគុណវុឌ្ឍិគ្រូបង្រៀន ដែលស្របតាមផែនការយុទ្ធសាស្រ្តវិស័យអប់រំ ២០១៩-២០២៣ ក្នុងគោលបំណងអភិវឌ្ឍន៍មូលធនមនុស្សសម្រាប់ចូលរួមប្រែក្លាយកម្ពុជាទៅជាប្រទេសមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់ក្នុងឆ្នាំ២០៣០ និងប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍នៅឆ្នាំ២០៥០។
អ្នកនាំពាក្យបានបញ្ជាក់ទៀតថា មុន និងក្នុងបរិការណ៍កូវីដ-១៩ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាបន្តលើកកម្ពស់ការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្រៀនតាមរយ:ការបន្តអនុវត្តកំណែទម្រង់គ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលគ្រូ និងលើកកម្ពស់គុណវុឌ្ឍិគ្រូបង្រៀនដោយ៖
-បន្តផ្តល់ការបណ្តុះបណ្តាល ដោយប្រើវិធីសាស្រ្តបង្រៀនថ្មីៗ និងការប្រើបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានក្នុងដំណើរការបង្រៀន និងរៀន។ គ្រូបង្រៀនក៏ទទួលបានវិធីសាស្រ្តបង្រៀនថ្មីៗ រួមមានការរៀនសូត្រសកម្ម ការរៀនបែបស្ថាបនា ការរៀនតាមបែបដោះស្រាយបញ្ហា ការរៀនតាមបែបស្រាវជ្រាវ និងការរៀនតាមបែបរិះរក រួមទាំងបច្ចេកទេសគ្រប់គ្រងថ្នាក់រៀនផ្ទាល់ និងតាមអនឡាញ។
ដើម្បីលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាពការរៀននិងបង្រៀនតាមបែបចម្រុះ ឯកឧត្តមបានជូននូវទិដ្ឋភាព២ទាក់ទងនឹង “ការផ្តល់ និងការទទួល” ។ ដោយនិយាយជារួម ទិដ្ឋភាពទី១ គឺការរៀបចំផ្តល់សេវារៀនបែបចម្រុះ ចំណែកឯ ទិដ្ឋភាពទី២គឺការទទួលសេវារៀនបែបចម្រុះ។