បេក្ខជន៣រូបជាប់ជ័យលាភីក្នុងកម្មវិធីប្រកួតនិយាយសាធារណៈអំពីថ្នាំជក់
ភ្នំពេញ – ក្រោយ​ពីធ្វើការ​ប្រកួត​អស់​ជា​ច្រើន​ជុំ ទីបំផុត​ទៅ គេ​បានរកឃើញ​បេក្ខជន​ចំនួន៣រូប ដែលឈ្នះជ័យលាភី​ក្នុងកម្មវិធីប្រកួតនិយាយសាធារណៈវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រ លើប្រធានបទ “ហេតុអ្វីបានជាកម្ពុជាចាំបាច់ត្រូវដំឡើងពន្ធថ្នាំជក់” និងបង្ហាញអំពីសារៈសំខាន់ “វិធានការពន្ធថ្នាំជក់ និងជំងឺកូវីដ១៩” ។
បេក្ខជន​ជ័យលាភីទាំង៣រូបនោះ រួមមាន៖ ជ័យលាភីលេខ១ បានទៅលើ កញ្ញា សយ ស្រីនិច្ច ជាសិស្សវិទ្យាល័យសម្ដេចតេជោហ៊ុនសែនពារាំង, ជ័យលាភីលេខ២ បានទៅលើ លោក តុនច័ន្ទរិទ្ធិ ជាអ្នកនិពន្ធ និងជ័យលាភីលេខ៣ បានទៅលើ កញ្ញា សៀក ពេជ្ររចនា ជានិស្សិតវិទ្យាស្ថានស៊ីអ៊ីអូ ។
សូម​បញ្ជាក់ថា កម្មវិធីប្រកួតនិយាយសាធារណៈនេះ រៀបចំឡើងដោយអង្គការចលនាដើម្បីសុខភាពកម្ពុជា ក្នុងគោលបំណងផ្ដល់ឱកាសឱ្យយុវជនបានបញ្ចេញសមត្ថភាពនិយាយជាសាធារណៈ ក៏ដូចជាប្រធានបទដែលទាក់ទងទៅនឹងសុខភាពសាធារណៈ និងដើម្បីឱ្យយុវជនចូលរួមនៅក្នុងការលើកកម្ពស់សុខភាពសាធារណៈ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត មុំ គង់ នាយក​ប្រតិ​បត្តិ​អង្គ​ការ​ចលនា​ដើម្បី​សុខ​ភាព​ក​ម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ការប្រកួតនិយាយជាសាធារណនេះ ចែកចេញជាបីវគ្គ ទី១. វគ្គសរសេរអត្ថបទ ទី២.វគ្គប្រកួតនិយាយពាក់កណ្ដាលផ្ដាច់ព័្រត្រ និងទី៣.វគ្គនិយាយផ្ដាច់ព័ត្រ ។ ហើយ​ប្រធាន​បទគឺពាក់ព័ន្ធទៅ​នឹងការដំឡើងពន្ធ​ថ្នាំជក់។
បើ​តាម​នាយកប្រតិបត្តិរូបនេះថា ការជក់បារីបណ្ដាលឱ្យស្លាប់មនុស្ស១ម៉ឺន៥ពាន់នាក់ ក្នុងមួយឆ្នាំៗ ដោយសារជំងឺនាំមុខទាំង៥ រួមមាន ជំងឺស្ទះសរសៃឈាមខួរក្បាល ជំងឺស្ទះសរសៃឈាមបេះដូង ជំងឺផ្លូវដង្ហើមផ្នែកខាងក្រោម ជំងឺត្បៀតទងសួតរាំរ៉ៃ និងជំងឺមហារីកសួត ទងសួត និងបំពង់ខ្យល់ ។ ក្នុងនោះដែរ ៣៣ភាគរយកើតមានចំពោះប្រជាពលរដ្ឋដែលមានប្រាក់ចំណុលទាប នេះបើយោងតាមលទ្ធផលសិក្សារបស់ក្រុមការងារអង្គការសហប្រជាជាតិសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត មុំ គង់ បន្តថា ដើម្បីបង្ការអត្រាមនុស្សស្លាប់ច្រើន ការអនុវត្តវិធានការដំឡើងពន្ធលើផលិតផលថ្នាំជក់ ជាវិធានការដែលមានប្រសិទ្ធភាពបំផុត ក្នុងការសង្គ្រោះអាយុជីវិតប្រជាពលរដ្ឋផង និងបង្កើនចំណូលពន្ធរដ្ឋផង ។
“ខ្ញុំសង្ឃឹមថា ភស្ដុតាងវិទ្យាសាស្រ្ត ទិន្នន័យនៃការស្រាវជ្រាវ នឹងបទពិសោទន៍របស់ប្រទេសផ្សេងៗដែលបានបង្ហាញតាមរយៈសំឡេងរបស់យុវជន នឹងក្លាយជាទឡ្ហីករណ៍សម្រាប់ការពិចារណាទៅលើការដំឡើងពន្ធថ្នាំជក់ ដើម្បីសង្គ្រោះជីវិតប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា ពីការស្លាប់មុនអាយុ និងជំងឺពិការភាពដោយសារផលិតផលថ្នាំជក់នេះ”
– លោកវេជ្ជបណ្ឌិត មុំ គង់
យ៉ាងណាក៏ដោយ តាមរយៈការបកស្រាយរបស់បេក្ខជនបានបង្ហាញ​ហើយថា ការជក់បារីបង្កឱ្យមានជំងឺផ្សេងៗជាច្រើន ជាពិសេសគឺបណ្ដាលឱ្យខូចសួត ដូច្នេះ អ្នកជក់បារីនឹង​ប្រឈមគ្រោះថ្នាក់ដល់អាយុជីវិតកាន់តែធ្ងន់ធ្ងរ បើពួកគេឆ្លងជំងឺកូវីដ១៩។ ដូច្នេះការដំឡើងពន្ធថ្នាំជក់គឺជាវិធានការឈ្នះ-ឈ្នះ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងជំងឺកូវីដ១៩ និងសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ពោលគឺ មិនត្រឹមតែជួយកាត់បន្ថយជំងឺកូវីដ១៩ប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងជួយបង្កើនចំណូលពន្ធរដ្ឋ និងជួយដល់ការអភិវឌ្ឍប្រទេសថែមទៀតផង។ ម៉្យាងវិញទៀត ការដំឡើងពន្ធថ្នាំជក់មិនត្រឹមតែជួយបង្កើនចំណូលពន្ធរដ្ឋប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងធ្វើឱ្យជីវភាពប្រជាពលរដ្ឋប្រសើរជាងមុន ជាពិសេសនោះគឺធ្វើឱ្យប្រជាពលរដ្ឋមានសុខភាពល្អទៀតផង៕