កញ្ញា នួន រ័ត្ននី ចែករំលែកបទពិសោធន៍ដើម្បីទទួលបានអាហារូបករណ៍ពី EFC
ភ្នំពេញ – ការស្វែងរកអាហារូបករណ៍សម្រាប់សិក្សានៅមហាវិទ្យាល័យជាកត្តាមួយដែលសំខាន់សម្រាប់សិស្សក្រោយបញ្ចប់ថ្នាក់វិទ្យាល័យ ។ អាហារូបករណ៍សិក្សានៅថ្នាក់មហាវិទ្យាល័យអាចជួយសម្រួលដល់សិស្ស និស្សិតក្នុងការសិក្សា ដូចជា ការបង់ថ្លៃសិក្សា កន្លែងស្នាក់នៅ ឬថវិការសម្រាប់ការចំណាយលើការសិក្សាផ្សេងៗ ។
កញ្ញា នួន រ័ត្ននី បានបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រគណិតវិទ្យានៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ និងជាអតីតនិស្សិតអាហារូបករណ៍ Education First Cambodia (EFC) ជំនាន់ទី១ ឆ្នាំ២០១៥ បានប្រាប់ AMS ថា អាហារូបករណ៍ EFC ជាអាហារូបករណ៍ដែលផ្ដល់ជូនដល់និស្សិតស្រីមកពីតាមបណ្ដាខេត្តមានជីវភាព​ខ្វះខាត និងប្រវត្តិការសិក្សាល្អ ។​ លើសពីនេះជានិស្សិតស្រីដែលកំពុងសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ និងសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទនីតិសាស្ត្រសេដ្ឋកិច្ច និងជាបុគ្គលដែលសកម្មក្នុងសង្គម មានគោលដៅសិក្សាច្បាស់លាស់ មានឆន្ទះក្នុងការចែលរំលែក និងចេះជួយរំលែកទុក្ខធុរៈអ្នកដទៃ ។
កញ្ញា នួន រ័ត្ននី បានចែក​រំលែក​បទពិសោធន៍​របស់​ខ្លួន ដើម្បីទទួលបានអាហារូបករណ៍នេះថា បេក្ខនារីទាំងអស់ត្រូវជាបេក្ខជនដែលកំពុងសិក្សាឆ្នាំទី១ នៃសាកលវិទ្យាល័យទាំងពីរខាងលើ និងជានិស្សិតដែលមានពិន្ទុ GPA យ៉ាងតិច ៣.០០ ក្នុងឆមាសទី១នៃឆ្នាំសិក្សា ។ ជាមួយគ្នានេះបេក្ខនារីគួរភ្ជាប់ជាមួយពាក្យសុំអាហារូបករណ៍ដែលបានបំពេញរួច សញ្ញាបត្របណ្ដោះអាសន្នថ្នាក់ទី១២ ថតចម្លងកាតសម្គាល់ខ្លួននិស្សិត ថតចម្លងសៀវភៅគ្រួសារ ព្រឹត្តិបត្រពិន្ទុនៃឆមាសទី១ឆ្នាំទី១ និងបណ្ណបញ្ជាក់កម្រិតភាសា(បើមាន) ។ កញ្ញាបន្ថែមថា ក្រោយដាក់ពាក្យនិស្សិតត្រូវរងចាំលទ្ធផល ដោយ​គេត្រូវ​ពិចារណាសម្រាប់បេក្ខជនដែលជាប់ short list និងត្រូវធ្វើការសម្ភាសន៍២ទៅ៣ដង ។ ក្រោយជាប់ក្នុងការសម្ភាសន៍បេក្ខនារីនឹងទទួលបានការទាក់ទងដើម្បីបំពេញលក្ខខណ្ឌមួយចំនួនទៀត។
យុវតីមានស្រុកកំណើតនៅខេត្តកំពតរូបនេះបានបង្ហើបថា ដើម្បីទទួលបានជោគជ័យក្នុងការសម្ភាសន៍បេក្ខនារីត្រូវត្រៀមខ្លួនឱ្យបានល្អ ត្រូវមានភាពក្លាហាន មានការប្ដេជ្ញាចិត្តក្នុងការសិក្សាខ្ពស់ ស្គាល់ខ្លួនឯងឱ្យបានច្បាស់ ហ៊ានបង្ហាញសមត្ថភាពទៅកាន់គណកម្មការពីគោលដៅរបស់ខ្លួនឯង​ មានឆន្ទៈខ្ពស់ក្នុងការលើកកម្ពស់ដល់ការសិក្សារបស់ស្រ្តីនិងក្មេងស្រី និងចំណុចសំខាន់មួយទៀតអ្នកត្រូវសិក្សាពីអង្គការ EFC ឱ្យបានច្បាស់ដើម្បីងាយស្រួលក្នុងការត្រៀមខ្លួន។
ជាចុងក្រោយកញ្ញា នួន រ័ត្ននី ក៏សូមជូនពរដល់ប្អូនៗជំនាន់ក្រោយដែលកំពុងដាក់ពាក្យសុំអាហារូបករណ៍នេះសំណាងល្អ និងជោគជ័យក្នុងការសិក្សា ក៏ដូចជាការងារសង្គមផ្សេងៗ និងចែលរំលែកបទពិសោធន៍ល្អៗទៅកាន់មិត្តនារី និងស្រ្តីផ្សេងទៀត ៕​