ពុទ្ធសាសនបណ្ឌិត្យប្រកាសទទួលស្នាដៃពានរង្វាន់អក្សរសិល្ប៍ពុទ្ធសាសនបណ្ឌិត្យលើកទី៥ ក្រោមប្រធានបទ «សីលធម៌នៃការរស់នៅ»
ភ្នំពេញ – ក្រោមការអនុញ្ញាតពីថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួងធម្មការ និងសាសនា ពុទ្ធសាសនបណ្ឌិត្យកម្ពុជា​បានប្រកាសទទួលស្នាដៃពានរង្វាន់អក្សរសិល្ប៍ពុទ្ធសាសនបណ្ឌិត្យលើកទី៥ ឆ្នាំ២០២២ ក្រោមប្រធានបទ «សីលធម៌នៃការរស់នៅ» ក្នុងទម្រង់ជារឿងខ្លី និងកំណាព្យរឿងខ្លី ។
លក្ខខណ្ឌចូលរួមមានដូចជា ៖ បេក្ខជនម្នាក់អាចដាក់ស្នាដៃប្រកួតបានតែ១គត់ និងមិនមែនជាស្នាដៃដែលធ្លាប់ទទួលបានចំណាត់ថ្នាក់នៅពានរង្វាន់ណាមួយពីមុន ។ ដោយក្នុងនោះ ស្នាដៃរឿងខ្លីត្រូវវាយជាអត្ថបទដោយប្រើយូនីកូដខ្មែរក្នុងកុំព្យូទ័រ ទំហំអក្សរ ១២ ពុម្ព Khmer Os Siemreap ខ្នាតក្រដាស A4 ប្រមាណពី ១០ ទៅ ១៥ទំព័រ ចំណែកកំណាព្យរឿងខ្លីមានប្រមាណពី ៥ ទៅ ១០ទំព័រ ហើយសាច់រឿងដែលសរសេរ ជាសាច់រឿងថ្មីសុទ្ធសាធ ។
ជាមួយគ្នានេះ បេក្ខជនត្រូវគោរពអក្ខរាវិរុទ្ធតាមវចនានុក្រមខ្មែរបោះពុម្ពផ្សាយដោយពុទ្ធសាសនបណ្ឌិត្យគ្រាទី៥ ជាចាំបាច់ (ផ្តល់ពិន្ទុជាពិសេស) ហើយបេក្ខជនត្រូវបញ្ជាក់អាសយដ្ឋាន លេខទូរស័ព្ទ និងអ៊ីមែលឱ្យបានច្បាស់លាស់ដើម្បីងាយស្រួលគណៈកម្មការរៀបចំធ្វើការទាក់ទង ។
សម្រាប់ជ័យលាភីនឹងទទួលបានជា ថវិកា វិញ្ញាបនបត្រ និងការបោះពុម្ពស្នាដៃ ដោយក្នុងនោះ ជ័យលាភីរឿងខ្លី មានចំណាត់ថ្នាក់លេខ ១-២-៣ និងជ័យលាភីកំណាព្យរឿងខ្លី មានចំណាត់ថ្នាក់លេខ ១-២-៣ ។
ចាប់ទទួលស្នាដៃពីថ្ងៃនេះរហូតដល់ថ្ងៃទី៣១ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ ម៉ោង ៥ ល្ងាច ជាកំហិត ដោយ​អាចផ្ញើស្នាដៃតាមតេឡេក្រាមលោកស្រី ញ៉ ស្រីម៉ុច ០៦៩ ៤៦៩ ៩៥៦ ឬផ្ញើតាមអ៊ីម៉ែល bilitchamp@gmail.com