អ្នកជំនាញ ៖ សុខភាពផ្លូវចិត្តស្រ្តីមានផ្ទៃពោះល្អប្រសើរ លុះត្រាមានការចូលរួមពីគ្រួសារ
ភ្នំពេញ – ស្រ្តីនៅពេលមានផ្ទៃពោះ ភាគច្រើនតែងតែបារម្មណ៍ចំពោះសុខភាពផ្លូវកាយរបស់ខ្លួន ដោយភ្លេចគិតពីសារៈសំខាន់នៃសុខភាពផ្លូវចិត្ត ដែល​​តាមពិតទៅ​អំឡុងពេលមានផ្ទៃពោះ គឺជាពេលដែលស្រ្តីមានផ្ទៃពោះក៏​មាន​បញ្ហា​ផ្លូវចិត្ត​ផងដែរ។
អ្នកស្រី វង្ស ដានី ជាស្រ្តីមេផ្ទះមួយរូបបានលើកឡើងថា៖
“ពេលមានផ្ទៃពោះអារម្មណ៍របស់គាត់ផ្លាស់ប្ដូរលឿនណាស់ ជាពិសេសនៅពេលជួបនរណាម្នាក់ គេតែងនិយាយថា ហេតុអ្វីធាត់យ៉ាងនេះ! មុខស្លេកម៉េស តាំងពីមានកូនមក, ម្ដេចបណ្ដោយខ្លួនឱ្យអាក្រក់បែបនេះជាដើម។ ពាក្យសំដីទាំងនោះហើយ​ធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ផ្លូវចិត្តរបស់ខ្ញុំយ៉ាងខ្លាំង”
ស្រ្តីដែលទើបសម្រាលកូនប្រហែលបានជាងដប់ខែរូបនេះបន្តថា ការលើកចិត្តចំពោះស្រ្តីមានផ្ទៃពោះមានសារៈសំខាន់បំផុត។ ការសួរនាំសុខទុក្ខ ការថ្នាក់ថ្នម និងការសន្ទនាពាក្យល្អៗ គឺជារឿងដែលស្រ្តីមានផ្ទៃពោះគ្រប់រូប​ចង់បាន។
កញ្ញា ម៉ៅ ស្រីពេជ្រ ជានិស្សិតឆ្នាំទី៣ នៃសកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ​ ដែល​ក៏​ជា​សកម្មជន​ក្នុង​ការ​លើកម្ពស់សុខភាពផ្លូវចិត្តរបស់ស្ត្រីមានផ្ទៃពោះតាមបណ្ដាញសង្គមបានបញ្ជាក់ថា មនុស្សគ្រប់រូបគួរ​តែ​យល់ដឹងអំពីសុខភាពផ្លូវចិត្តរបស់អ្នកម្ដាយ ដោយ​បង្កើនការនិយាយ ពិភាក្សាទៅលើបញ្ហានេះ ហើយ​ចាប់ផ្ដើមផ្លាស់ប្ដូរអាកប្បកិរិយា ដោយ​គាំទ្រពួកគាត់វិញ។
និស្សិតស្រីរូបនេះសង្ឃឹមថា អ្នកម្ដាយជាច្រើននឹងយកចិត្តទុកដាក់ទៅលើបញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្ត តាមរយៈការឧស្សាហ៍ទៅ​ពិនិត្យសុខភាពផ្លូវចិត្ត ហើយចំពោះអ្នកនៅជុំវិញខ្លួនវិញ អាចជួយគាំទ្រគាត់ និងសួរសុខទុក្ខគាត់ផងដែរ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ស៊ី រ៉ាតូ គ្រូពេទ្យវិកលវិទ្យា នៅពហុព្យាបាលអន្តរជាតិខេមា បានមានប្រសាសន៍ថា សុខភាពផ្លូវកាយស្រ្តីក្នុងអំឡុងពេលមានផ្ទៃពោះសំខាន់ ប៉ុន្តែសុខភាពផ្លូវចិត្តក៏​មិនត្រូវមើលរំលងនោះដែរ ទាំងសំពាធនៅក្នុងបរិយាកាសជុំវិញខ្លួន និងសំពាធនៅក្នុងរាងកាយរបស់ពួកគាត់ គឺទាក់ទងជាមួយប្រព័ន្ធគីមីនៅក្នុងខួរក្បាល និងអរម៉ូនមួយចំនួន ដូចនេះបើយើង​ធ្វើឱ្យគាត់ពិបាកក្នុងរាងកាយ នោះ​នឹងធ្វើឱ្យគាត់មានសម្ពាធផ្លូវចិត្ត។
អ្នកជំនាញរូបនេះបន្ថែមថា នៅពេលស្រ្តីមានផ្ទៃពោះ គាត់​គឺមិនអាចបំពេញកិច្ចការងារផ្ទាល់ខ្លួនដូចធម្មតា ផ្លាស់ប្ដូរទំលាប់រស់នៅ ពិបាកក្នុងការគេង ទាំងនេះធ្វើ​ឲ្យ​គាត់​មាន​សំពាធគ្រប់យ៉ាង ហេតុដូចនេះ ទើបបង្កជាជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្តចំពោះស្រ្តីពេលមានផ្ទៃពោះ និងក្រោយសម្រាល។ ដូចនេះគ្រួសារគឺជាផ្នែកមួយយ៉ាងសំខាន់នៅក្នុងការជួយគាំទ្រដល់ស្រ្តីដែលមានផ្ទៃពោះ ដូចជាការសួរនាំ ការគាំទ្រ សួរអំពីអារម្មណ៍ ដើម្បីឱ្យសុខភាពផ្លូវចិត្តរបស់គាត់បានល្អប្រសើរ។
ដូច្នេះ សុខភាពផ្លូវចិត្តរបស់អ្នកម្ដាយ គឺជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់ដែលមនុស្សគ្រប់គ្នាមិនគួរមើលរំលង ព្រោះ​ថា បញ្ហាផ្លូវចិត្តរបស់​អ្នកម្ដាយអាចជះឥទ្ធិពលដល់សមត្ថភាពមើលថែទាំកូន ដែល​កត្តានេះអាចមានផលអវិជ្ជមានដល់សុខុមាលភាព និងអាហារូបត្ថម្ភរបស់កុមារនៅថ្ងៃអនាគត ៕