លោក ថុន ថានុន ចែករំលែកបទពិសោធន៍ហាត់ការងារនៅប្រទេសអុីស្រាអែលរយៈពេលមួយឆ្នាំ
ភ្នំពេញ –  លោក ថុន ថានុន បច្ចុប្បន្ន​គឺជានិស្សិត​កំពុងសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រនៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទកសិកម្ម, កាលពីឆ្នាំមុន លោក​ធ្លាប់មានឱកាស​ទៅ​ហាត់ការងារនៅ​ប្រទេស​អ៊ីស្រាអែល ដែលនៅ​ទីនោះ​ហើយ​ធ្វើ​ឲ្យ​លោក​ទទួលបាននូវ​​បទពិសោធន៍​ថ្មីៗ ដែលមិនធ្លាប់ជួបប្រទះពីមុនមក។
ថានុន បាន​ឲ្យដឹងថា ដំបូងឡើយមានការប្រកាសពីឱកាសហាត់ការងារនៅប្រទេសអុីស្រាអែលសម្រាប់និស្សិតកសិកម្មដែលកំពុងសិក្សាជំនាញកសិកម្មគ្រប់សាលាបណ្ដុះបណ្ដាលកសិកម្ម ។ ដោយឃើញមានឱកាសល្អ លោកបានស្វះស្វែងដាក់ពាក្យប្រឡង។
យុវជនវ័យ២៣ឆ្នាំរូបនេះបន្តថា ដូចដែលបានរំពឹងទុក លោកបានជាប់ក្នុងការប្រឡងជ្រើសរើស ដែលក្នុងការប្រឡងមានតែមួយមុខវិជ្ជាភាសាអង់គ្លេសប៉ុណ្ណោះដោយមានវិញ្ញាសារ វេយ្យាករណ៍ ការស្ដាប់ ការសរសេរ និងការនិយាយ ។ លោកបញ្ជាក់ថា ឱកាសហាត់ការងារនេះគឺសម្រាប់តែនិស្សិតដែលសិក្សាជំនាញកសិកម្មគ្រប់ប្រភេទ និងមកពីគ្រប់សាលាកសិកម្ម ហើយកំពុងសិក្សាឆ្នាំទី៣តែប៉ុណ្ណោះ ដោយមានរយៈពេល១ឆ្នាំ ។
លោក ថានុន ដែលមានស្រុកកំណើតមកពីខេត្តកណ្ដាលបានប្រាប់ AMS ថា ក្រោយពេលទៅដល់មជ្ឈមណ្ឌលសិក្សា និងហាត់ការងារដែលមានឈ្មោះថា Agro Studies នៃប្រទេសអុីស្រាអែល លោកក៏មានផលវិបាកខ្លះដែរក្នុងការ​សម្របសម្រួល​រស់នៅប្រទេស​គេ ដូចជា អាហារ និងវប្បធម៌​ជាដើម។ ក្នុងនោះ​សម្រាប់អាហារពិបាកក្នុងការទទួលទាន ពីព្រោះនៅទីនោះគេមានតែអាហារ និងការប្រាស្រ័យទាក់ទងបែបអ៊ឺរ៉ុប ប៉ុន្តែការរាក់ទាក់ពីសំណាក់លោកគ្រូអ្នកគ្រូ មិត្តក្រុមការងារ មិត្តរួមថ្នាក់ និងប្រជាជនមានការប្រាស្រ័យទាក់ទងល្អ ។
លោក ថុន ថានុន បន្ថែមថា នៅក្នុងកម្មវិធីហាត់ការងារ តម្រូវឱ្យធ្វើការរយៈពេល៥ថ្ងៃ ម៉ោងសិក្សាចំនួនមួយថ្ងៃ និងសម្រាកមួយថ្ងៃក្នុងមួយសប្ដាហ៍ ។ លើសពីការស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្ដៅ និងយកចិត្តទុកដាក់ពីអ្នករាល់គ្នាក្នុងកំឡុងពេលហាត់ការ ថានុន ក៏ទទួលបានបទពិសោធន៍ជាច្រើនដែរ ទាំងការអនុវត្តផ្ទាល់ ទ្រឹស្ដីនៃមេរៀននៅក្នុង​ការប្រាស្រ័យទាក់ទងជាមួយចម្រុះជាតិសាសន៍ ការផ្លាស់ប្ដូរវប្បធម៌ និងសកម្មភាពផ្សេងៗជាច្រើន ។
យុវជនមានសម្បុរស្រអែមរូបនេះក៏​បានបង្ហើបដែរថា ក្រោយត្រឡប់មកដល់ប្រទេសកម្ពុជាវិញ ប្រសិនជាមានឱកាស លោកនឹងស្វែករកអាហារូបករណ៍ទៅសិក្សាបរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់បន្តនៅបរទេសក្នុងជំនាញកសិកម្មនេះដដែល ដើម្បីទទួលបានចំណេះដឹងថ្មីៗពីបណ្ដាប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍ ។​ លើសពីមានក្ដីស្រមៃបន្តការសិក្សាក្រៅប្រទេសបន្ថែម ថានុន ក៏បានបង្ហើបឱ្យដឹងដែរដែរថា លោកចង់បើកកសិដ្ឋានចិញ្ជឹមសត្វមួយទុកជាមុខរបរសម្រាប់គ្រួសារ ដោយធ្វើឡើងប្រកបដោយស្តង់ដា បានពីការសិក្សា និងបទពិសោធន៍ការងារនេះ ។
ជាចុងក្រោយ លោក ថុន ថានុន បានផ្តល់ដំបូន្មានដល់និស្សិតទាំងអស់ ទោះកំពុងសិក្សាមុខជំនាញអ្វីក៏ដោយ គួរតែស្វែងរកការងារក្រៅម៉ោង ឬឱកាសហាត់ការងារដែលត្រូវនឹងជំនាញ ដោយមិនថាក្នុង ឬក្រៅស្រុកឡើយ ៕