ភ្នំពេញ – លោក ថុន ថានុន បច្ចុប្បន្នគឺជានិស្សិតកំពុងសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រនៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទកសិកម្ម, កាលពីឆ្នាំមុន លោកធ្លាប់មានឱកាសទៅហាត់ការងារនៅប្រទេសអ៊ីស្រាអែល ដែលនៅទីនោះហើយធ្វើឲ្យលោកទទួលបាននូវបទពិសោធន៍ថ្មីៗ ដែលមិនធ្លាប់ជួបប្រទះពីមុនមក។
ថានុន បានឲ្យដឹងថា ដំបូងឡើយមានការប្រកាសពីឱកាសហាត់ការងារនៅប្រទេសអុីស្រាអែលសម្រាប់និស្សិតកសិកម្មដែលកំពុងសិក្សាជំនាញកសិកម្មគ្រប់សាលាបណ្ដុះបណ្ដាលកសិកម្ម ។ ដោយឃើញមានឱកាសល្អ លោកបានស្វះស្វែងដាក់ពាក្យប្រឡង។
លោក ថានុន ដែលមានស្រុកកំណើតមកពីខេត្តកណ្ដាលបានប្រាប់ AMS ថា ក្រោយពេលទៅដល់មជ្ឈមណ្ឌលសិក្សា និងហាត់ការងារដែលមានឈ្មោះថា Agro Studies នៃប្រទេសអុីស្រាអែល លោកក៏មានផលវិបាកខ្លះដែរក្នុងការសម្របសម្រួលរស់នៅប្រទេសគេ ដូចជា អាហារ និងវប្បធម៌ជាដើម។ ក្នុងនោះសម្រាប់អាហារពិបាកក្នុងការទទួលទាន ពីព្រោះនៅទីនោះគេមានតែអាហារ និងការប្រាស្រ័យទាក់ទងបែបអ៊ឺរ៉ុប ប៉ុន្តែការរាក់ទាក់ពីសំណាក់លោកគ្រូអ្នកគ្រូ មិត្តក្រុមការងារ មិត្តរួមថ្នាក់ និងប្រជាជនមានការប្រាស្រ័យទាក់ទងល្អ ។
លោក ថុន ថានុន បន្ថែមថា នៅក្នុងកម្មវិធីហាត់ការងារ តម្រូវឱ្យធ្វើការរយៈពេល៥ថ្ងៃ ម៉ោងសិក្សាចំនួនមួយថ្ងៃ និងសម្រាកមួយថ្ងៃក្នុងមួយសប្ដាហ៍ ។ លើសពីការស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្ដៅ និងយកចិត្តទុកដាក់ពីអ្នករាល់គ្នាក្នុងកំឡុងពេលហាត់ការ ថានុន ក៏ទទួលបានបទពិសោធន៍ជាច្រើនដែរ ទាំងការអនុវត្តផ្ទាល់ ទ្រឹស្ដីនៃមេរៀននៅក្នុងការប្រាស្រ័យទាក់ទងជាមួយចម្រុះជាតិសាសន៍ ការផ្លាស់ប្ដូរវប្បធម៌ និងសកម្មភាពផ្សេងៗជាច្រើន ។
យុវជនមានសម្បុរស្រអែមរូបនេះក៏បានបង្ហើបដែរថា ក្រោយត្រឡប់មកដល់ប្រទេសកម្ពុជាវិញ ប្រសិនជាមានឱកាស លោកនឹងស្វែករកអាហារូបករណ៍ទៅសិក្សាបរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់បន្តនៅបរទេសក្នុងជំនាញកសិកម្មនេះដដែល ដើម្បីទទួលបានចំណេះដឹងថ្មីៗពីបណ្ដាប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍ ។ លើសពីមានក្ដីស្រមៃបន្តការសិក្សាក្រៅប្រទេសបន្ថែម ថានុន ក៏បានបង្ហើបឱ្យដឹងដែរដែរថា លោកចង់បើកកសិដ្ឋានចិញ្ជឹមសត្វមួយទុកជាមុខរបរសម្រាប់គ្រួសារ ដោយធ្វើឡើងប្រកបដោយស្តង់ដា បានពីការសិក្សា និងបទពិសោធន៍ការងារនេះ ។