ទិន្នន័យស្តីពីផលប៉ះពាល់សង្គម-សេដ្ឋកិច្ចផ្តើមចេញពីអំពើហិង្សាលើកុមារ
Engilsh English ភ្នំពេញ - កម្ពុជាជាប្រទេស ដែលស្ថិតនៅចំកណ្តាលនៃសហគមប្រជាជាតិ អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ឬតំបន់អាស៊ាន មានទីតាំងភូមិសាស្ត្រអំណោយផល មានសក្តានុពលសេដ្ឋកិច្ចនិងពាណិជ្ជកម្ម មានធនធានធម្មជាតិល្អៗ និងមានធនធានមនុស្សភាគច្រើនជាប្រជាជនសកម្ម។
តាមទិន្នន័យជំរឿនឆ្នាំ ២០១៩ របស់ក្រសួងផែនការ បានបញ្ជាក់ថា ប្រជាជនកម្ពុជាមានចំនួនជាង ១៥លាននាក់ ក្នុងនោះមានប្រជាជនប្រមាណជាង ៦លាននាក់ (៦ ១៣៥ ១៩៤ នាក់) ស្ថិតក្នុងតំបន់ទីប្រជុំជន និងជាង ៩លាននាក់ (៩ ១៤៧ ០១៧នាក់ស្ថិត) រស់នៅតំបន់ជនបទ។ ( ១៥ ៥៥២ ២១១នាក់ ) ហើយបើគិតជាគ្រួសារមានចំនួនជាង ៣លានគ្រួសារ ( ៣ ៥៥៣ ០២១ គ្រួសារ )។ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ខេន​ ណេត និសិត្សផ្នែកស្ថាបត្យកម្មនៃវិទ្យាស្ថាន​ ស៊ីតិច មានបទពិសោធន៍រចនាក្រាហ្វិកជាង៣ឆ្នាំនៅក្នុងវិស័យនេះ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅស្ថាប័នប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ខេន​ ណេត Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ខេន​ ណេត និសិត្សផ្នែកស្ថាបត្យកម្មនៃវិទ្យាស្ថាន​ ស៊ីតិច មានបទពិសោធន៍រចនាក្រាហ្វិកជាង៣ឆ្នាំនៅក្នុងវិស័យនេះ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅស្ថាប័នប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ខេន ណេត ទៅមើលអត្ថបទវិញ ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ទៅមើលអត្ថបទវិញ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ខេន​ ណេត និសិត្សផ្នែកស្ថាបត្យកម្មនៃវិទ្យាស្ថាន​ ស៊ីតិច មានបទពិសោធន៍រចនាក្រាហ្វិកជាង៣ឆ្នាំនៅក្នុងវិស័យនេះ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅស្ថាប័នប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ខេន​ ណេត ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ទៅមើលអត្ថបទវិញ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ខេន​ ណេត និសិត្សផ្នែកស្ថាបត្យកម្មនៃវិទ្យាស្ថាន​ ស៊ីតិច មានបទពិសោធន៍រចនាក្រាហ្វិកជាង៣ឆ្នាំនៅក្នុងវិស័យនេះ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅស្ថាប័នប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ខេន ណេត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត ទៅមើលអត្ថបទវិញ
ខណៈប្រជាជនអាយុ ៦០ឆ្នាំឡើងទៅមានត្រឹមតែ ៨,៩ភាគរយប៉ុណ្ណោះ ។ ទិន្នន័យដដែលបានបញ្ជាក់ថា កម្ពុជាមានប្រជាជនអាយុពី ០ ដល់ ១៤ឆ្នាំ ចំនួន ភាគរយៈ កម្ពុជាមានប្រជាជនអាយុពី ០ ដល់ ១៤ឆ្នាំ ៦១,៧ភាគរយៈ
តាមរយៈទិន្នន័យនេះ យើងអាចឃើញបានថា កម្ពុជាមានចំនួនប្រជាជនសកម្ម ច្រើនសម្រាប់បម្រើការងារលើគ្រប់វិស័យទាំងអស់នៃសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ។ ចំណុចនេះ ក៏ជាសក្តានុពលមួយផងដែរសម្រាប់ដំណើរការអភិវឌ្ឍ និងជាចំណុចដ៏រឹងមាំក្នុងការទាក់ទាញអ្នកវិនិយោគ ។
ទោះជាយ៉ាងនេះក្តី នៅក្នុងរឿងដ៏គួរឱ្យរីករាយនេះ អ្នកជំនាញផ្នែកអប់រំមួយចំនួនបានមើលឃើញថា ចំណុចសំខាន់មួយ ក្នុងចំណោមចំណុចនានាដែលរាំងស្ទះដល់ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សកម្ពុជាគឺអំពើហិង្សាលើកុមារ។
ទិន្នន័យដែលចេញដោយ ក្រសួងកិច្ចការនារី អង្គការ ការអង្កេតស្តីពីអំពើហិង្សាលើកុមារនៅឆ្នាំ ២០១៤ បានបញ្ជាក់ថា ការខាតបង់ថវិកាទៅលើផ្នែកសុខភាព ដោយសារអំពើហិង្សាលើកុមារនៅឆ្នាំ ២០១៣ តែមួយប៉ុណ្ណោះ ត្រូវបានគេប៉ាន់ប្រមាណថា ចំណាយអស់ទឹកប្រាក់ប្រមាណ ១៦៨លានដុល្លារអាមេរិក ឬស្មើនឹង ១,១% នៃផលិតផលក្នុងស្រុកសរុបរបស់កម្ពុជា (GDP) និងបណ្តាលឱ្យមាន ផលវិបាករយៈពេលវែងលើកំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងការអភិវឌ្ឍន៍សង្គម ។
តើអ្វីជាផលប៉ះពាល់បណ្តាលមកពីអំពើហិង្សា ? សម្រាប់អ្នកជំនាញអប់រំធ្វើការងារពាក់ព័ន្ធនឹងសិទ្ធិកុមារបានបញ្ជាក់ថា អំពើហិង្សាលើកុមារពិតជាមានផលប៉ះពាល់ ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស ព្រោះកាលណាកុមារទទួលរងអំពើហិង្សា គាត់មិនមែនប៉ះពាល់តែផ្នែកសុខភាពផ្លូវកាយប៉ុណ្ណោះទេ តែក៏អាចប៉ះពាល់ផ្លូវចិត្តផងដែរ។
លោក ឆាយ វាសនា ប្រធានគ្រប់គ្រងកម្មវិធីកិច្ចការពារ និងការចូលរួមរបស់កុមារនៃអង្គការទស្សនៈ ពិភពលោក (World Vision) មានប្រសាសន៍ថា ៖ ដោយសារតែកុមារកម្ពុជាមួយចំនួនទទួលរងអំពើហិង្សា ធ្វើឱ្យគាត់ខ្វះភាពក្លាហាន មិនសូវហ៊ានសម្រេចចិត្ត អៀនប្រៀនច្រើន និងមិនសូវមានគំនិតបង្កើតថ្មី ដែលធ្វើឱ្យអនាគតទៅគាត់ក្លាយជាធនធានមនុស្សដែលមិនសូវមានសមត្ថភាពខ្លាំងសម្រាប់អភិវឌ្ឍស្ថាប័នដែលគាត់បម្រើការងារ ឬលំបាកប្រកួតប្រជែងជាមួយធនធានមនុស្សមកពីតំបន់ដទៃ។
អំពើហិង្សា វាធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់ជីវភាពគ្រួសារ ប៉ះពាល់ដល់ចំណូលសេដ្ឋកិច្ច ឧទាហរណ៍ថា កូនឈឺត្រូវយកកូនទៅពេទ្យព្យាបាល ពេលនោះត្រូវអស់លុយ ហើយខាតពេលវេលា ខាតទាំងថវិកា ដោយសារយើងត្រូវចំណាយលុយព្យាបាលកូន នេះជាការបញ្ជាក់បន្ថែមរបស់ លោកជំទាវ សម្បត្តិ សុគន្ធា អគ្គលេខាធិការរង នៃក្រុមប្រឹក្សាជាតិដើម្បីកុមារ។
តាមរយៈរបាយការណ៍ ស្តីពីការរកឃើញស្តីពីអំពើហិង្សាលើកុមារក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ក្នុងឆ្នាំ២០១៣ របស់ក្រសួងកិច្ចការនារី អង្គការយូនីសេហ្វកម្ពុជា និងមជ្ឈមណ្ឌលសហរដ្ឋអាមេរិកសម្រាប់ការត្រួតពិនិត្យនិងបង្ការជំងឺ បានឱ្យដឹងថា កុមារភាគច្រើនមានអាយុចន្លោះពី ១៣ ទៅ១៧ ឆ្នាំ រាយការណ៍ថា ធ្លាប់ឆ្លងកាត់អំពើហិង្សាលើរាងកាយ ក្នុងនោះមាន ៦១,១% ជាក្មេងស្រី និង ៥៨,២% ជាក្មេងប្រុស។
ចំណែកផែនការសកម្មភាព ដើម្បីទប់ស្កាត់ និងឆ្លើយតបចំពោះអំពើហិង្សាលើកុមារ ២០១៧-២០២១ របស់ក្រសួងសង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និងយុវនីតិសម្បទា បានបញ្ជាក់ថា ភាគច្រើននៃកុមារដែលធ្លាប់ឆ្លងកាត់អំពើហិង្សា បានបញ្ជាក់ថា ឪពុកម្តាយជាពិសេសម្តាយ អ្នកថែទាំ និងសមាជិកក្រុមគ្រួសារដែលពេញវ័យផ្សេងទៀតគឺជាអ្នកប្រព្រឹត្តញឹកញាប់ជាងគេ សម្រាប់អំពើហិង្សាលើរាងកាយ ផ្លូវចិត្ត និងផ្លូវភេទមកលើកុមារ។ តាមពិត "ផ្ទះ" ជាទីកន្លែងដែលកុមាររងអំពើហិង្សាច្រើនជាងគេ ដែលភាគច្រើនបំផុតគឺការដាក់ទ័ណ្ឌកម្មលើរាងកាយ និងផ្លូវចិត្ត។
ត្រង់ចំណុចនេះ លោកជំទាវ សម្បត្តិ សុគន្ធា អគ្គលេខាធិការរង នៃក្រុមប្រឹក្សាជាតិដើម្បីកុមារ មានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ការអំពើហិង្សាលើកុមារអាចលុបបំបាត់បានដោយចាប់ផ្តើមចេញពីសមាជិកគ្រួសារនីមួយៗចូលរួម។
លោកជំទាវ សម្បត្តិ សុគន្ធា អគ្គលេខាធិការរង នៃក្រុមប្រឹក្សាជាតិដើម្បីកុមារ៖ គ្រួសារមួយចំនួនគិតថា កាលណាគាត់មិនវាយកូន កូននឹងមិនស្ដាប់ រហូតវាយកូនក្លាយជាទម្លាប់ ហើយគិតថាបើកូនមានកំហុសដាច់ខាតត្រូវតែវាយកូន។ បើយើងគិតឱ្យស៊ីជម្រៅ អំពើហិង្សាលើកុមារមិនមែនជាជំងឺតពូជនោះទេ វាមកពីការប្រព្រឹត្តរបស់ម្តាយឪពុក វាមិនមែនជាជំងឺដែលមិនអាចព្យាបាលបាននោះទេ។
ក្រៅពីមជ្ឈដ្ឋានផ្ទះ គ្រូបង្រៀន (ជាពិសេសគឺគ្រូប្រុស) គឺជាអ្នកប្រព្រឹត្តអំពើហិង្សាលើរាងកាយ ញឹកញាប់ជាងគេបំផុត។ ក្មេងប្រុសស្រីជាងពាក់កណ្តាលដែលមានអាយុចន្លោះពី ១៣ ទៅ ១៧ ឆ្នាំ បានរាយការណ៍ថាពួកគេធ្លាប់ឆ្លងកាត់អំពើហិង្សាលើរាងកាយដែលប្រព្រឹត្តដោយគ្រូប្រុស ក្នុងនោះក្មេងស្រី ៥៨,៦% និងក្មេងប្រុស ៥១,៧% យ៉ាងហោចណាស់ក៏មួយលើក ហើយ២៩% នៃកុមារដែលមានអាយុពី ១២ ដល់ ១៥ឆ្នាំ មានការឆ្លងកាត់ដោយផ្ទាល់នូវការដាក់ទណ្ឌកម្មលើរាងកាយដោយគ្រូបង្រៀនក្នុងរយៈកាល ១២ខែ ចុងក្រោយនេះ។ នេះបើតាមការអង្កេតស្តីពីហិង្សាលើកុមារនៅកម្ពុជា ឆ្នាំ២០១៣ របស់ក្រសួងកិច្ចការនារី ។
ប្រសិនបើយើងអាចទប់ស្កាត់បញ្ហាអសកម្មទាំងអស់នេះបាន កម្ពុជានឹងចំណេញជាច្រើនក្នុងផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច។ ទោះជាយ៉ាងនេះក្តី យើងឃើញថា អ្នកជំនាញកុមារ បានបកស្រាយបន្តថា ប្រសិនបើយុវជនជាអ្នកបន្តវេន បានជៀសផុតពីអំពើហិង្សាគ្រប់ទម្រង់ក្នុងការអប់រំ ទាំងនៅផ្ទះ និងនៅសាលារៀននោះកុមារទាំងអស់នឹងក្លាយជាធនធានដែលមានថាមពល មានភាពរឹងមាំផ្នែកផ្លូវចិត្ត និងគំនិតបង្កើតថ្មីសម្រាប់ចូលរួមយ៉ាងសកម្មលើគ្រប់វិស័យទាំងអស់នៅថ្ងៃអនាគត ។ កុមារកម្ពុជាជាច្រើន ក៏នឹងក្លាយជាធនធានដែលមានសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងជាសកលទាំងផ្នែកវិទ្យសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម សិល្បៈ និងគណិតវិទ្យា (STEAM) ។ កម្ពុជានឹងសំបូរធនធានប្រកបដោយបញ្ញាញាណ អត្តចរិតល្អ ភាពជាអ្នកដឹកនាំ និងឆ្លើយតបបានជាមួយតម្រូវការនាសតវត្សទី២១ នេះ ។
ហេតុនេះ ហើយទើបក្រុមប្រឹក្សាជាតិដើម្បីកុមារ បានរៀបចំផែនការ សកម្មភាពជាច្រើនដើម្បីចូលរួមចំណែកជាយន្តការថ្នាក់ជាតិ និងតាមដានបន្តដល់ថ្នាក់ក្រោមជាតិ ដើម្បីអនុវត្តឱ្យបានខ្ជាប់ខ្ជួនលើសកម្មភាពលុបបំបាត់ហិង្សាលើកុមារ។
ប្រសិនបើកុមារកម្ពុជា ភាគច្រើនបំផុតត្រូវបានគាំពារ និងជៀសផុសតពីអំពើហិង្សា ពួកគាត់នឹងមានថាមពលផ្លូវចិត្តកាន់តែខ្លាំងដើម្បីក្លាយជា កោសិកាយ៉ាងរឹងមាំ សម្រាប់ទ្រទ្រង់ឱ្យគ្រប់ផ្នែកក្នុងសេដ្ឋកិច្ច នៅពេលនោះ ផលិតភាពការងារ ភាពច្នៃប្រឌិត និងសក្តានុពលរបស់ ពួកគេនឹងក្លាយជាកម្លាំងចលករយ៉ាងមានថាមពលសម្រាប់ជំរុញកម្ពុជាឱ្យសម្រេចគោលដៅសំខាន់ ក្លាយជាប្រទេសចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់នៅឆ្នាំ ២០៣០ និងក្លាយជាប្រទេសអភិវឌ្ឍក្នុងឆ្នាំ ២០៥០ ។
ការប្រព្រឹត្ត ឬការធ្វើគំរូបែបអហិង្សាមានន័យថា កុំយកដៃប៉ះដៃកុំយកជើងប៉ះជើង ! មួយដើម្បីជំរុញឱ្យកុមារមើលគំរូតាមមនុស្សចាស់ គ្មានអំពើហិង្សាបង្ហាញថា កុមារកម្ពុជារស់នៅក្នុងសង្គមមួយដែលមានផ្ដល់ភាពក្តៅ លោកជំទាវ សម្បត្តិ សុគន្ធា បញ្ជាក់ ។
តាមរយៈទិន្នន័យ និងការបង្ហាញរបស់អ្នកជំនាញ យើងមើលឃើញថា អំពើហិង្សាលើកុមារ ពិតជាឧបសគ្គ ចម្បងរាំងស្ទះដល់ការអភិវឌ្ឍផ្នែកសង្គមនិងសេដ្ឋកិច្ច ប៉ុន្តែរនាំងនេះមានវិធីជាច្រើនដើម្បីលុបបំបាត់ ហើយទាញយកផលចំណេញយ៉ាងច្រើនសម្រាប់ការ អភិវឌ្ឍ នៅថ្ងៃអនាគត ។
សូមជម្រាបថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបាននឹងកំពុងពង្រឹងប្រព័ន្ធការពារកុមារតាមរយៈគោលនយោបាយថ្មីៗ ហើយតាមរយៈការប្រែក្លាយជា ប្រទេសត្រួសត្រាយផ្លូវ របស់កម្មវិធីភាពជាដៃគូសកល ដើម្បីបញ្ចប់អំពើហិង្សាលើកុមារ ។ ក្នុងគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព SDGs គោលដៅទី១៦.២ ស្តីពីការបញ្ចប់ការរំលោភបំពាន និងកេងប្រវ័ញ្ចការជួញដូរនិងគ្រប់ទម្រងទាំងអស់នៃអំពើហិង្សា និងការដាក់ទណ្ឌកម្មកុមារ ។
ការលុបបំបាត់ អំពើហិង្សាលើកុមារ មិនមែនជាតួនាទីរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ឬប្រជាជនតែមួយមុខនោះទេ តែត្រូវការចូលរួមពីគ្រប់ផ្នែកទាំងអស់ ទាំងអាជ្ញាធរជាតិ អាជ្ញាធរថ្នាក់ក្រោមជាតិ អង្គការសង្គមស៊ីវិល វិស័យឯកជន សាលារៀន នឹង ក្រុមគ្រួសារ ទាំងអស់នៅក្នុងប្រទេស។ Article
Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ជា សុវណ្ណារិទ្ធិ គឺជាអ្នករចនាក្រាហ្វិក បទពិសោធន៏៤ឆ្នាំ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅស្ថាប័នប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ជា សុវណ្ណារិទ្ធិ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ជា សុវណ្ណារិទ្ធិ គឺជាអ្នករចនាក្រាហ្វិក បទពិសោធន៏៤ឆ្នាំ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅស្ថាប័នប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ជា សុវណ្ណារិទ្ធិ ទៅមើលអត្ថបទវិញ ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ទៅមើលអត្ថបទវិញ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ជា សុវណ្ណារិទ្ធិ គឺជាអ្នករចនាក្រាហ្វិក បទពិសោធន៏៤ឆ្នាំ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅស្ថាប័នប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ជា សុវណ្ណារិទ្ធិ ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ទៅមើលអត្ថបទវិញ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ជា សុវណ្ណារិទ្ធិ គឺជាអ្នករចនាក្រាហ្វិក បទពិសោធន៏៤ឆ្នាំ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅស្ថាប័នប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ជា សុវណ្ណារិទ្ធិ លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត ទៅមើលអត្ថបទវិញ