ភ្នំពេញ – ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃមជ្ឈមណ្ឌលកម្ពុជា៤.០ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី លើកឡើងថា ការសម្របខ្លួនទៅនឹងបច្ចេកវិទ្យារបស់ប្រជាពលរដ្ឋ សំខាន់សម្រាប់ត្រៀមខ្លួនទាញយកសក្តានុពលពីការកសាងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល ។ ការលើកឡើងនេះ ក្នុងឱកាសឯកឧត្តមចូលរួមកម្មវិធីសម្ពោធសៀវភៅស្វែងយល់ពីបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្មទី៤ ក្រោមប្រធានបទ “ការសម្រេចបានចក្ខុវិស័យកម្ពុជា ៤.០ ពេញលេញចាប់ផ្តើមពីការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងរបស់ប្រជាជន” កាលពីព្រឹកថ្ងៃអង្គារ៍កន្លងទៅ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី បានលើកឡើង ៤ចំណុចជំរុញឱ្យការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យានៃបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្មទី៤ របស់ប្រជាជនកម្ពុជាឱ្យមានប្រសិទ្ធិភាព និងទទួលលទ្ធផលល្អ ។
ទី១. ការស្រូបយក និងការសម្របខ្លួន ៖ បំផុសចលនាឱ្យប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់រូបដែលជាកោសិកាសង្គម-សេដ្ឋកិច្ច និងជាតួអង្គដែលមិនអាចខ្វះបាន ត្រូវស្រូបយក និងសម្របខ្លួន ទៅនឹងបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ ក៏ដូចជាឈានទៅការបណ្តុះគំនិតឆ្នៃប្រឌិត ទេពកោសល្យបង្កើតថ្មីតាមរយៈការបន្តតាមដានពីការវិវត្ត និងនិន្នាការថ្មីៗនៃបច្ចេកវិទ្យាទាំងនៅកម្រិតកម្ពុជាតំបន់ និងសកលលោក ។
ទី២. ការទទួលខុសត្រូវ ៖ បំផុសចលនាឱ្យយុវជនក្លាយជាកម្លាំងចលករក្នុងការផ្សព្វផ្សាយបន្ត និងបញ្ហាបការយល់ដឹងអំពីយុគសម័យ ៤.០ តាមរយៈការចែករំលែកដល់ក្រុមគ្រួសារ មិត្តភក្ដិ និងសហគមន៍ ។ ជាមួយគ្នានេះ យុវជនត្រូវប្រុងប្រយ័ត្នដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឱ្យចំគោលដៅ និងប្រើឱ្យបានជាប្រយោជន៍ដល់ខ្លួនឯង ក៏ដូចជាសង្គមជាតិនិងមិនប៉ះពាល់ដល់ប្រយោជន៍សាធារណៈ។
“ខ្ញុំសូមលើកទឹកចិត្តដល់ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវដែលជួយដល់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច ជួយដល់ការសិក្សា ជួយដោះស្រាយបញ្ហាសង្គមជាដើម”
ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃមជ្ឈមណ្ឌលកម្ពុជា៤.០
ទី៣. ការគ្រប់គ្រងសុវត្ថិភាព និងសន្តិសុខឌីជីថល ៖ យើងត្រូវមានការគិតគូរអំពីសុវត្ថិភាពក្នុងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា ពិសេសការប្រឆាំងនឹងបទល្មើស ឬឧក្រិដ្ឋកម្មតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា ។ ការគ្រប់គ្រងសុវត្ថិភាព និងសន្តិសុខតាមប្រព័ន្ធអឺនធឺណិតបានល្អ គឺពិតជាមានសារៈសំខាន់ជាយុទ្ធសាស្រ្តសម្រាប់សន្តិសុខជាតិ ព្រមទាំងចូលរួមបង្កើនទំនុកចិត្តនិងភាពជឿជាក់លើប្រព័ន្ធឌីជីថលសម្រាប់អ្នកប្រើប្រាស់ ។
ទី៤. ការឈានទៅសម្រេចបានការអភិវឌ្ឍសង្គម-សេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលមួយពេញលេញ ៖ ស្របតាមចក្ខុវិស័យវែងឆ្ងាយរបស់កម្ពុជាទាមទារឱ្យគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់រួមដំណើរលើផ្លូវមួយនេះទន្ទឹមគ្នា ដើម្បីការអភិវឌ្ឍមួយប្រកបដោយចីរភាព និងបរិយាប័ន្ន ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ សម្រាប់បរិបទបច្ចុប្បន្ន ការចាប់យកនិងប្រើប្រាស់ឱកាសចេញពីបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្ម ៤.0 ជាយុទ្ធវិធីមួយក្នុងចំណោមយុទ្ធវិធីផ្សេងទៀតដែលត្រូវបានកំណត់ដោយរាជរដ្ឋាភិបាលដឹកនាំកម្ពុជាឆ្ពោះទៅកាន់ភាពជឿនលឿន និងវិបុលភាព ។
ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី បញ្ជាក់បន្តថា មជ្ឈមណ្ឌលកម្ពុជា៤.០ បន្តសហការនិងគាំទ្រដល់មជ្ឈមណ្ឌលអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជាក្នុងការផ្សព្វផ្សាយ និងចូលរួមចំណែកក្នុងកិច្ចការងារលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងរបស់សិស្សនិស្សិតក្រុមគោលដៅ និងសាធារណជនទូទៅ សម្រាប់ជាពុទ្ធិបន្ថែមពីលើមូលដ្ឋានដែលមានស្រាប់ ដើម្បីជាការរួមចំណែកជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងសកម្មភាពលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងរបស់ប្រជាជនពាក់ព័ន្ធនឹងបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្ម ៤.០ ៕