ភ្នំពេញ៖ រយៈពេលមួយឆ្នាំចុងក្រោយនេះ អង្គការទស្សនៈពិភពលោកបានផ្ដល់សៀវភៅអានជិត ៣សែនក្បាលដល់កុមារកម្ពុជាដែលមិនមានលទ្ធភាពទិញសៀវភៅ បំណងជួយឱ្យកុមារចេះអាន និងពង្រឹងគុណភាពអំណាននៅតាមទីជនបទឱ្យកាន់តែប្រសើរ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះអង្គការទស្សនៈពិភពលោក បានចាត់ទុកការអានសៀវភៅជាផ្នែកសំខាន់អភិវឌ្ឍន៍ខួរក្បាលកុមារ ព្រមទាំងបណ្តុះកុមារនៅកម្ពុជាឱ្យចេះសរសេរ ។
លោក ឡេង វីរៈ នាយកប្រតិបត្តិនៃអង្គការទស្សនៈពិភពលោក ប្រចាំកម្ពុជា បានឱ្យដឹងថា ចាប់តាំងពីជំងឺកូវីដ-១៩ បានផ្ទុះឡើងនិងឆ្លងរីករាលដាលបណ្តាលឱ្យសាលារៀនទូទាំងប្រទេសកម្ពុជាផ្អាកជាអាសន្នទាំងសាលារដ្ឋ និងឯកជន ហើយរូបភាពនេះប៉ះពាល់យ៉ាងខ្លាំងដល់ការសិក្សារបស់កុមារ ពិសេសកុមាររស់នៅតំបន់ជនបទ កុមារតំបន់ក្រីក្រ និងជនជាតិភាគតិចដែលពួកគាត់មិនមានលទ្ធភាពក្នុងការទិញសៀវភៅ ។
លោក ឡេង វីរៈ បានបន្តថា អង្គការទស្សនៈពិភពលោកបានផ្តល់បានសៀវភៅសិក្សាដល់កុមារ តាមរយៈស្នាក់ការរបស់អង្គការតាមបណ្ដាខេត្ត ឬតំបន់ផ្សេងៗនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និងបានចុះចែកជូនដល់កុមារដោយផ្ទាល់នៅតាមតំបន់គោលដៅ ។ ការផ្តល់ជូននេះមានទាំងសៀវភៅភាសាជាតិ និងបរទេស ។ គួរបញ្ជាក់ថា រយៈពេលពីឆ្នាំចុងក្រោយនេះ អង្គការទស្សនៈពិភពលោក បានផ្ដល់សៀវភៅដោយផ្ដោតសំខាន់ខេត្តចំនួន១០ រួមមាន រាជធានីភ្នំពេញ កណ្ដាល កំពង់ស្ពឺ តាកែវ កំពង់ឆ្នាំង កំពង់ធំ សៀមរាប បាត់ដំបង ក្រចេះ ព្រះវិហារ និងខេត្តផ្សេងៗ ៕