ភ្នំពេញ៖ មូលនិធិអឹមវីអិល លីមីតធីត (MVL Foundation) បានប្រកាសជាផ្លូវការផ្តល់ជំនួយជាទឹកប្រាក់សរុប ៥លានដុល្លារអាមេរិក ដើម្បីចូលរួមលើកស្ទួយវិស័យអប់រំ និងបង្កើតសាលាសប្បុរសធម៌នៅកម្ពុជា ។ ការប្រកាសនេះ ធ្វើឡើងក្នុងកម្មវិធីចុះអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នារវាង ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីទ្បា ជាមួយនឹងមូលនិធិអឹមវីអិលជាផ្នែកមួយនៅក្នុងបុត្រសម្ព័ន្ធរបស់ ក្រុមហ៊ុន TADA ដែលជាកម្មវិធីផ្តល់សេវាដឹកជញ្ជូនទំនិញ និងអ្នកដំណើរមិនគិតកម្រៃជើងសារពីអ្នកបើកបរនៅប្រទេសកម្ពុជា កាលពីថ្ងៃទី១២ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១កន្លងទៅ ។
ការកសាងសាលារៀនថ្មី មូលនិធិអឹមវីអិលផ្តោតទៅលើការកែលម្អសាលារៀនដែលមានស្រាប់ឱ្យកាន់តែប្រសើរជាងមុនតាមរយៈការកែលម្អថ្នាក់រៀន ការបន្ថែមបន្ទប់ពិសោធន៍ បង្គន់អនាម័យ ប្រព័ន្ធទឹកស្អាត ការបំពាក់ប្រព័ន្ធអ៊ិនធើណេត និងសម្ភារៈសិក្សាចាំបាច់ផ្សេងៗទៀតនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ។ គម្រោងនេះ នឹងចាប់ផ្តើមដំណើរការនៅក្នុងទីក្រុងភ្នំពេញដំបូងគេនៅពាក់កណ្តាលឆ្នាំ២០២១ នេះតទៅ ។ មូលនិធិអឹមវីអិលរួមជាមួយក្រុមការងារ TADA នៅប្រទេសកម្ពុជា នឹងទទួលបន្ទុកការងារជ្រើសរើសទីតាំងសាលារៀន សាងសង់ និងផ្តល់ការងារដល់បុគ្គលិកផ្នែកអប់រំដូចជាគ្រូបង្រៀនជាដើម ។
ឯកឧត្តមបណិ្ឌតសភាចារ្យ ហង់ ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ជាទូទៅសិស្សដែលរៀនតាមអនឡាញតែងតែមានកង្វះខាតជំនាញក្នុងការសិក្សាដោយឯករាជ្យ ដែលតម្រូវឱ្យមានការយកចិត្តទុកដាក់ពង្រឹង និងបំពាក់បំប៉នសិស្សឱ្យមានឯករាជ្យភាពក្នុងការសិក្សា ។ រហូតមកទល់ពេលនេះ មានតែសិស្សានុសិស្ស ប្រមាណ៥០ ទៅ ៦០ភាគរយប៉ុណ្ណោះ ដែលអាចប្រើប្រាស់កម្មវិធីសិក្សាតាមប្រព័ន្ធឌីជីថលបាន ។
បណិ្ឌតសភាចារ្យ ហង់ ជួន ណារ៉ុន មានប្រសាសន៍បន្ដទៀតថា ៖
“យើងជឿជាក់ថា យើងអាចប្រែក្លាយវិបត្តិនេះ ទៅជាឱកាសថ្មីមួយ តាមរយៈការបង្កើតនូវកម្មវិធីសិក្សាតាមប្រព័ន្ធឌីជីថល ប៉ុន្តែយើងក៏ត្រូវធ្វើការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងគាំទ្របន្ថែមជាមុនសិន ដើម្បីឱ្យសិស្សគ្រប់រូបអាចទទួលបានការសិក្សានេះ”
លោក Kay Woo នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន MVL បានមានប្រសាសន៍ថា ការដាក់ទុនវិនិយោគនៅកម្ពុជា មិនមែនដើម្បីរកស៊ីមួយមុខប៉ុណ្ណោះទេ តាមរយៈផលប៉ះពាល់នៃជំងឺកូវីដ-១៩ នាពេលបច្ចុប្បន្ន ក្រុមហ៊ុនមានបំណងចូលរួមអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា ជាពិសេសក្នុងវិស័យអប់រំ តាមរយៈការបង្កើតកម្មវិធីសិក្សាបែបឌីជីថលឱ្យបានត្រឹមត្រូវ និងការកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឲ្យកាន់តែល្អ ។
នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន MVL មានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ៖
“យើងអាចជួយកាត់បន្ថយការលំបាកដែលប្រព័ន្ធអប់រំកំពុងជួបប្រទះនាពេលបច្ចុប្បន្ន ហើយក៏អាចបង្កើតមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការអប់រំកុមារកម្ពុជាឱ្យកាន់តែរឹងមាំនាពេលអនាគត»
គួរបញ្ជាក់ថា គោលបំណងសំខាន់នៃអនុស្សរណៈយោគយល់នេះ ធ្វើឡើងដើម្បីជួយគាំទ្រដល់ការអប់រំថ្នាក់មូលដ្ឋាន តាមរយៈការកសាងសាលាបឋមសិក្សា លើកស្ទួយប្រព័ន្ធអប់រំ តាមបែបឌីជីថលសម្រាប់ឱ្យកុមារមានភាពងាយស្រួលក្នុងការសិក្សាពីចម្ងាយបានរហ័សជាងមុន មានប្រសិទ្ធិភាព អំទ្បុងពេលរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ១៩ ៕