ភ្នំពេញ៖ មហោស្រពអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរលើកទីបួនប្រចាំឆ្នាំ២០២១ រៀបចំការប្រកួតប្រជែងការបកប្រែអក្សរសិល្ប៍ ក្រោមប្រធានបទ “សិល្បៈនៃការបកប្រែអក្សរសិល្ប៍” ចាប់ផ្តើមទទួលស្នាដៃបកប្រែចាប់ពីថ្ងៃទី១៥ ខែសីហា រហូតដល់ថ្ងៃទី១៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ។ កម្មវិធីនេះរៀបចំឡើងក្នុងបំណងលើកកម្ពស់គុណតម្លៃ សារៈសំខាន់ និងលើកស្ទួយការបកប្រែអក្សរសិល្ប៍ឱ្យទូលំទូលាយ ។
អ្នកស្រី សូ ភីណា ស្ថាបនិកមហោស្រពអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរ បានបញ្ជាក់ថា នេះជាលើកទីបួនហើយដែលមហោស្រពរៀបចំការប្រកួតប្រជែងស្នាដៃអក្សរសិល្ប៍ ហើយប្រធានបទឆ្នាំ២០២១ នេះ ស្របទៅនឹងប្រធានបទនៃមហោស្រពតែម្តង។ អ្នកស្រីបានបន្ថែមថា មហោស្រពទទួលស្នាដៃតាមរយៈអនឡាញ ផ្តោតសំខាន់ទៅលើស្នាដៃបែបទំនើបនិយម ស្របតាមប្រធានបទសិល្បៈនៃការបកប្រែអក្សរសិល្ប៍ ។
នៅក្នុងសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានបានបញ្ជាក់ថា បេក្ខជននឹងតម្រូវឱ្យបកប្រែរឿងខ្លី Such a Girl ពីសៀវភៅកម្រងរឿងខ្លី When the Sky Turns Upside Down និពន្ធដោយអ្នកនិពន្ធជនជាតិឡាវ Dara Viravong Kanlagna (នាមប៉ាកកា Douang Champa) ។
សូមបញ្ជាក់ថា មហោស្រពអក្សរសិល្ប៍បានរៀបចំឡើងលើកទី១ នៅខេត្តសៀមរាប លើកទី២ នៅខេត្តបាត់ដំបង លើកទី៣ នៅរាជធានីភ្នំពេញ និងលើកទី៤ រៀបចំតាមរយៈប្រព័ន្ធអនឡាញ ។ ប្រធានបទលើកទី១ ផ្តោតសំខាន់លើភាពទំនើបនិយម មានបេក្ខជនចូលរួមប្រកួតស្នាដៃរឿងខ្លី៣៤ និងកំណាព្យ៣៤ ផ្នែករឿងខ្លីជ័យលាភីលេខ១ ពុំមាន ជ័យលាភីលេខ២ រឿងពិភពលោករបស់ខ្ញុំ និពន្ធដោយ ឈាង សុម៉ាលីន, ជ័យលាភីលេខលេខ៣ រឿងខ្មោចទារព្រលឹង និពន្ធដោយ ធី ធា និងរឿងសំបុត្រក្រោមខ្នើយ និពន្ធដោយ ហង្សខ្មៅ រង្វាន់លើកទឹកចិត្ត រឿងផែនទីជីវិត និពន្ធដោយ មុំ រដ្ឋា ។
ផ្នែកកំណាព្យ ជ័យលាភីលេខលេខ១ និងលេខ២ ពុំមាន ជ័យលាភីលេខ៣ ចំណងជើងកំណាព្យសុរិយា និពន្ធដោយ កែវ សេងរដ្ឋា រង្វាន់លើកទឹកចិត្ត កំណាព្យស្ពានឈើចំណាស់ និពន្ធដោយ ហេង រស្មី កំណាព្យវាចាភាសា និពន្ធដោយ អ៊ុន ណារុន និងកំណាព្យកន្ទេលស្លឹកត្នោត និពន្ធដោយ មឿង ពិសិត ។
មហោស្រពអក្សរសិល្ប៍បានរៀបចំឡើងលើកទី២ ប្រធានបទផ្តោតសំខាន់លើភាពទំនើបនិយម មានកំណាព្យ៤២ និងរឿងខ្លី៤៣ ពុំមានជ័យលាភីលេខ១ ។ ចំណែកឯជ័យលាភីលេខ២ រឿងស្រមោល និពន្ធដោយ ហុង វណ្ណសុធីរ និងរឿងឡានឈ្នួល និពន្ធដោយ លឹម ផាន់ណា ។ ជ័យលាភីលេខ៣ រឿងស្បែកជើងលោកប៉ាទិញឱ្យ និពន្ធដោយ ជឿន គឹមហេង និងរឿង ចុងប៉ាកកា និពន្ធដោយ សោម នីសោភា ។ រីឯផ្នែកកំណាព្យជ័យលាភីលេខ១ រឿងស្មៅលម្អ និពន្ធដោយ ប៉េង សំរិទ្ធ ។ ជ័យលាភីលេខ២ រឿងប៉ាគេឪខ្ញុំ និពន្ធដោយ វ៉ាន់ សារ៉េត ។ ជ័យលាភីលេខ៣ រឿងចាបចឹកកញ្ចក់ និពន្ធដោយ រ៉េត សារ៉ុន។
គួររំលឹកថា ការប្រកួតប្រជែងនឹងចាប់ទទួលពីថ្ងៃទី១៥ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១ រហូតដល់ថ្ងៃទី១៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ជាកំណត់ និងប្រកាសលទ្ធផលនៅថ្ងៃទី១៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ ។ បេក្ខជនមានចំណាប់អារម្មណ៍អាចអានសេចក្តីណែនាំ និងផ្ញើស្នាដៃតាមរយៈសារអេឡិកត្រូនិក (អ៊ីម៉ែល) Ratanacheng168@gmail.com ព័ត៌មានបន្ថែមទាក់ទងទូរស័ព្ទលេខ ០១០ ៦០០ ៨៤៨ ៕