លោក ជួប រតនា ៖ និស្សិតបរិញ្ញាបត្រគួរចំណាយពេលធ្វើការងារយ៉ាងតិចពីរឆ្នាំសិនមុនរៀនបន្ត
ភ្នំពេញ៖ ជីវិតនិស្សិតកំពុងសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រនៅសាកលវិទ្យាល័យរៀនបណ្តើរ ធ្វើការបណ្ដើរអាចប្រឈមនឹងការលំបាកមួយចំនួន ប៉ុន្តែអាចបង្រៀនឱ្យនិស្សិតទទួលបានបទពិសោ​ធន៍ជីវិតយ៉ាងច្រើនពីការសិក្សាទាំងនោះ ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ និស្សិតមួយចំនួនអាចពង្រឹងសមត្ថភាពចំណេះ និងជំនាញរបស់ខ្លួនផ្ដោតលើការសិក្សាផ្សារភ្ជាប់នឹងការងារ​ជាក់ស្ដែង ហើយសន្សំបទ​ពិសោធន៍ពីការងារជាជម្រើសដ៏ល្អមុនសម្រេចចិត្តបន្តរៀនថ្នាក់អនុបណ្ឌិត ។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់លោក ជួប រតនា ប្រធាននាយកដ្ឋានផែនការអភិវឌ្ឍន៍ទេសចរណ៍ នៃក្រសួងទេសចរណ៍ ។
លោក ជួប រតនា ប្រធាននាយកដ្ឋានផែនការអភិវឌ្ឍន៍ទេសចរណ៍ នៃក្រសួងទេសចរណ៍ មានប្រសាសន៍ថា លោកបានចូលបម្រើការងារនៅតាមសណ្ឋា​គារ ភោជនីយដ្ឋាន តាំងពី​រៀននៅឆ្នាំទីពីមកម៉្លេះ និងបានបញ្ចប់បរិញ្ញាបត្រគ្រប់គ្រងសណ្ឋាគារ និងទេសចរណ៍កម្ពុជានៅឆ្នាំ២០១០ បរិញ្ញាបត្របង្រៀនភាសាអង់គ្លេសនៅឆ្នាំ២០១២ ដោយរៀនបណ្ដើរ និងធ្វើការបណ្ដើរ ។
អ្នកជំនាញទេសចរណ៍ និងអប់រំរូបនេះ យល់ថា យុវជនគ្រប់រូបពុំគួររំលងឱកាសការងារក្នុងអំឡុងពេលរៀនថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ព្រោះនេះជាឱកាសល្អសម្រាប់ហ្វឹកហាត់សមត្ថភាព ជួយឱ្យ​និស្សិតមានភាពរឹងមាំ ម្ចាស់ការលើខ្លួនឯង ហើយការមានបទពិសោធន៍ការងារកាន់តែច្រើន ងាយទទួលបានឱកាសការងារកាន់តែប្រសើរជាងអ្នកពុំធ្លាប់មានបទពិសោធន៍ការងារ ៕