អត្ថន័យចតុស្តម្ភអប់រំបណ្តុះមនុស្សឱ្យរៀនរស់ដោយពហុចំណេះ
ចតុស្តម្ភនៃការអប់រំ ជាសសរគ្រឹះដ៏រឹងមាំសម្រាប់ទ្រទ្រង់ការអប់រំសំដៅសម្រេចគោលនយោបាយអប់រំ ដើម្បីកសាងធនធានមនុស្សឱ្យមានចំណេះបួនសំខាន់ៗ រួមមានចំណេះដឹង ចំណេះធ្វើ ចំណេះសីលធម៌ និងចំណេះរស់ជាមួយគ្នា។
១. រៀនដើម្បីចេះដឹង ៖ អប់រំឱ្យមនុស្សទូលំទូលាយ ស្ដីពីជីវភាពរស់នៅក្នុងសង្គមដែលទាក់ទងនឹងបញ្ហាអំពើហិង្សា សិទ្ធិមនុស្ស សុខភាព បរិស្ថាន បច្ចេកទេស វប្បធម៌ អរិយធម៌ ប្រវត្តិសាស្ត្រ និងវិទ្យាសាស្ត្រជាដើម។
២. រៀនដើម្បីចេះធ្វើ ៖ រៀនដើម្បីមានចំណេះបំនិន ជីវិត ឬជំនាញអ្វីមួយច្បាស់លាស់សម្រាប់យកមកអនុវត្តនិងប្រើប្រាស់ក្នុងជីវភាពប្រចាំថ្ងៃ និងសម្រាប់ត្រៀមខ្លួនទៅថ្ងៃអនាគត។
៣. រៀនដើម្បីមានសីលធម៌ល្អ ៖ សំដៅដល់ការរៀនរៀបចំខ្លួនឯងឱ្យចុះសម្រុងជាមួយសង្គមប្រកបដោយបញ្ញា និងស្របទៅតាមកាលៈទេសៈ ចេះបត់បែនតាមសភាពការណ៍ មានទំនួលខុសត្រូវ ភាពម្ចាស់ការ និងមានគំនិតថ្លៃថ្នូរ។ ចំណេះអប់រំឥរិយាបថនេះ ជួយឱ្យបុគ្គលបណ្តុះស្មារតីស្នេហាជាតិមាតុភូមិ។
៤. រៀនដើម្បីចេះរួមរស់ជាមួយគ្នា ៖ សំដៅដល់ឥរិយាបទរៀនចេះអត់ឱន យោគយល់ អាធ្យាស្រ័យ សាមគ្គីភាព ជួយគ្នាទៅវិញទៅមក ស្រឡាញ់គ្នា មិនប្រកាន់ឬរើសអើងពូជសាសន៍ ចេះជួយណែនាំគ្នា ចេះដោះស្រាយបញ្ហាដោយសន្តិវិធី និងអហិង្សា។
គួរបញ្ជាក់ថា តាមរយៈចំណេះដឹងដែលទទួលបានតាមរយៈចតុស្តម្ភខាងលើអាចឱ្យបុគ្គលចេះរស់នៅក្នុងសង្គមប្រកបដោយសេចក្តីថ្លៃថ្នូរ យោគយល់អាធ្យាស្រ័យដល់គ្នា ចេះរៀបចំរបៀបរៀនសូត្រ និងចេះរស់ចុះសម្រុងគ្នាជាដើម។