ភ្នំពេញ៖ ចំណេះដឹង សមត្ថភាព និងស្មារតីទទួលខុសត្រូវគ្រប់កិច្ចការជាផ្នែកសំខាន់រុញច្រានឱ្យយុវជនក្លាយជាមនុស្សមានផ្នត់គំនិតវិជ្ជា និងហ៊ានសម្រេចចិត្តដោយឯករាជ្យនៅក្នុងដំណើរជីវិតសិក្សា ការងារ ព្រមទាំងចូលរួមសកម្មភាពនានានៅក្នុងសង្គម។ ផ្នត់គំនិតវិជ្ជមានជាផ្នែកមួយយ៉ាងសំខាន់ជួយទៅដល់ស្មារតីយុវជនឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង ស្គាល់ខ្លួនឯង ច្បាស់ និងសម្រេចចិត្តចំគោលដៅជីវិត។ នេះជាការយល់ឃើញរបស់លោក ជា សុខហ៊ី ហៅថា ប៊ីល អ្នកដឹកនាំកម្មវីធី Ignite Cambodia និង TedxRUPP ។
តាមរយៈបទពិសោធន៍ជីវិតលោក ជា សុខហ៊ី បានលើកឡើងថា យុវជនមានអាយុចាប់ពី១៨ឆ្នាំឡើងទៅគួរតែក្លាយខ្លួនជាបុគ្គលហ៊ានទទួលខុសត្រូវលើការសម្រេចចិត្តរបស់ខ្លួន ទាំងការសិក្សា ការងារ ឬសកម្មភាពអ្វីមួយ។ មុននឹងក្លាយជាមនុស្សមានគំនិតឯករាជ្យយុវជនត្រូវរៀនសន្សំចំណេះដឹងឱ្យបានច្រើនពាក់ព័ន្ធនឹងរស់នៅ អានសៀវភៅឱ្យបានទូលំទូលាយ ស្វែងរកអ្នកបង្ហាត់បង្ហាញផ្លូវល្អៗ ដើម្បីជួយដោះស្រាយបញ្ហាពេលជួបប្រទះ។
លោក ជា សុខហ៊ី មានប្រសាសន៍បន្តថា ប្រសិនបើយុវជនចេះបង្កើតទំនាក់ទំនងល្អ និងទទួលស្គាល់ខ្លួនឯងច្បាស់នោះឱកាសជោគជ័យជាច្រើនពួកគេនឹងទទួលបាន។ ក្នុងនាមជាយុវជនគួរចូលរួមការងារស្ម័គ្រចិត្តផ្សេងៗនៅក្នុងសង្គម ព្រមទាំងសាកល្បងធ្វើការងារដែលអាចផ្ដល់ចំណេះថ្មីៗសម្រាប់សិក្សាបន្ថែមលើជំនាញឱ្យកាន់តែច្បាស់លាស់។
“ខ្ញុំគិតថាខ្លួនឯងមានភាពឯករាជ្យតាំងពីរៀនថ្នាក់ទី១១ ដោយសារតែខ្ញុំជាមនុស្សចូលចិត្តធ្វើអ្វីថ្មី ហើយមិនចង់នៅក្រោមបន្ទុកឪពុកម្ដាយ។ ជាក់ស្តែងខ្ញុំជាមនុស្សរៀនផង ចេញធ្វើការងារផង ហើយខ្ញុំបានជួបមនុស្សជាច្រើនដែលសុទ្ធជាឱកាសល្អនៅក្នុងការសិក្សាបន្ថែមអំពីពួកគាត់”។
លោក ជា សុខហ៊ី អ្នកដឹកនាំកម្មវីធី Ignite Cambodia
លោក ជា សុខហ៊ី មានអាយុ ២៩ឆ្នាំ បានបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្តនៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ។ សព្វថ្ងៃជាស្ថាបនិកនៃក្រុមហ៊ុន Entreprenership Cambodia, Wellbeing Cambodia និងជានាយកប្រតិបត្តិនៃ OMOHUB Innovation ព្រមទាំងជាសហស្ថាបនិកនៃ Cambodia Hallway ។
ផ្តើមជីវិតចេញពីការងារស្ម័គ្រចិត្ត ជាលទ្ធផលជំរុញឱ្យលោក សុខហ៊ី បានចាប់ផ្តើមបង្កើតជំនួញទាំងវ័យក្មេង។ គំនិតឯករាជ្យភាពនេះធ្វើឱ្យលោកស្គាល់ពីខ្លួនឯងបានកាន់តែច្បាស់ ស្គាល់ទាំងបរាជ័យ និងជោគជ័យដែលបង្ហាញផ្លូវល្អៗ និងអាចសម្រេចចិត្តត្រឹមត្រូវ។
អ្នកដឹកនាំកម្មវីធី TedxRUPP រូបនេះយល់ថា ជួនកាលមនុស្សគ្រប់រូបមិនស្គាល់ខ្លួនឯងថាជានរណាពិតប្រាកដនោះទេ លុះត្រាតែសាកល្បងធ្វើកិច្ចការផ្សេងៗឱ្យបានច្រើនទើបស្គាល់ច្បាស់ពីខ្លួនឯង និងមានក្ដីស្រមៃអ្វីមួយឱ្យពិតប្រាកដ។ យុវជនមានទំនោរទៅលើការសម្រេចចិត្តដោយឯករាជ្យភាពលើខ្លួនឯង ពួកគេអាចចាប់យកឱកាសថ្មីៗ ធ្វើអ្វីដែលខ្លួនឯងស្រឡាញ់ សម្រួចគោលដៅឱ្យបានល្អ និងមិនផ្តល់ការពិបាកដល់គួ្រសារ៕