ភ្នំពេញ៖ ដំណាក់កាលនៃការរាលដាលជំងឺផ្លូវដង្ហើមកូវីដ-១៩ នៅកម្ពុជាគិតពីខែមករាដល់ខែមិថុនាឆ្នាំ២០២១ អ្នកជំនាញសុខភាពផ្លូវចិត្តនៃអង្គការចិត្តសង្គមអន្តរវប្បធម៌ (TPO) បានឱ្យដឹងថា អ្នកស្វែងរកសេវាប្រឹក្សាសុខភាពផ្លូវចិត្តមានការកើនឡើងខ្ពស់បីដងបើធៀបនឹងរយៈពេលដដែលកាលពីឆ្នាំកន្លងទៅ។ កំណើននៃការស្វែងរកសេវាប្រឹក្សាយោបល់នេះបណ្តាលមកពីមនុស្សគិតច្រើន ព្រួយបារម្មណ៍ បាត់បង់ប្រាក់ចំណូល និងមានជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្ត ខណៈស្ថានភាពមិនច្បាស់លាស់នៃកូវីដ-១៩ នៅបន្តអូសបន្លាយ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ឈឹម សុធារ៉ា បានឱ្យដឹងថា ជាមធ្យមក្នុងមួយថ្ងៃមានអ្នកទៅប្រឹក្សាយោលបល់សុខភាពជំងឺផ្លូវចិត្តតាមរយៈទូរស័ព្ទដៃ និងអនឡាញមានប្រមាណហាសិបនាក់ ហើយករណីកើនឡើងនេះបណ្តាលមកពីឥទ្ធិពលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ បង្កឱ្យមានភាពភ័យខ្លាច ប៉ះពាល់ដល់ការងារ បាត់បង់ប្រាក់ចំណូល និងធុញថប់អារម្មណ៍ដោយសារការបិទខ្ទប់ក្នុងផ្ទះជាដើម។
អ្នកឯកទេសសុខភាពផ្លូវចិត្តរូបនេះបានបន្ថែមថា ជំងឺផ្លូវចិត្តអាចព្យាបាលតាមវិធីវេជ្ជសាស្រ្ត និងវិធីមិនមែនវេជ្ជសាស្ត្រ។ ព្យាបាលដោយប្រើប្រាស់ថ្នាំដើម្បីឱ្យមានការត្រឡប់ទៅសភាពធម្មតាវិញ និងឱ្យមានតុល្យភាពជាតិគីមីនៅក្នុងខួរក្បាល ដោយសារអាការៈធ្លាក់ទឹកចិត្តអាចបណ្ដាលពីសារធាតុគីមីនៅក្នុងខួរក្បាលមានការកើនឡើងខ្ពស់។ ចំណែកវិធីសាស្ត្រមិនមែនវេជ្ជសាស្រ្ត អ្នកជំងឺត្រូវប្រឹក្សាយោបល់បញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្តដោយយកចិត្តទុកដាក់ពីអ្នកជំនាញ ប៉ុន្តែត្រូវការរយៈពេលយូរស្របទៅតាមដំណាក់កាល។ គួរបញ្ជាក់ថា អង្គការ TPO បានរៀបចំសេវាប្រឹក្សាយោបល់សុខភាពផ្លូវចិត្តតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ និងតាមទូរស័ព្ទដោយឥតគិតថ្លៃជាសាធារណៈក្នុងដំណាក់កាលនៃការរីករាលដាលជំងឺកូវីដ-១៩ នៅកម្ពុជា។ អង្គការ TPO កម្ពុជាបង្កើតឡើងនៅឆ្នាំ១៩៩៤ បានព្យាបាលអ្នកជំងឺសុខភាពផ្លូវចិត្តប្រហែលជាង២០ម៉ឺននាក់។ ជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្តត្រូវបានអង្គការសុខភាពពិភពលោក ព្យាករណ៍ថា នឹងក្លាយជាឃាតករសម្លាប់មនុស្សដោយស្ងៀមស្ងាត់ច្រើនជាងគេនៅលើពិភពលោក៕