ភ្នំពេញ៖ ផ្តើមជីវិតតែងនិពន្ធបន្ទាប់ពីបញ្ចប់ការសិក្សាមុខវិជ្ជាអក្សរសាស្ត្រខ្មែរ នៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញក្នុងឆ្នាំ២០១៧ ព្រមទាំងបានបោះពុម្ពស្នាដៃសៀវភៅរបស់ខ្លួនដំបូងចំណងជើងថា អ្នកពិតជាពិសេស តោះ! ទៅមុខទៀត ហើយក្រោយមកបោះពុម្ពសៀវភៅមួយក្បាលទៀតចំណងជើងថា និទានម៉ែ បានជំរុញចិត្តយុវជន តុន ច័ន្ទរិទ្ធិ កាន់តែខ្លាំងឱ្យស្រឡាញ់វិស័យតែងនិពន្ធ។ តុន ច័ន្ទរិទ្ធិ មានបំណងចាប់អាជីពជាអ្នកនិពន្ធក្នុងបំណងលើកស្ទួយវិស័យសិល្ប៍កម្ពុជាឱ្យកាន់តែប្រសើរ។
សៀវភៅអ្នកពិតជាពិសេស តោះ! ទៅមុខទៀត ខ្លឹមសារចង់លើកទឹកចិត្តឱ្យអ្នកអានស្គាល់ពីតម្លៃនៃជីវិតខ្លួនឯងពិតជាពិសេស មិនត្រូវបោះបង់ខ្លួនឯងក្នុងដំណើរជីវិត មនុស្សត្រូវមានក្តីសង្ឃឹមបន្តទៅមុខជានិច្ច។ ចំណែកសៀវភៅនិទានម៉ែ ខ្លឹមសារចង់ឱ្យអ្នកអានស្គាល់ពីតម្លៃខ្លួន ហ៊ានដើរតាមក្ដីស្រមៃ ចេះជ្រើសរើសដៃគូរជីវិត ចេះខ្វល់ខ្វាយបញ្ហាសង្គមជាតិ និងដឹងពីបញ្ហាជាច្រើនដែលម៉ែធ្លាប់ឆ្លងកាត់។តាមរយៈស្នាដៃនេះ ធ្វើឱ្យយុវជនវ័យ ២៥ឆ្នាំ ចិញ្ចឹមចិត្តចង់ក្លាយជាអ្នកនិពន្ធ និងបង្កើតស្នាដៃដែលមានគុណភាពសម្រាប់យុវជនកម្ពុជា។
យុវជន តុន ច័ន្ទរិទ្ធិ បាននិយាយថា ៖
“ខ្ញុំស្រឡាញ់ការតែងនិពន្ធដោយសារលោកចូលចិត្តអាន និងសរសេរតាំងពីតូច ហើយមានតែការតែនិពន្ធប៉ុណ្ណោះដែលអាចបង្ហាញពីអារម្មណ៍ ស្រឡាញ់ ស្អប់ ឬរិះគន់អ្វីមួយតាមរយៈសំណេរដែលអាចផ្លាស់ប្ដូរជីវិតមនុស្សកាន់តែប្រសើរតាមរយៈស្នាដៃដែលចង់បង្ហាញទៅអ្នកអាន”
ភារកិច្ចរបស់យុវជន តុន ច័ន្ទរិទ្ធ នៅពេលនេះត្រូវបណ្ដុះបណ្តាលសមត្ថភាព កសាងទេពកោសល្យ និងរក្សាឆន្ទៈចង់ក្លាយខ្លួនជាអ្នកនិពន្ធអាជីព បើទោះបីវិថីមួយនេះជួបការលំបាកយ៉ាងណាក្តី។ អ្នកនិពន្ធត្រូវអានឱ្យបានច្រើន ជឿជាក់លើខ្លួនឯង គាំទ្រខ្លួនឯង និងព្យាយាមរកលក្ខណៈពិសេសផ្ទាល់ខ្លួនក្នុងការបង្កើតស្នាដៃខុសប្លែកពីគេ។ តាមរយៈបេសកកម្មតែងនិពន្ធនឹងចូលរួមប្រកៀកស្មាគ្នាជាបងប្អូនលើកស្ទួយវិស័យអក្សរសិល្ប៍នៅកម្ពុជាមិនឱ្យបាត់បង់ កាន់តែមានភាពសម្បូរបែបតាមរយៈការបោះពុម្ពស្នាដៃថ្មីៗ និងរួមចំណែកលើកស្ទួយការអាននៅកម្ពុជាឱ្យកាន់តែមានភាពល្អប្រសើរ។ នេះជាការបញ្ជាក់បន្ថែមរបស់យុវជន តុន ច័ន្ទរិទ្ធិ ។
រយៈពេលបួនឆ្នាំសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រនៅសាកលវិទ្យាល័យ យុវជន តុន ច័ន្ទរិទ្ធិ បានជួបប្រទះបញ្ហាជាច្រើននៅក្នុងដំណើរជីវិតនៅទីក្រុងភ្នំពេញ។ ក្នុងនាមជាកូនអ្នកជនបទស្វែងរកចំណេះទាំងគ្មានលុយកាក់ តុន ច័ន្ទរិទ្ធិ ត្រូវរស់នៅដោយអត់ធ្មត់បំផុត ចូលរួមធ្វើការងារស្ម័គ្រចិត្ត ព្រមទាំងទទួលពាក្យការរិះគន់ពីមិត្តភក្តិ និងអ្នកមិនឱ្យតម្លៃលើការសិក្សាមុខវិជ្ជាអក្សរសាស្ត្រខ្មែរ។
បង្អង់សម្តីបន្តិច ច័ន្ទរិទ្ធិ បន្តនិយាយថា ៖
“ខ្ញុំជាកូនអ្នកជនបទប្តូរមករស់នៅទីក្រុងដំបូងៗពិបាកសម្របខ្លួន ទាមទារឱ្យខ្ញុំខិតខំអភិវឌ្ឍខ្លួន រៀនភាសា រៀនបច្ចេកវិទ្យា ស្វែងរកអាហារូបករណ៍រៀនដើម្បីជួយសម្រាលបន្ទុកម្ដាយខ្ញុំជាស្រី្ដមេម៉ាយ ព្រមទាំងទទួលបានការរិះគន់ពីបុគ្គលមួយចំនួនទៅលើជំនាញអក្សរសាស្រ្ដខ្មែរដែលខ្ញុំកំពុងរៀន ប៉ុន្តែខ្ញុំនៅតែជំនះដើរតាមក្ដីស្រមៃរបស់ខ្ញុំជានិច្ច”
យុវជនអ្នកខេត្តបាត់ដំបងរូបនេះយល់ថា មនុស្សគ្រប់រូបតែងមានក្ដីស្រមៃខុសៗពីគ្នា ហើយសម្រេចក្ដីស្រមៃបានទាមទារការតស៊ូ អំណត់មិនបោះបង់ចោលដោយងាយទោះជួបឧបសគ្គបែបណាក៏ដោយ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ជ្រើសរើសធ្វើអ្វីដែលខ្លួនស្រឡាញ់នាំឱ្យកិច្ចការនោះកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព អាចខុសពីគេបន្តិចតែមិនមែនមានន័យថាខុសនោះទេ៕