ប្រទេស១០ ផ្តល់តម្លៃលើសមភាពយេនឌ័រ និងលើកកម្ពស់សិទ្ធិស្ត្រីល្អប្រសើរបំផុត
ពិភពលោកនៅពេលចុងក្រោយនេះ បានផ្តល់អាទិភាពយ៉ាងខ្លាំងទៅដល់គម្រោងលើកកម្ពស់សមភាពយេនឌ័រ និងការសម្រេចចិត្តរបស់ស្ត្រីដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាឱ្យស្ត្រីអនុវត្តសិទ្ធិឱ្យបានពេញលេញក្នុងការងារ ការរស់នៅ និងការសម្រេចចិត្តដោយភាពស្មើគ្នារវាងបុរសនិងស្ត្រី។ ជាក់ស្តែងលទ្ធផលនេះ មានស្ថានភាពខុសគ្នាទៅតាមប្រទេសដែលពួកគេកំពុងរស់នៅ។ ខាងក្រោមនេះជាប្រទេស១០ ដែលជាប់ចំណាត់ថ្នាក់ជាប្រទេសដែលផ្តល់តម្លៃលើសមភាពយេនឌ័រ និងលើកកម្ពស់សិទ្ធិស្ត្រីល្អប្រសើរបំផុត។
១០. ប្រទេសស្វីស ៖ បច្ចុប្បន្នវត្តមានរបស់ស្ត្រីនៅក្នុងសភាជាតិមានការកើនឡើងពី៣៣ ទៅដល់ ៤២ ភាគរយ។ ទន្ទឹមគ្នានេះរដ្ឋមន្ត្រីរបស់ប្រទេសស្វីសមានសមាសភាពស្ត្រីចំនួន ៤៣ភាគរយ។
៩. ប្រទេសអៀរឡង់ ៖ ក្នុងរយៈពេល ៥០ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ប្រទេសអៀរឡង់មានស្ត្រីជាមេដឹកនាំរដ្ឋាភិបាល។ គេកត់សម្គាលថា ប្រទេសអៀរឡង់ជាទីកន្លែងដែលមានគម្លាតជោគជ័យក្នុងការសិក្សាតិចបំផុតរវាងក្មេងប្រុសនិងក្មេងស្រី។
៨. ប្រទេសទុយនេស៊ី ៖ រយៈពេលមួយឆ្នាំគណៈរដ្ឋមន្ត្រីរបស់ប្រទេសនេះ បានកែប្រែវត្តមានស្ត្រីពីសូន្យភាគរយឡើងទៅដល់ ៤៣ភាគរយ ព្រមទាំងដាក់បញ្ចូលសមាភាពស្ត្រីជាសមាជិកសំខាន់ៗ។
៧. ប្រទេសរាវ៉ាន់ដា ៖ ស្ត្រីប្រមាណជាង ៤០ភាគរយដើរតួជាក្រុមអ្នកបច្ចេកទេសអាជីព ហើយចំនួនសមាជិកសភាភាគច្រើនជាស្ត្រី។
៦. ប្រទេសណាមមីបៀ ៖ ជាប្រទេសដែលមានចំណាត់ថ្នាក់ល្អបំផុតដែលស្ត្រីបានចុះឈ្មោះរៀននៅថ្នាក់អប់រំជាន់ខ្ពស់មានចំនួនច្រើនជាងបុរសដល់ទៅពីរដង។
៥. ប្រទេសស៊ុយអ៊ែត ៖ បច្ចុប្បន្នស្ត្រីនៅក្នុងគណៈរដ្ឋមន្ត្រីមានចំនួនដល់ ៥៧ភាគរយ ហើយត្រូវបានគេទទួលស្គាល់ថាប្រទេសដែលមានភាពស្មើគ្នាខ្លាំងចំពោះលក្ខខណ្ឌនៃការថែរក្សាក្មេងៗ។
៤. ប្រទេសញូវសឺឡេន ៖ ប្រទេសដែលបានផ្តល់ច្បាប់ប្រាក់ឈ្នូលល្អប្រសើរបំផុតសម្រាប់ស្ត្រី ដោយក្នុងនោះសូម្បីតែពេលស្ត្រីរលូតកូនក៏ទទួលបានប្រាក់កម្រៃឧបត្ថម្ភផង ពោលនៅគ្រប់ទីកន្លែង និងគ្រប់ពេលវេលាទាំងអស់។
៣. ប្រទេសន័រវែស ៖ បច្ចុប្បន្នជាប្រទេសដែលកំពុងមានអ្នកដឹកនាំជាស្ត្រី ហើយសមាជិកសភាជាស្ត្រីមានប្រមាណជាង ៤៤ភាគរយ។ ចំនួននេះមានការកើនឡើងពីឆ្នាំមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ។
២. ប្រទេសហ្វាំងឡង់ ៖ សមាជិកសភាជាស្ត្រីមានចំនួនរហូតទៅដល់ ៥០ភាគរយនៃសមាជិកសភាទាំងអស់ ហើយបើនិយាយពីចំនួនការងារនៅក្នុងអាជីពបច្ចេកទេសវិញ ស្ត្រីមានចំនួនច្រើនជាងបុរស។
១. ប្រទេសអ៊ីស្លង់ ៖ គេដឹងថាប្រទេសនេះមានគម្លាតរវាងស្ត្រីនិងបុរសទាបជាងបំផុត (ជាប់គ្នា ១២ឆ្នាំមកហើយ) ហើយក្នុងរយៈពេល ២៤ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ស្ត្រីបានដើរតួជាអ្នកសម្រេចចិត្តនិងដឹកនាំរដ្ឋាភិបាល៕