ប្រទេសអ៊ីស្រាអែល បានបង្ហាញពីបំណង ចង់រួមចំណែកជំរុញការអភិវឌ្ឍវិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា តាមរយៈការនាំយកជំនាញឈានមុខគេផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍។
ក្នុងជំនួបជាមួយរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ កាលពីដើមសប្តាហ៍នេះ លោក Moran Hadad ប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មអ៊ីស្រាអែល (CICC) លើកឡើងថា កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះ នឹងធ្វើឡើងតាមរយៈកម្មវិធីភាពជាដៃគូដែលមានរចនាសម្ព័ន្ធរវាងស្ថាប័នឧត្តមសិក្សាអ៊ីស្រាអែល និងកម្ពុជា ដោយផ្តោតសំខាន់លើការរៀបចំកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាល និងកិច្ចសហការជាមួយគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាដែលមានកិត្យានុភាព ក្នុងគោលដៅពង្រឹងសមត្ថភាព និងផ្លាស់ប្តូរជំនាញដល់យុវជនកម្ពុជា។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានស្វាគមន៍ចំពោះគំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ, ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីមានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងនឹងពិនិត្យមើលលទ្ធភាពនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការឱ្យបានគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ដើម្បីជំរុញការកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងការរៀបចំការបណ្តុះបណ្តាលតាមបែបផ្លូវការឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីមានប្រសាសន៍ថា នេះគឺជាជំហានដ៏វិជ្ជមានមួយក្នុងការបង្កើនលទ្ធភាពទទួលបានចំណេះដឹង និងការស្រាវជ្រាវថ្មីៗ ដែលនឹងក្លាយជាគ្រឹះដ៏សំខាន់សម្រាប់យុវជនកម្ពុជាក្នុងការត្រៀមខ្លួនសម្រាប់នាពេលអនាគត ក្នុងយុគសម័យឌីជីថលនេះ។
កម្ពុជា និងអ៊ីស្រាអែល មានទំនាក់ទំនងលើវិស័យអប់រំ អស់រយៈពេលជាច្រើនឆ្នាំមកហើយ ដោយផ្តោតសំខាន់លើការផ្ទេរចំណេះដឹងបច្ចេកទេសកសិកម្ម និងការបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្ស។ ទំនាក់ទំនងនេះ មិនត្រឹមតែធ្វើឡើងតាមរយៈក្រសួងអប់រំ និងសាកលវិទ្យាល័យប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងតាមរយៈកម្មវិធីសិក្សានៅក្រៅប្រទេសទៀតផង។ គិតចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០០៨មក កម្ពុជាបានបញ្ជូននិស្សិតកសិកម្មរាប់ពាន់នាក់ទៅកាន់ប្រទេសអ៊ីស្រាអែល ដើម្បីសិក្សា និងអនុវត្តការងារផ្ទាល់លើវិស័យកសិកម្ម ហើយជាមួយគ្នានេះតាមរយៈ MASHAV ដែលជាទីភ្នាក់ងារអ៊ីស្រាអែលសម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការអភិវឌ្ឍន៍អន្តរជាតិ ក៏បានដើរតួយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលមន្រ្តី និងគ្រូបង្គោលកម្ពុជាផងដែរ៕